برای این دست دردها حتما به پزشک مراجعه کنید

درد دست یکی از مشکلاتی است که می‌تواند بسیار آزاردهنده و ناتوان کننده باشد. یکی از علت‌هایی که ممکن است باعث ایجاد درد دست شود، استرس است.

برای این دست دردها حتما به پزشک مراجعه کنید

این مدل درد دست و بازو، علامت خوبی نیست

به گزارش اقتصاد آنلاین، دست درد عصبی، دست درد ناشی از آسیب، بیماری‌هایی که منجر به دست درد می شوند از علت‌هایی هستند که ممکن است برای شما پیش بیاید.

دست درد یکی از عارضه‌هایی است که بسیاری از افراد در طول زندگی خود آن را تجربه می‌کنند. درد دست گاهی جدی نبوده و نیاز به درمان خاصی ندارد. اما دست درد شدید احتمالا به دلیل یک بیماری یا اختلال ایجاد شده است. در این مطلب علت دست درد، نحوه تشخیص آن و روش درمان این مشکل را توضیح می‌دهیم.

دست درد چگونه است؟

دست درد به ناراحتی و دردی که ممکن است در هر ناحیه از جمله شانه، بازوها، آرنج، مچ دست و انگشتان احساس کنید، گفته می شود. درد ممکن است به دلایل متعددی ایجاد شود. دست درد معمولا به دنبال آسیب، تحریک و التهاب پوست، ماهیچه ها، استخوان ها و مفاصل بازو، همچنین به دنبال آسیب عروق خونی و اعصاب ممکن است ایجاد شود. هر چند فعالیت‌های روزمره از جمله تایپ‌کردن، نوشتن، کار با ابزار، ورزش، بلند کردن اجسام سنگین نیز می‌تواند باعث دست درد شود.

درد ممکن است ناگهانی شروع شود و از بین برود یا اینکه به تدریج افزایش یابد. همچنین درد ممکن است ثابت یا متناوب، خفیف یا شدید باشد. گاهی درد، به دنبال آسیب قسمت‌های دیگر بدن مانند قفسه سینه، گردن و شکم به بازوها انتشار می‌یابد. فرد مبتلا به درد بازو ممکن است درد، خارش، بی‌حسی، احساس ناراحتی و سوزن‌سوزن شدن در دست‌ها را تجربه کند.

دست درد شدید می‌تواند به دلایل مختلف ایجاد شود. در بیشتر مواقع بدون درمان درد متوقف شده و گاهی نیاز به تشخیص دقیق توسط پزشک است.

دست درد

۱. درد مفاصل دست

یکی از علل اصلی درد مفاصل دست بیماری آرتریت است. آرتریت التهاب یک یا چند مفصل است که در هر قسمت از بدن می‌تواند رخ دهد. اما این عارضه بیشتر در دست‌ها به‌خصوص مچ دست دیده می‌شود. آرتریت انواع مختلفی دارد. شاید بتوان بیش از ۱۰۰ نوع آرتریت معرفی کرد. اما شایع‌ترین آن‌ها آرتروز و آرتریت روماتوئید است.

یکی از انواع آن، استئوآرتریت است که بیشتر در افراد مسن دیده می‌شود. با افزایش سن مفاصل دست دچار ساییدگی و پارگی می‌شوند. غضروف مفصلی که انتهای هر استخوان قرار دارد، به علت بافت لغزنده باعث حرکت راحت‌تر مفاصل می‌شود. با کاهش تدریجی غضروف، علائم دردناک در مفاصل دست به‌مرور خود را نشان می‌دهد. آرتریت روماتوئید نیز بیماری مزمنی است که باعث التهاب مفاصل می‌شود. از علائم این التهاب درد و سفتی است.

۲. درد استخوان دست

درد شدید استخوان دست می‌تواند به علت آسیب تروماتیک یا شکستگی استخوان باشد. آسیب به دست جز موارد بسیار شایع است. دست‌ها دائماً در معرض صدمه قرار دارند. اگر شکستگی دست به‌خوبی درمان نشود، ساختار و نوع حرکت دست دچار مشکل می‌شود.

اگر درد استخوان دست شما شدید است و در حرکت‌دادن دست دچار مشکل هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید و با روش‌هایی مانند عکس‌برداری یا اشعه ایکس از وجود شکستگی در استخوان‌های دست مطلع شوید.

۳. درد کف دست

برخی از بیماری و صدماتی که به دست وارد می‌شود، باعث درد کف دست می‌شوند. بیماری سندرم تونل کارپال باعث فشار به عصب میانی و تاندون‌ها می‌شود. این بیماری علاوه بر دردی که در مچ دست و انگشتان ایجاد می‌کند، باعث درد کف دست هم می‌شود.

فاشئیت کف دست نیز یک وضعیت نادر است و باعث التهاب فاسیای کف دست می‌شود. فاسیا بافت ضخیمی است که کف دست را به انگشتان متصل می‌کند. هنگام بازکردن انگشتان به دلیل التهاب درد احساس می‌شود.

۴. درد ماهیچه دست

بسیاری از افراد گاهی دچار درد ماهیچه دست می‌شوند. معمولا به علت حرکات مکرر و استفاده بیش از حد از دست‌ها درد ناشی از کشش عضلات به وجود می‌آید. زمانی که کاری به‌صورت مکرر یا با شدت بالا برای مدت طولانی انجام می‌دهید، عضلات درد می‌گیرند.

به‌عنوان‌مثال تایپ کردن، استفاده از ابزارهای خاص، بلندکردن وسایل سنگین یا تمرینات ورزشی باعث ایجاد این عارضه می‌شوند.

۵. دست درد ناشی از آسیب به تاندون و کشیدگی عضلات

تاندون‌ها نوارهای بافتی هستند که ماهیچه‌ها را به استخوان‌ها متصل می‌کنند. معمولا آسیبی که به تاندون‌ها وارد می‌شود، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول می‌کشد تا بهبود پیدا کند. استفاده بیش از حد و حرکات مکرر مانند بازی تنیس یا بولینگ باعث آسیب به تاندون‌ها می‌شوند. حتی ضربه ناگهانی یا روند طبیعی ساییدگی در اثر پیری به تاندون آسیب وارد کرده و باعث دست درد شدید می‌شوند.

دست درد عصبی چیست؟

استرس و اضطراب می‌توانند مشکلات بسیاری را برای شما ایجاد کنند. برخی از این مشکلات روانی و برخی دیگر جسمی هستند. جالب است بدانید که بسیاری از دردهایی که برای آنها دلیلی پیدا نمی‌شود به علت استرس و اضطراب ایجاد شده‌اند. معمولا این دردها به علت استرسی که تجربه می‌کنید، در بدن شما ایجاد می‌شوند. دست‌ها نیز می‌توانند تحت تاثیر درد عصبی قرار بگیرند. یکی از مهم‌ترین علائم درد عصبی، دست درد عصبی است.

استرس و اضطراب می‌توانند از راه‌های مختلفی بر دستان شما اثر بگذارند. برخی از این اثرها می‌توانند دائمی و برخی دیگر موقتی باشند. سوختن دست‌ها و لرزش آنها می‌تواند از نشانه‌های دست درد عصبی باشد. البته که علائم دست درد عصبی بسیار متنوع است و می‌تواند به انواع مختلفی بروز کند.

قطعا از اصلی‌ترین راه‌های درمان دست درد عصبی این است که برای درمان استرس و اضطراب خود به متخصص روانپزشک مراجعه کنید. با برطرف کردن منبع ایجاد استرس می‌توانید برای بهتر شدن دست درد خود هم اقدامات لازم را انجام دهید. یکی از اصلی‌ترین دلایل دست دردهای طولانی که درمان نمی‌شوند، در معرض یک فاکتور استرس‌زای طولانی است. اگر برای مدت طولانی در معرض استرس و اضطرابی قرار بگیرید که برای درمان آن کاری نکرده‌باشید، بدون شک درد دست شما هم طولانی خواهد بود.

همان‌طور که گفتیم استرس و اضطراب دلایل ذهنی دارد اما می‌تواند بخش‌های مختلف بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از اصلی‌ترین جاهایی از بدن که می‌تواند تحت تاثیر دردهای عصبی قرار بگیرد دستان و انگشتان هستند. اما چگونه می‌توان تشخیص داد که درد دست‌ها به علت اضطراب، دیابت، ام اس و یا آرتروز است؟ تشخیص این مشکل با شما نیست! اما می‌توانید با مطالعه‌ی بیشتر در زمینه‌ی درد دست به اطلاعات خود بیفزاید.

درد عصبی دست چپ

درد دست چپ عصبی، یکی از علت‌های درد دست چپ است. داشتن هر کدام از علائم زیر در دست چپ شما می‌توند نشان‌دهنده‌ی این باشد که به بیماری دست درد عصبی دچار هستید. بیشتر مواقع درد عصبی در هر دو دست و در انگشتان دیده می‌شود اما ممکن است که یکی از دستان را به تنهایی نیز درگیر کند. الگوی دست درد عصبی چندان ثابت نیست و ممکن است که هر شکل و رفتاری از خود نشان دهد. اما چیزی که اهمیت دارد این است که دست درد عصبی ممکن است با علائم زیر در دست چپ بروز کند؛

لرزش دست

سوزش دست

گز گز کردن

بی‌حسی

به سختی حرکت دادن دست‌ها

بی‌قراری

گرفتگی

هر کدام از این علائم می‌توانند نشان‌دهنده‌ی دست درد عصبی در دست چپ باشند. برای درمان آنها بعد از بررسی ارتوپد، باید به روانپزشک مراجعه کنید.

درد عصبی دست راست

دست درد عصبی دست راست هم از دردهایی است که ممکن است به آن دچار شوید. معمولا این دردها با دردهای دیگری که در دست راست ایجاد می‌شوند تفاوت دارند. یکی از اصلی‌ترین علائمی که در دست درد عصبی راست می‌بینید، لرزش دست است. لرزش دست چرا به طور عصبی اتفاق می‌افتد؟ برای دانستن این مسئله بهتر است بدانید که هنگامی که شما در حالت اضطراب و استرس قرار می‌گیرید، هورمون آدرنالین در بدن شما افزایش پیدا می‌کند.

هورمون آدرنالین باعث آزاد شدن انرژی زیادی در بدن شما می‌شود که این حالت می‌تواند شما را وارد حالت لرزش دست بکند. برای بهتر شدن این علامت، باید منبعی که استرس را به بدن شما وارد می‌کند، کنترل کنید و آن را برطرف کنید.

اگر دقت کنید، بیشتر افرادی که استرس و اصظراب دارند، معمولا با لرزش دست مواجه می‌شوند. لرزش دست‌ها هنگامی که شما در موقعیت استرس‌زا قرار می‌گیرید، بیشتر می‌شود. این حالت برای دست راست هم می‌تواند ایجاد شود.

یکی از روش‌هایی که برای بهبود دست درد عصبی به کار برده می‌شود، نرمش دادن دست‌ها برای کاهش درد، لرزش و علائم دیگر است. با این کار آدرنالین را در خون خود کاهش می‌دهید و از طرفی به دستان خود کم کمی‌کنید که درد کم‌تری را متحمل شوند.

درمان دست درد عصبی

یادمان باشد که برای بهتر شدن دست درد عصبی باید مستقیما به سراغ منبع ایجاد استرس و اضطراب برویم. یکی از مهم‌ترین مسائلی که باعث ایجاد علائم دست درد عصبی می‌شود، وجود آدرنالین در بدن است. هنگامی که این هورمون در بدن زیاد می‌شود، باعث می‌شود که شما علائم دست درد را تجربه کنید. دست درد یا لرزش یا گرفتگی دست از علائمی هستند که در اثر وجود انرژی و آدرنالین زیاد در بدن ایجاد می‌شوند. بنابراین برای برطرف شدن این درد چه کار کنیم؟

ساده است! به نقل از calmclinic، باید برای درد خود به سراغ کاهش آدرنالین در بدن برویم. چطور این کار را انجام دهیم؟ بلند شوید، راه بروید. فعالیت‌هایی که به انرژی نیاز دارند انجام دهید و سعی کنید که دستان خود را تکان دهید. از طرفی یکی دیگر از راه‌هایی که باعث کاهش دست درد عصبی می‌شود، نفس کشیدن است. سعی کنید نفس‌های عمیق و منظم بکشید. این کار انرژی شما را تخلیه می‌کند و آرامش را به ذهن شما باز می‌گرداند.

اما اینها تنها راه‌های موقتی درمان دست درد عصبی هستند. برای بهتر شدن دست درد خود و بهبود کامل آن باید به دنبال برطرف کردن استرس و اضطراب خود باشید. برای اینکار بهتر است که با متخصص اعصاب و روان و یا دکتر روانپزشک مشورت کنید. درمان مشکلات عصبی با کمک متخصص ساده‌تر خواهد بود.

درمان درد عصبی دست چپ و درمان درد عصبی دست راست

برای درمان درد عصبی دست چپ و درمان درد عصبی دست راست، اولین کاری که باید بکنید، مراجعه به یک روانشناس و یا روانپزشک است. اصلی‌ترین دلیلی که ایجاد این درد را در بدن شما کرده‌است، آرام نبودن ذهن شماست. پس باید به دنبال علتی که روان شما را به هم زده‌است و آن را ناآرام کرده‌است بگردید. بعد از آن برای برطرف کردن این درد اقدامات لازم را انجام خواهید داد. به یاد داشته‌باشید که انجام برخی فعالیت‌های ورزشی و همچنین مدیتیشن می‌تواند به شما کمک کند تا آرامش بیشتری داشته‌باشید.

درمان درد عصبی دست بعد از اسیب

گاهی ممکن است که دردهای عصبی بعد از آسیب مبتلا شوید. معمولا افرادی هستند که دردهای عجیب و غریب و بی‌دلیلی می‌گیرند. مثلا بعد از یک تصادف خطرناک که داشته‌اند، دست آنها آسیب دیده‌است اما بعد از درمان، به خوبی بهبود پیدا کرده‌است. درحالی‌که این افراد درد را بعد از بهبودی هم احساس می‌کنند و این آزاردهنده و عجیب است. گاهی نیز برخی از افراد با یادآوری حادثه‌ی ناگواری که بر آنها گذشته‌است، دچار حمله‌های عصبی می‌شوند و در اندام‌های آنها درد احساس می‌شود. این بیماری PTSD است. برای بهتر شدن آن باید اقدامات لازم صورت گیرد.

درمان خانگی دست درد عصبی

برای بهبود درد دست در منزل می توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید که استرس و اضطراب شما را کاهش دهد. مثلا می‌توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید؛

یکی از روش‌هایی که برای بهبود دست درد عصبی به کار برده می‌شود، نرمش دادن دست‌ها برای کاهش درد، لرزش و علائم دیگر است. با این کار آدرنالین را در خون خود کاهش می‌دهید و از طرفی به دستان خود کم کمی‌کنید که درد کم‌تری را متحمل شوند.

از راه‌های دیگر برای کاهش درد دست این است که تکنیک تنفس آرام و عمیق را تمرین کنید. با نفس کشیدن منظم و عمیق می‌توانید احساس بهتری داشته‌باشید و به آرامش خاطر خود کمک کنید.

برای کاهش درد دست عصبی بهتر است که به روانشناس یا دکتر روانپزشک مراجعه کنید تا درباره مسائلی که باعث ناآرامی شما شده‌اند، صحبت کنید و به برطرف کردن آنها بپردازید. سپس با استفاده از تمرینات و تکنیک‌هایی که روانشناس و یا روانپزشک به شما می‌دهد در منزل به بهبود درد عصبی خود و مشکلات و اختلالات روانی که به آنها دچار شده‌اید، بپردازید.

یکی دیگر از روش‌های درمانی دست درد عصبی استفاده از دارو درمانی برای بهبود اعصاب است. البته که استفاده از آرام بخش باید با تجویز متخصص باشد.

علائم دست درد

به صورت کلی علائمی که ممکن است همراه با درد دست دیده شود، علایم متفاوتی است. ضعف، دشواری در صاف‌کردن دست، سوزن‌سوزن شدن و بی‌حسی می‌تواند نشانه آسیب عصبی باشد. برای مثال عصب رادیال از زیر بغل به دست‌ها می‌رود و حرکت بازو، مچ دست و دست‌ها را کنترل می‌کند. آسیب به این عصب می‌تواند علت درد بازو باشد. به ندرت درد بازو ممکن است از نشانه بیماری‌های قلبی باشد. در بیماری‌های قلبی، بیمار ممکن است دچار تهوع، تعریق بیش از حد، دشواری در تنفس، تپش قلب، درد بازو به ویژه دردی که به بازوی چپ کشیده می‌شود را تجربه کند.

هر کدام از علائم زیر نیز ممکن است همراه با درد دست دیده شوند:

قرمزی

احساس سوزن‌سوزن شدن

ضعف

بی‌حسی

تورم

درد در هنگام لمس

محدودیت در حرکت

تورم غده لنفاوی زیر بغل

یکی از علائم اصلی دست درد احساس سوزن‌سوزن شدن و بی‌حسی در دست‌ها است.

علل دست درد

درد دست دلایل زیادی دارد. گاهی صدمه یا استفاده بیش از حد باعث بروز این مشکل می‌شود. گاهی نیز بیماری‌ها می‌توانند درد و تورم در دست‌ها ایجاد کنند. در ادامه شایع‌ترین علل این نوع درد را ذکر می‌کنیم.

۱. آنژین یا درد قفسه سینه

درد قفسه سینه که در اثر کاهش خونرسانی به بافت قلب ایجاد می‌شود. درد ممکن است به بازوها، شانه، گردن و پشت کشیده شود و همچنین ممکن است با احساس فشار در قفسه سینه، تهوع، تنگی نفس و سرگیجه همراه باشد.

۲. حمله قلبی (انفارکتوس میوکارد)

هنگامی رخ می‌دهد که جریان خون به عضله قلب قطع شده و موجب مرگ و آسیب غیرقابل‌برگشت بخشی از سلول‌های قلبی شود. علائم حمله قلبی عبارتند از: احساس درد در یک یا هر دو دست، تنگی نفس، تهوع، درد قفسه سینه و سر گیجه.

۳. بورسیت

بورس‌ها کیسه‌های حاوی مایع سینوویال هستند که در اطراف مفاصل وجود دارند و باعث کاهش اصطکاک می‌شوند. به التهاب بورس‌ها بورسیت می‌گویند.

۴. سندروم کارپال تونل

عصب مدین از ساعد و کف دست عبور کرده و حس کف دست و انگشتان را تامین می‌کند. هنگامی که این عصب در مچ دست تحت فشار باشد، موجب سندروم کارپال تونل می‌شود. سندروم کارپال تونل با حرکت تکراری در دست، مچ دست و انگشتان ایجاد شده و می تواند منجر به درد، بی‌حسی و حس خارش و سوزن‌سوزن شدن در بازو، کف دست و انگشتان شود. افراد چپ‌دست معمولاً درد سندروم کارپال تونل را در دست چپ خود احساس می‌کنند. همچنین افراد راست‌دست درد سندروم کارپال تونل را در دست راست خود احساس می‌کنند. درد و ناراحتی مچ دست می‌تواند نوشتن، تایپ‌کردن، صحبت با تلفن یا فعالیت‌های روزانه را با سختی همراه کند.

۵. فتق (بیرون زدگی) دیسک بین مهره ای در گردن

دیسک‌ها به صورت بالشتک یا صفحه‌های کوچک بین دو مهره در ستون فقرات هستند و فشارهای وارد شده به ستون فقرات را جذب می‌کنند. همچنین باعث خم شدن و انعطاف‌پذیری ستون مهره‌های شما می‌شوند. اگر دیسک گردن شما دچار آسیب شود، موجب درد، بی‌حسی، ضعف، احساس سوزن‌سوزن شدن و سوزش در بازو می‌شود.

۶. فتق هیاتال یا هیاتوس

به دلیل ضعف در عضلات دیافراگم و اسفنکتر ورودی به معده ایجاد شده که در اثر آن قسمتی از معده وارد قفسه سینه می‌شود.

۷. پیچ خوردگی و کشش عضلات و مفاصل

گاهی جراحت وارد شده می‌تواند باعث کشیدگی عضلات و پیچ‌خوردگی تاندون‌ها شود. علائمی که به دنبال آن ایجاد می‌شود شامل درد، ورم، کبودی،ضعف و گرفتگی(اسپاسم) ماهیچه‌ها است. هر دو عارضه ممکن است به خودی خود بهبود یابد. اما اگر علائم شدید باشند باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

۸. شانه یخ زده یا منجمد

درد و بی حسی خفیف در قسمت بالایی بازو و شانه‌ها، همراه با سختی و محدودیت حرکت می‌تواند علامتی از شانه منجمد باشد. شانه منجمد در حدود ۲ درصد از افراد بالای ۴۰ سال دیده می‌شود و در زنان شایع‌تر از مردان است. شانه منجمد زمانی ایجاد می‌شود که نوارهای بافتی درون و اطراف شانه سفت می‌شوند. درد بازو در مرحله انجماد بدتر است. تا زمانی که شانه کاملاً بی‌حرکت است، شما احساس بی‌حسی می‌کنید و قادر به حرکت دست و شانه خود نیستید.

۹. آرنج تنیس بازان

عضلات آرنج، تاندون‌ها و قسمتی از استخوان آرنج دچار التهاب می‌شوند. درد و بی‌حسی در مفصل آرنج و ساعد، همراه با دردهای تیز و ناراحتی در آرنج را می‌تواند به آرنج تنیس‌بازان نسبت داد. بیماری آرنج تنیس‌بازان ناشی از حرکات مداوم بازوها، آرنج و به‌خصوص مچ دست رخ می‌دهد و تنها با انجام بازی تنیس ایجاد نمی‌شود.

۱۰. آسیب به روتاتورکاف

عضلات گرداننده شانه (روتاتورکاف rotator cuff) از عضلات و تاندون‌ها تشکیل شده است که مفصل شانه را ثابت نگه داشته و بازو را در جهات مختلف می‌چرخاند. با افزایش سن تاندون‌ها در روتاتوکاف دچار ضعف و پارگی می‌شوند. در بسیاری از فعالیت‌های بدنی که دست‌ها به بالای سر می‌رود، فشار زیادی به ناحیه شانه و روتاتورکاف ممکن است وارد شود. علائمی که به دنبال آسیب روتاتور کاف ممکن است دیده شود می‌تواند از درد و ضعف خفیف در بازوی شما تا یک درد شدید و مداوم تغییر کند. اگر شما مشکوک به آسیب روتاتورکاف هستید، به پزشک خود مراجعه کنید ممکن است فیزیوتراپی نیاز داشته باشید.

۱۱. التهاب تاندون ها (تاندونیت)

تاندون بافتی است که عضلات را به استخوان‌ها متصل می‌کند. هنگامی که تاندون‌های شانه و بازوی شما دچار التهاب شوند به آن تاندونیت می‌گویند. یک مثال از تاندونیت، آرنج تنیس بازان است. شما می‌توانید درد را در شانه، آرنج یا مچ دست خود احساس کنید که غالباً به دنبال ضربه یا استفاده مکرر در تاندون ایجاد می‌شود.

۱۲. شکستگی استخوان ها

گاهی به دنبال آسیب و ضربه به بازو، ممکن است دچار شکستگی شوید که با علائمی مانند ورم، کبودی، بی‌حسی و ضعف همراه است. اگر بازوی شما دچار آسیب شده فوراً به پزشک مراجعه کنید.

۱۳. بیماری های خود ایمنی

گاهی سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت‌ها و اندام‌های بدن حمله کرده و به آن‌ها آسیب می‌رساند. برخی از بیماری‌های خودایمنی مانند روماتیسم مفصلی، لوپوس و سندرم جورجن می‌تواند موجب درد گردن، بازو، آرنج، مچ دست و انگشتان شود.

۱۴. عصب تحت فشار (Pinched nerve)

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که استخوان و بافت‌ها در شانه، گردن و بازو عصب را تحت فشار قرار می‌دهند و موجب درد، بی‌حسی و ضعف و احساس سوزن‌سوزن شدن می‌شوند.

۱۵. سندرم خروجی قفسه سینه

تنگی فضای خروجی قفسه سینه که موجب فشار بر عروق و اعصاب ناحیه زیر بغل می‌شود و علائمی مانند درد در گردن، شانه و دست، سردرد، احساس سوزن‌سوزن شدن در انگشتان و افتادن مکرر اجسام از دست در پی دارد.

درد دست علت‌های مختلفی دارد که برخی از آنها به علت آسیب ایجاد می‌شوند.

۱۶. سندرم دکوروان

به التهاب غلاف دربرگیرنده دو تاندون حرکت‌دهنده انگشت شست گفته می‌شود که درد مچ دست در هنگام فعالیت یا گرفتن اشیاء را به دنبال دارد.

۱۷. دلایل دیگر دست درد شدید

استئومیلیت (عفونت استخوان): با درد موضعی و مبهم بازو، ورم بازو و محدودیت در حرکت همراه است.

سلولیت: نوعی عفونت باکتریایی که پوست را درگیر می کند، به طور معمول در ساق پا دیده می شود، اما می تواند بازو ها را نیز درگیر کند و سبب درد، قرمزی، ورم و در برخی مواقع تب، لرز، سردرد و کاهش فشار خون شود.

نقرس

در رفتگی آرنج

آسیب به شبکه براکیال

بیماری عروق محیطی

ریکتز (نرمی استخوان)

فیبرومیالژیا

پسوریاسیس

زونا (شینگلز)

علت درد بخش های مختلف دست

دست درد ممکن است در بخش‌های مختلف دست باشد و محل ایجاد درد در تعیین علت آن موثر است. اینکه درد در مچ دست ایجاد شده‌است یا در انگشتان، برای استفاده از روش‌های تشخیصی و درمانی موثر است. به یاد داشته‌باشید که محل درد از سوالاتی است که پاسخ آن به پزشک کمک می‌کند در تشخیص و درمان قدم‌های موثری بردارد.

معمولا درد بازو به علت آسیب به وجود می‌آید. اما اگر درد متوقف نشود و در بازوی سمت چپ باشد، باید علائم آن را جدی گرفت.

۱. علت درد بازو

طیف گسترده‌ای از مشکلات باعث درد بازو می‌شوند. معمولا به دلیل آسیب، تحریک یا التهاب بازوها درد گرفته و ممکن است این درد به گردن و ستون فقرات نیز سرایت کند. در بیشتر مواقع به علت فعالیت‌های روزمره مانند ورزش یا کار طولانی با کامپیوتر این مشکل ایجاد می‌شود و پس از چند روز درد آن از بین می‌رود.

اما اگر بازوی سمت چپ دچار درد شد و همراه با آن علائمی مانند سفت شدن قفسه سینه، حالت تهوع و مشکل در تنفس به وجود آمد، می‌تواند نشانه بیماری عروق کرونر یا حتی حمله قلبی باشد.

۲. علت درد دست چپ

علت درد دست چپ می‌تواند آسیب استخوان یا مفصل، عصب فشرده شده یا بیماری قلبی باشد. اگر درد دست چپ همراه با درد قفسه سینه باشد، موضوع جدی‌تر بوده و باید برای تشخیص حمله قلبی به متخصص مراجعه کرد. حمله قلبی در نتیجه پارگی یا ایجاد لخته در عروق کرونر به وجود می‌آید. در صورت بروز این اتفاق جریان خون به بخشی از قلب متوقف شده و ممکن است عضله قلب آسیب ببیند. ازآنجایی‌که اعصاب منشعب شده از قلب و دست به سلول‌های یکسان در مغز می‌رسد، مغز محل درد را تشخیص نداده و مشکل قلبی همراه با درد دست چپ ظاهر می‌شود.

۳. علت درد دست راست

درد دست راست می‌تواند مربوط به هر یک از بیماری‌های ذکرشده باشد. معمولا درد دست راست ارتباطی به حمله یا سکته قلبی ندارد. عارضه‌ای مانند آرتریت، سندرم تونل کارپال، کیست گانگلیون، نقرس، لوپوس و رینود می‌توانند باعث درد دست راست شوند.

۴. علت درد انگشتان دست

گاهی درد انگشتان دست می‌تواند به علت صدمه و افتادن روی دست باشد. تریگر فینگر یا انگشت ماسه‌ای که باعث قفل شدن و گرفتن انگشتان می‌شود. در این حالت غلاف تاندون در پایه انگشت ملتهب می‌شود. زمانی که شخص به این بیماری مبتلا می‌شود، علاوه بر درد و تورم در انگشتان دست، در خم کردن و صاف کردن انگشت با مشکل روبرو می‌شود.

گاهی نیز بریدگی و زخم روی انگشتان باعث عفونت شده و درد و تورم به همراه دارد. اگر عفونت شدید باشد، چرک از محل زخم خارج شده و ممکن است شخص دچار تب شود در چنین شرایطی باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

۵. علت درد ساق دست

علت درد دست از آرنج به پایین می‌تواند التهاب یا آسیب به هر یک از بافت‌ها از جمله عضلات، استخوان‌ها، رگ‌های خونی تاندون‌ها و پوست باشد. گاهی اقدامات تکراری مانند تایپ کردن یا استفاده از عصا باعث فشرده شدن اعصاب و عروق خونی در سرتاسر قاق دست می‌شود.

علاوه بر آسیب‌هایی مانند رگ‌به‌رگ شدن، دررفتن و شکستگی عواملی مانند استرس نیز می‌تواند علت درد دست از آرنج به پایین باشد. بیماری به نام استئومیلیت ساعد یک عفونت باکتریایی یا قارچی استخوان است و ممکن است علت درد این ناحیه وجود چنین عفونتی باشد.

۶. علت درد مچ دست

به نقل از mayoclinic، عوامل مختلفی می‌توانند باعث ایجاد درد در مچ دستان شما شوند. در ادامه به برخی از این علت‌ها پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید؛

آسیب

یکی از مواردی که می‌تواند ایجاد درد در مچ دست بکند، آسیب به مچ دست است. معمولا مچ دست‌ها زمانی آسیب می‌بینند که شما ناگهان بر روی دست‌های کشیده‌شده و باز شده‌ی خود بیفتید. این فشار ناگهانی به مچ دست می‌تواند آسیب‌هایی بزند که دردناک باشند. این کار می‌تواند در دست شما کشیدگی، ضرب‌دیدگی و یا حتی شکستگی ایجاد بکند.

استرس

از دیگر مواردی که می توانند ایجاد درد در مچ دست بکنند، استرس و اضطراب دائمی هستند.

فعالیت دائم

اگر شما یک حرکت را با مچ دست خود در یک جهت به طور دائم انجام دهید، احتمال اینکه آسیب به مچ دست شما وارد شود، وجود دارد. مثلا اگر شما برای مدت طولانی تنیس بازی کنید، احتمال آسیب به مچ دست شما وجود دارد. همچنین کسانی که فعالیت‌هایی مانند تایپ کردن دائم انجام می‌دهند، معمولا به درد دست دچار می‌شوند که ناشی از استرس و فشار وارد کردن به مچ دست برای مدت طولانی است.

آرتریت

آرتریت می‌تواند در اثر استئوآرتریت یا همان آرتروز و یا آرتریت روماتوئید ایجاد شود. این دو مورد می توانند ایجاد درد در مچ دست بکنند که ناشی از التهاب در دست است. برای درمان این دو مورد باید به روماتولوژیست مراجعه کنید.

سندروم تونل کارپال

از علت‌هایی که می تواند ایجاد درد در دست شما بکند، سندروم تونل کارپال است. آسیب رسیدن به عصب دست می تواند درد در مچ دست ایجاد کند که درمان آن نیازمند مداخله‌ی متخصص است.

کیست گانگلیون

از موارد دیگر که به درد در مچ دست منتهی می‌شود، وجود کیست گانگلیون است.

علت درد دست چپ از آرنج به پایین می‌تواند بسیار مختلف باشد.

علت درد دست چپ از آرنج به پایین

یکی از اصلی‌ترین علت‌های درد دست از آرنج به پایین دردهای بی‌دلیل و طبیعی هستند که به علت کار کردن و فعالیت ایجاد می‌شوند. این دردها بعد از مدتی از بین می‌روند. از طرفی گاهی استراحت طولانی مدت دست‌ها می تواند آزاردهنده باشد و باعث شل شدن و ضعیف شدن عضلات شود. برخی از علت‌های درد دست از آرنج به پایین شامل موارد زیر هستند؛

۱. فعالیت

یکی از مواردی که ممکن است با درد دست از آرنج به پایین به همراه باشد، درد دست در اثر فعالیت و ورزش مداوم در یک جهت است. مثا تنیس بازان این حالت را زیاد تجربه می‌کنند.

۲. بورسیت

یکی دیگر از دلایل درد دست از آرنج به پایین بیماری بورسیت است. گاهی بورس پشت آرنج ملتهب می شود و ایجاد درد می‌کند. در این محل کیسه‌هایی از مایع ایجاد می‌شوند و حرکت را دردناک می‌کنند.

۳. سندرم گیرافتادن

یکی دیگر از علت‌های درد آرنج دست این است که اعصاب داخل ساعد تحت فشار قرار بگیرند. این حالت ایجاد درد، گزگز و ضعیف شدن عضلات را می‌کند.

۴. سندروم تونل کوبیتال

این سندروم ایجاد بی حس شدن آرنج به پایین و گزگز کردن دست را می‌کند.

یکی از روش‌های موثر در درمان دست درد فیزیوتراپی است. به‌خصوص افرادی که به علت آرتروز درد دارند، با فیزیوتراپی به‌مرور به بهبود می‌رسند.

درمان دست درد

توجه داشته باشید که درمان دست درد تنها با صلاح‌دید پزشک امکان‌پذیر است. درمان درد بازو باتوجه‌به علت و شدت آن متفاوت است. افرادی که دچار آسیب عصب یا تحت فشار بودن عصب بازو، مچ دست، آرنج یا انگشتان هستند باید از حرکات تکراری و مداوم اجتناب کنند؛ بنابراین اگر دردی که تجربه می‌کنید ناشی از استفاده یا فشار بیش از حد است، می‌توانید با استراحت در منزل و سبک کردن کارها از درد خود بکاهید.

به طور کلی درمان دست درد شامل استراحت، بالا نگه داشتن دست‌ها، کمپرس سرد، استفاده از باند‌های کشی و اسپیلینت (آتل)، استامینوفن و داروهای ضد التهاب (NSAID)، فیزیوتراپی و حتی جراحی است. همچنین اگر درد به دنبال عفونت ایجاد شده باشد، درمان آن استفاده از کمپرس گرم و مصرف آنتی بیوتیک است.

در موارد شدید درد بازو، مانند پارگی رباط ها و شکستگی استخوان ها جراحی ضروری است. همچنین در مواردی فیزیوتراپی برای کاهش درد و محدودیت حرکت کمک‌کننده است.

۱. درمان درد بند انگشتان دست

اگر درد انگشتان به علت جراحت یا بریدگی باشد، به‌مرور بهبود پیدا کرده و نیاز به درمان خاصی نیست. اما گاهی علت درد انگشتان دست رگ‌به‌رگ شدن، کشیدگی یا دررفتن انگشتان است. اگر تورم و درد انگشتان شدید است، باید حتما به پزشک مراجعه کرد تا با معاینه و عکس‌برداری علت آن مشخص شود. اما اگر درد جزئی است با برخی درمان‌های خانگی می‌توان درد را کاهش داد.

به مفاصل انگشتان استراحت دهید.

برای کاهش درد و تورم روی محل آسیب یخ بگذارید.

از مسکن‌هایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن استفاده کنید.

از پماد یا کرم ضد درد موضعی استفاده کنید.

۲. درمان درد مچ دست

علاوه بر تجویز داروهای مسکن برای کاهش درد احتمالا فیزیوتراپیست می‌تواند به بهبود درد مچ دست کمک کند. درمان‌ها و تمرینات خاصی وجود دارد که آسیب‌های مچ دست و مشکلات تاندون‌ها را بهبود می‌دهند. اگر پزشک تشخیص دهد که جراحی برای درمان مناسب است، بازهم با استفاده از فیزیوتراپی می‌توان به توان‌بخشی دست‌ها کمک کرد. مشکلاتی مانند شکستگی استخوان و سندرم تونل کارپال گاهی نیاز به جراحی دارند.

۳. درمان درد انگشتان دست در طب سنتی

دررابطه‌با دست درد در طب سنتی گیاهان زیادی پیشنهاد شده است. اگر درد دست به علت آسیب مفاصل باشد، آلوئه‌ورا برای کاهش التهاب پیشنهاد می‌شود. گیاهی به نام پنجه گربه نیز خاصیت ضدالتهابی داشته و تورم ناشی از آرتریت را کاهش می‌دهد. برای کاهش تورم و درد در قسمت‌های مختلف بدن گیاه اکالیپتوس توصیه می‌شود.

برای درمان دست درد چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم؟

اغلب دست درد، یک وضعیت اورژانسی محسوب نمی‌شود و شما می‌توانید درد را با داروهای خانگی برطرف کنید. اگر درد بازو، شانه یا مچ دست شما در نتیجه ضربه شدید یا به‌طورناگهانی بروز می‌کند، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر در حرکت دست خود دچار مشکل شدید یا استخوان شما بیرون زده به دکتر ارتوپد یا به نزدیک‌ترین مرکز اورژانس مراجعه کنید.

اگر درد ناگهانی در بازو، شانه، قفسه سینه و کمر همراه با احساس فشار در قفسه سینه، تهوع، سرگیجه و تنگی نفس داشتید، ممکن است علامتی از یک حمله قلبی بوده و باید با ۱۱۵ تماس بگیرید و بلافاصله به دنبال درمان باشید. درصورتی‌که گمان می‌کنید دچار حمله قلبی شده‌اید بهتر است حرکت نکنید. همچنین در صورت مشاهده هر کدام از علائم زیر فوراً به پزشک مراجعه کنید.

درد بازو، شانه یا پشت که با استراحت کمتر شده و با فعالیت تشدید می‌شود.

ضربه ناگهانی به دست‌ها همراه با شنیدن صدا

درد و تورم شدید در بازو

درد همراه با احساس سوزش، ضعف و بی‌حسی در دست‌ها

 

منبع: دکتر تو
ارسال نظر