نوشیدن روزانه نوشابه و بلایی که سر کبدتان می آید

زمانی که موضوع نوشیدنی‌ها مطرح می‌شود، نوشابه سالم‌ترین انتخاب محسوب نمی شود. از افزایش خطر بیماری قلبی‌-عروقی، تا پوسیدگی دندان و چاقی، روش های زیادی وجود دارند که نوشابه می تواند تاثیری منفی بر سلامت انسان داشته باشد. در این میان، کبد یکی از مهم‌ترین اندام هایی است که می تواند تحت تاثیر قرار بگیرد.

نوشیدن روزانه نوشابه و بلایی که سر کبدتان می آید

عوارض جدی و خطرناک نوشابه برای کبد

به گزارش اقتصاد آنلاین، کبد اندامی است که به متابولیز کربوهیدرات ها، پروتئین و چربی مصرفی ما کمک می کند و آنها در قالب گلیکوژن، ویتامین ها و مواد معدنی ذخیره می کند تا در آینده مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین، کبد به حذف سموم از جریان خون کمک کرده و ضرر سموم برای بدن را کاهش می دهد.یک نوشابه معمولی حاوی شیرین کننده ای به نام شربت ذرت با فروکتوز بالا است. در شرایطی که این ماده به طور کامل از فروکتوز تشکیل نشده است اما حاوی سطوح بالا از این قند ساده است. کبد انسان اندام اصلی برای پردازش فروکتوز است که می تواند آن را تحت تاثیر قرار دهد. از این رو، اثر نوشابه بر کبد می تواند بسیار جدی باشد.

می تواند به بیماری کبد چرب غیر الکلی منجر شود

به گفته کری گانز، متخصص تغذیه، قند بیش از حد می تواند به انباشت چربی در بدن منجر شود که ممکن است این شرایط برای کبد مضر باشد.

مطالعات نشان داده اند مصرف بیش از حد قند توسط انسان می تواند فشار مضاعفی بر کبد وارد کرده و قند اضافه به صورت چربی در کبد ذخیره شود. این روند در نهایت می تواند ابتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی را موجب شود. به گفته کارشناسان کلینیک مایو، از علائم این بیماری که می تواند به بروز بافت زخمی در کبد (سیروز) و نارسایی کبدی منجر شود می توان به خستگی و احساس درد اشاره کرد.

می تواند موجب مقاومت به انسولین شود

اگه هر روز نوشابه بخوریم، این اتفاق برای ما هم میافته!

اگر زیاد نوشابه مصرف می کنید، این می تواند احتمال مقاومت به انسولین را افزایش دهد. یک مطالعه نشان داد افرادی که روزانه ۴ نوشابه گازدار مصرف می کنند تنها طی سه هفته در مجموع بین ۴۰ تا ۸۰ گرم قند دریافت کرده که افزایش مقاومت به انسولین در کبد را به همراه داشت. همچنین، مشخص شده است که نوشابه می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد.

می تواند به التهاب کبد منجر شود

نوشابه نه تنها حاوی قند فراوان است، بلکه می تواند حاوی میزان زیاد از شربت ذرت با فروکتوز بالا باشد که مشخص شده است این ماده آثار منفی بر کبد دارد. مطالعه ای در سال ۲۰۲۰ روی موش ها نشان داد آنهایی که در بلند مدت با شربت ذرت با فروکتوز بالا تغذیه شده بودند دارای نشانه های تخریب در سد دیواره روده و کبد ملتهب بودند. این می تواند به استئاتوهپاتیت غیرالکلی منجر شود که می تواند در نهایت موجب ایجاد بافت زخمی در کبد (سیروز)، سرطان کبد و نارسایی کبدی شود.

سیروز (بافت زخمی کبد)

همانگونه که پیشتر نیز اشاره شد، روش های بسیاری وجود دارند که نوشیدن بیش از حد نوشابه می تواند به بروز سیروز کبدی منجر شود که به واسطه بروز بافت زخمی در کبد شکل می گیرد. به طور خاص، سیروز زمانی رخ می دهد که کبد انسان آسیب دیده باشد – چه به واسطه بیماری یا نوشیدن نوشابه – و در تلاش برای ترمیم خود باشد. با تداوم آسیب، بافت زخمی بیشتری شکل می گیرد و شرایط را برای کبد به منظور ارائه عملکرد درست خود دشوار می کند و این شرایط به طور کلی در مرحله ای خاص دیگر برگشت‌پذیر نخواهد بود. مصرف بیش از حد نوشیدنی های شیرین شده با شکر با بیماری کبد چرب غیر الکلی پیوند خورده است که این شرایط با ۳۰ درصد خطر بیشتر بروز سیروز مرتبط است.»

 

منبع: ایسنا
ارسال نظر