کد خبر 530511

هشدار روسیه به ترکیه

وزیر خارجه روسیه به دولت ترکیه درباره افزایش همکاری‌های نظامی با اوکراین هشدار داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه به ترکیه در زمینه افزایش همکاری نظامی با اوکراین هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری انگلیسی «رویترز» «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه دوشنبه در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: «اکیداً توصیه می‌کنیم که همکاران ترکیه‌ای ما شرایط را به دقت تجزیه و تحلیل کرده و مانع احساسات نظامی‌گری کی‌یف شوند.»

وی گفت که تشویق اقدامات تهاجمی اوکراین در قبال انضمام کریمه به خاک روسیه به معنای تجاوز به تمامیت ارضی کشور روسیه است. لاروف افزود: «ما امیدواریم آنکارا رویکرد خود را براساس نگرانی‌های مشروع ما تنظیم کند.»

ترکیه، به همراه سایر اعضای ناتو از انضمام کریمه در سال 2014 توسط مسکو انتقاد کرد و ترکیه  در سال 2019 نیز هواپیماهای بدون سرنشین به اوکراین فروخت. «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه ماه گذشته در بحبوحه تجمع نیروهای روس در مرزهای خود با اوکراین، متعهد به حمایت از کی‌یف شد.

روابط مسکو با غرب از زمان انضمام کریمه به پایین ترین سطح پس از جنگ سرد رسیده است  که منجر به تحریم های زیادی علیه این کشور شد.

در سال 2019، اوکراین چند فروند هواپیماهای بدون سرنشین «بیرقدار» ترکیه را خریداری کرد. اوکراین بعدا اعلام کرد که علاقه‌مند به تولید مشترک هواپیماهای بدون سرنشین بیرقدار در اوکراین است و ارتش اوکراین قصد دارد 48 پهپاد از این نوع را خریداری کند.

چندی قبل  رسانه‌ها گزارش دادند که ارتش اوکراین برای اولین بار از پهپاد ترکیه‌ای «بیرقدار تی بی-2» برای ماموریت شناسایی در منطقه «دونباس» استفاده کرد. این پرواز در تاریخ 9 آوریل 2021 انجام و از سوی وزارت دفاع اوکراین تایید شده است.

نیروی هوایی اوکراین با  وجود تمام هواپیماهای جنگنده خود که مربوط به دوران اتحاد جماهیر شوروی است، به تجهیزات پیشرفته نیاز مبرم دارد. در جریان الحاق کریمه به روسیه در سال 2014، این کشور 45 فروند از جنگنده‌های «میگ-29 » خود را از دست داد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر