کد خبر 531454

طی اطلاعیه ای تشریح شد؛

ماجرای تولد نوه علیرضا زاکانی در سوئیس

ستاد علیرضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد که «دوتابعیتی‌ بودن فرزند علیرضا زاکانی صحت ندارد.»

به گزارش اقتصادآنلاین، متن اطلاعیه ستاد علیرضا زاکانی، کاندیدای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به شرح زیر است:

اخیراً شایعات و شبهاتی درباره محل سکونت و تحصیل دختر علی زاکانی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری و تولد نوه وی در خارج از کشور، توسط برخی از کانال‌های تلگرامی و کاربران در فضای مجازی منتشر شد.

بر این اساس ادعا شد که دختر علیرضا زاکانی دوتابعیتی بوده و در کشور سوئیس ساکن است. اما واقعیت این است که شایعه دوتابعیتی‌بودن و سکونت دائم در سوئیس صحت نداشته و وی حدود یک‌سالی ‌است که پس از اتمام تحصیل به کشور بازگشته است.

همچنین‌ مشخص شد دختر دکتر زاکانی در سال ۱۳۹۵ از رشته مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف فارغ‌التحصیل شده است. سپس در رشته «علوم اجتماعی محاسباتی» که معادلی در دانشگاه‌های ایرانی ندارد؛ در دانشگاهEPFL سوئیس و به جهت سابقه ممتاز تحصیلی به صورت رایگان مشغول به تحصیل شده است.

لازم به‌ذکر است که وی هیچ‌گونه بورسیه‌ تحصیلی از داخل و خارج ایران دریافت نکرده و هیچ تعهدی نسبت به دانشگاه و کشور محل تحصیل ندارد.

در خصوص تولد نوه علیرضا زاکانی در سوئیس نیز بررسی‌ها نشان می‌دهد که زمان به دنیا آمدن وی، همزمان با پایان ترم دوم تحصیل دخترشان بوده و چون تاریخ تولد نوه ایشان تنها دو روز با امتحان آخرشان فاصله داشته عملا امکان تولد کودک در ایران وجود نداشته است.

البته ناگفته نماند نه تنها قانون تابعیت بر اساس تولد در خاک کشور سوئیس وجود ندارد و متولدین در این کشور تابعیت این کشور را نخواهند داشت؛ بلکه هیچ امکان دیگری را برای اقامت بلند مدت نیز همراه ندارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • جعفر تیموری
  ۶ ۳

  به جهت سابقه درخشان در دانشگاه سوئیس مجانی تحصیل کنی و هیچ تعهدی نداشته باشی و برگردی ایران؟و به دنیا آمدن فرزند در سوئیس دو روز قبل از امتحان آخر و تبعیت به فرزند ندهند؟ مگه میشه؟چطور رامبد جوان فقط برای زایمان همسرش در کانادا تبعیت به فرزندش دادن ولی این چهار سال اونجا بوده و تبعیت به فرزندش ندن؟

  • بی نام
   ۱ ۰

   تشریف ببرین قانون کشور ها رو بخونین متوجه میشین

 • ناشناس
  ۶ ۳

  خب دقیقا هیچ رشته دیگه ای نمی توتسته بخونه؟ خرج درس خواندانش که بورسیه نبوده و در ایران هیچ کاربردی ندارد، چون معادل این رشته وجود ندارد که بخواهد تدریس کند یا کار کند، چه کسی پرداخت کرد؟

 • ناشناس
  ۶ ۳

  پس زندگی و تحصیل در خارج از کشور برای برخی از آقایان منع است وبرای برخی دیگر آزاد

  • ناشناس
   ۱ ۰

   خادج داریم تا خارج با سوئیس مشکل نداریم ولی با آمریکا و انگلیس چرا در ضمن از این دو کشور عینا یاد شده

 • محمد
  ۴ ۲

  یعنی اینو نمیدونید قانون هر کشوری با کشورهای دیگر یکسان نیست ؟

 • ناشناس
  ۱ ۲

  چرا در مورد فرزند و نوه بحث می کنید اولا اوفعلا کاندیداست ورای هم نمی اورد

 • ناشناس
  ۳ ۱

  ما که هیچ هفت جد ما هم نمیتونه برن سوییس

 • ناشناس
  ۰ ۲

  اقتصاد دان بودی واین جوری کار کردی همه چی صد برابر شد