چه کسانی نباید سمنو بخورند

طبع سمنو از نظر طب سنتی گرم و معتدل است و خوراکی‌هایی مثل سکنجبین، کاسنی، ترشی طبیعی و... مصلح آن هستند. این سین هفت سین یک غذای کامل و پرخاصیت است و بعد از مصرف آن تا دو ساعت چیزی میل نکنید.

چه کسانی نباید سمنو بخورند

طبع سمنو و مصلحش؛ کیا نباید سمنو بخورن؟ + خواص و عوارض

به گزارش اقتصاد آنلاین، سمنو یکی از سین‌های سفره هفت سین و نماد قدرت و برکت است. این سین خوشمزه یک غذای کامل است که می‌توانید آن را به عنوان وعده اصلی یا میان وعده مصرف کنید. اما قبل از مصرف آن بهتر است از طبع و مصلحات آن مطلع شوید تا عوارض احتمالی آن را به حداقل برسانید.

طبع سمنو چگونه است؟

طبع سمنو از نظر طب سنتی گرم و معتدل بوده و خون ساز است. بعد از خوردن این دسر خوشمزه گرمی بدن افزایش می‌یابد، اما از آنجایی که از لحاظ خشکی و تری، معتدل است احساس تشنگی نخواهید داشت. این سین خوشمزه سفره هفت سین از عصاره جوانه گندم و آرد سبوس دار تهیه می‌شود و شیرینی آن کاملا طبیعی و بدون هیچ افزودنی است. در واقع ترکیب عصاره گندم با آرد یک طعم شیرین فوق العاده به این غذای مغذی می‌بخشد.

مصلح سمنو چیست؟

پخت سمنو

مصلح این میان وعده مغذی در طب سنتی سکنجبین و کاسنی هستند. طبع کاسنی سرد و‌ تر و رو به معتدل است، بنابراین افراد گرم مزاج بهتر است سمنو را همراه با این مصلح مصرف کنند. همچنین طبع سکنجبین به میزان سرکه و عسل آن بستگی دارد. سکنجبینی که بخش عمده آن از سرکه تشکیل شده است، برای افراد گرم مزاج مناسب‌تر است.

از دیگر مصلحات این دسر می‌توان به کاهو، به، شیرتازه و ترشی طبیعی اشاره کرد. طبع کاهو سرد و‌ تر است و تمام ترشی‌ها هم طبع سردی دارند، بنابراین مصرف سمنو با این مواد غذایی میزان گرمی آن را کاهش می‌دهد. طبع شیر به نوع آن بستگی دارد و می‌تواند سرد یا گرم باشد. شیر تازه طبع معتدلی دارد و در طب سنتی به عنوان مصلح سمنو شناخته می‌شود.

خواص سمنو؛ پیشگیری از انواع ناراحتی‌ها

برخی از خواص سمنو عبارتند از:

منبع غنی از انواع ویتامین از جمله ویتامین K، ویتامین E، ویتامین A و انواع ویتامین B

پیشگیری از پوکی استخوان با تامین کلسیم و پتاسیم مورد نیاز بدن

دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و موثر در پیشگیری از سرطان

پیشگیری از سرماخوردگی با تقویت سیستم ایمنی بدن و تامین ویتامین ث مورد نیاز بدن

بهبود حرکت روده‌ها و درمان یبوست از طریق تامین فیبر مورد نیاز بدن

درمان خانگی کم خونی به دلیل دارا بودن ویتامین‌های گروه B، اسیدفولیک و آهن

پیشگیری از افسردگی به دلیل دارا بودن ویتامین B

پیشگیری از پیری زودرس پوست با تامین ویتامین A و E مورد نیاز بدن و افزایش الاستیسیته پوست

افزایش رشد مو‌ها با تامین روی مورد نیاز بدن

کمک به رشد و سلامت مغز و افزایش ضریب هوشی کودکان به دلیل دارا بودن فسفر

نحوه و زمان مصرف سمنو

این غذای مقوی به مدت ۵۰ روز در دمای ۲-۴ درجه سانتی گراد قابل نگه داری است. این سین هفت سین به تنهایی یک میان وعده و یا وعده کامل است به طوری که هر ۱۰۰ گرم آن دارای ۳۰۰ کالری، ۰.۵ گرم پروتئین و ۵۲ گرم کربوهیدرات است؛ بنابراین آن را در زمان گرسنگی بخورید و تا ۲ ساعت بعد از خوردن آن غذایی میل نکنید. در صورتی که گرم مزاج هستید این سین مغذی را با مصلح مصرف کنید تا عارضه‌ای نداشته باشد. همچنین سمنو می‌تواند یک غذای کامل برای نوزادنی که غذا می‌خورند، باشد. با مقادیر کم این غذا شروع کنید، روزانه یک قاشق چایخوری از آن را بدون قطعات بادام به نوزادتان بدهید یا آن را در شیر حل کنید، در صورتی که این مقدار اندک باعث بروز مشکلی نشد، مقدار آن را به تدریج افزایش دهید.

سخن آخر

سمنویی که به صورت غیراصولی تهیه می‌شود، دارای مقدار زیادی شکر است و شیرینی آن طبیعی نیست. همچنین در برخی فروشگاه‌ها سمنو را به صورت روباز نگه داری می‌کنند و در معرض انواع آلودگی قرار می‌گیرد. طعم ترشیدگی می‌تواند نشان دهنده فساد این ماده غذایی باشد. برای حل این مشکلات این غذای پرخاصیت را در خانه تهیه کنید.

 

منبع: ستاره
ارسال نظر
ارسال نظر
  • navid
    ۰

    مطالب علمی بگذارید طب سنتی خرافاتی بیش نیست