کد خبر 532055

پس از عزل همتی؛

صندلی ریاست بانک مرکزی به چه کسی می رسد؟

همزمان با تأیید عزم رییس‌جمهور برای برکناری‌ عبدالناصر همتی از ریاست‌کلی بانک مرکزی، باید منتظر معرفی رییس‌کل جدید بانک مرکزی در روزهای آتی باشیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، شایعات مربوط به برکناری عبدالناصر همتی از ریاست‌کلی بانک مرکزی که آثاری هم در بازار ارز و سرمایه داشته است، توسط همتی تأیید شد و باید در روزهای آتی منتظر معرفی رییس‌کل جدید بانک مرکزی باشیم.

آن‌طور که همتی در کلاب هاوس گفته است، حسن روحانی رییس‌جمهوری با توجه به کاندیداتوری عبدالناصر همتی در انتخابات ریاست‌جمهوری، به‌دنبال انتخاب فرد دیگری به‌عنوان جایگزین همتی در بانک مرکزی است.

همتی گفته است: بحثی با رییس‌جمهوری داشتیم، ایشان تأکید کردند "اگر در انتخابات بایستید، نمی‌توانید رییس‌کل بمانید چراکه در سیاست‌های پولی و ارزی اثر می‌گذارد"، من البته گفتم "تأثیری ندارد و می‌توانم بمانم."، با این حال شنیده‌ام دیروز هم با چند نفر از دوستان اقتصادی برای جایگزینی من صحبت کردند، من مشکلی با تصمیم ایشان ندارم.

همتی البته این را هم گفته است که دو روز است در بانک مرکزی حضور ندارد و مدیریت این بانک با اختیارات کامل، به‌عهده اکبر کمیجانی قائم‌مقام کنونی بانک مرکزی است.

خبرهای منتشرشده نشان می‌دهد که حمید پورمحمدی معاون اقتصادی سازمان برنامه، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رییس‌جمهوری و اکبر کمیجانی قائم‌مقام کنونی بانک مرکزی جزء گزینه‌های احتمالی برای ریاست‌کلی بانک مرکزی در یکی دو ماه باقی‌مانده از دولت روحانی هستند. هرچند باید منتظر ماند و دید در روزهای آتی چه‌کسی توسط رییس‌جمهوری به‌عنوان رییس‌کل بانک مرکزی معرفی خواهد شد.

طبق مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام، حکم رییس‌کل بانک مرکزی ۵ساله است و رییس‌جمهوری در صورتی که از دوره تصدی رییس‌کل بیش از یک سال باقی مانده باشد، می‌تواند رییس‌کل بانک مرکزی را تغییر دهد.

براساس این مصوبه رییس‌کل بانک مرکزی به‌پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و بعد از تصویب هیأت دولت، با تأیید و حکم رییس‌جمهوری نصب می‌شود و دوره تصدی ریاست‌کل بانک مرکزی پنج سال خواهد بود و انتخاب مجدد وی بلامانع است.

گفتنی است، از سال ۱۳۳۹ تاکنون بانک مرکزی ۲۰ رییس‌کل را به خود دیده است که هرکدام سیاست‌ها و عقاید متفاوتی در خصوص بانک‌داری و بازار پولی و ارزی داشتند و همین امر موجب شد اقتصاد ایران در سال‌های مختلف شاهد وقایع متفاوت ارزی و پولی باشد.

ابراهیم کاشانی، علی‌اصغر پورهمایون، مهدی سمیعی، خداداد فرمانفرمائیان، عبدالعلی جهانشاهی، محمد یگانه، حسنعلی مهران، یوسف خوش‌کیش، محمدعلی مولوی، علیرضا نوبری، سید محسن نوربخش، مجید قاسمی، سید محمدحسین عادلی، ابراهیم شیبانی، طهماسب مظاهری، محمود بهمنی، ولی‌الله سیف و عبدالناصر همتی رؤسای بانک مرکزی از سال ۱۳۳۹ تا ۱۴۰۰ بودند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • مینا احمدی
    ۰ ۰

    با تشکر

  • مینا احمدی
    ۰ ۰

    با تشکر