این علائم نشانه فرسودگی شغلی است!

فرسودگی شغلی یک وضعیت استرس فیزیکی و روانی مرتبط با کار است که موجب خستگی عاطفی، احساس کاهش موفقیت شخصی و برخی پیامدهای منفی دیگر می‌شود.

این علائم نشانه فرسودگی شغلی است!

به گزارش اقتصاد آنلاین، بهره مندی از سلامت ذهن و اندیشه و تفکر است. بهره مندی از بهداشت روان بر سلامت جسم اثر مثبت دارد. چرا که درصد قابل توجهی از بیماری های جسمانی، ریشه روان شناختی دارند.

فرسودگی شغلی از جمله مواردی است که به بهداشت روان افراد آسیب وارد می کند و معمولا یک وضعیت استرس فیزیکی و روانی مرتبط با کار است که موجب خستگی عاطفی، احساس کاهش موفقیت شخصی و برخی پیامدهای منفی دیگر می‌شود.

فرسودگی شغلی در کارکنان مراقبت های بهداشتی درمانی بدنبال استرس شدید و طولانی ایجاد می شود.

نشانه های فرسودگی شغلی عبارتند از:

احساس ناامیدی، درماندگی و بی انگیزگی

بی تفاوتی نسبت به محیط کار

بی معنا شدن ارزشها و انگیزه های فردی

تمایل به کوتاه شدن ساعات کاری

اجتناب از محیط کار

منزوی شدن

احساس خستگی

احساس عدم رضایت

سرزنش مکرر سایر همکاران

با این وجود با رعایت برخی نکات و رفتارها می توان از فرسودگی شغلی پیشگیری کرد:

حداقل یکساعت در روز را دور از تکنولوژی و اخبار بد باشید. در بحران ها تمرکز افراد بر اخبار و اتفاقات منفی بیشتر می شود. بعضی افراد ممکن است این اخبار منفی را بیشتر بیان کنند و باعث تشدید اضطراب شما شوند. ارتباط خود را با افرادیکه موجب اضطراب در شما می شوند محدود کنید.

به وظایفی که هر روز انجام می دهند معنا دهید.

به نگرانی های همکارانتان گوش دهید و به خاطر کارهای ارزشمندی که انجام می دهند آنها را تشویق کنید.

اگر از قبل سرگرمی داشتید در روزهایی که سرکارنیستید زمان هایی را هر چند کوتاه به آن اختصاص دهید. کتاب بخوانید. موسیقی مورد علاقه تان را گوش دهید، فیلم و سریال ببینید و ..

تحرک و فعالیت فیزیکی خود را بیشتر کنید. یکی از راهبردهای پیشگیری از فرسودگی شغلی در مراقبت‌های بهداشتی، ورزش است. فعالیت بدنی فواید متعددی برای سلامت روانی، عاطفی و جسمی شما دارد.

منبع: بهداشت نیوز
ارسال نظر