رفع کک و مک صورت و دست با این گیاه

لکه های کوچک ،قهوه ای رنگ ، مدور که برروی پوست گردن و دست مخصوصا پوست صورت ظاهر می شود و در فصل تابستان نیز مشخص تر از زمستان به نظر می رسد این لکه ها براثر افزایش ملانین ، در ملانوسیت های لایه بازال اپیدرم تشکیل می گردند.

رفع کک و مک صورت و دست با این گیاه

به گزارش اقتصاد آنلاین، لکه های کوچک ،قهوه ای رنگ ، مدور یا بیضوی که به قطر چند میلیمتراند که برروی پوست گردن و دست مخصوصا پوست صورت ظاهر می شود و در فصل تابستان نیز مشخص تر از زمستان به نظر می رسد  این لکه ها  براثر افزایش ملانین ، در ملانوسیت های لایه بازال اپیدرم تشکیل می گردند. نوعی دیگر و مشابه ان که بیشتر در افرادی که پوست روشن بلوند و خرمائی رنگ دارند ظاهر می شود Epelide(freckle)  که نور خورشید در پیدایش و ازدیاد آن تاثیر دارد . در افراد مسن دو فرم از لک و مک دیده می شود :

۱-لکه های قهوه ای به قطر چندسانتیمتر بر روی پوست ( Lentigo senile) ۲-لکه های قهوه ای بزرگ به قطر چندسانتی متر بر روی گونه ها، پیشانی ،پلک چشم و حتی پوست پشت دست و ساق پا که معمولا با جراحی رفع می شوند.

 گیاهان موثر در جلوگیری از پیشرفت لکه های ذکر شده و روشن کردن رنگ یا رفع آن ها به شرح زیر می باشند:   

۱-آب لیمو ترش که با فشردن میوه تازه بدست می آید اثر روشن کردن رنگ لکه های کک مک را دارد برای این کار باید به آب لیموی تازه مقداری نمک اضافه نمود و سپس محلول را به پوست صورت یا دست بمالید.

  ۲- شیرابه درخت انجیر با جدا کردن برگ یا میوه نارس که هنوز رنگ سبز دارند شیرابه سفید رنگی از آن ها خارج می شود که اثر روشن کردن  رنگ لکه های کک مک را دارد برای این کار باید چند قطره از شیرابه را به ملایمت بر روی پوست ، فقط یک دفعه در روز مالید.

۳- علف چشمه Nasturtium officinale R.Br تقویت کننده پوست سر، موثر در درمان آلوپسی و روشن کردن رنگ  لکه های کک مک به شیرابه تازه گیاه که از فشردن برگ و ساقه آبدار گیاه بدست می آید مقدار کمی عسل اضافه کنید و سپس محلول را پس از چندبار به هم زدن و یکنواخت کردن به ملایمت به پوست در محل های کک مک بمالید.

منبع: بهداشت نیوز
ارسال نظر