بهترین زمان اندازه گیری فشار خون چه وقتی است؟

متخصصان قلب معتقدند دربارۀ فشار خون، مهمترین مسئله این است که آن را هر روز در زمان مشخصی اندازه گیری کنید.

بهترین زمان اندازه گیری فشار خون چه وقتی است؟

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از برنا، متخصصان قلب معتقدند دربارۀ فشار خون، مهمترین مسئله این است که آن را هر روز در زمان مشخصی اندازه گیری کنید. همانطور که گفته شد، برخی از متخصصان توصیه می‌کنند در صورت توانایی، قبل از خوردن صبحانه یا مصرف هر گونه دارویی، فشار خون خود را کمی بعد از بیدار شدن اندازه بگیرید.

جویس اون هسیائو، پزشک متخصص قلب و عروق در دانشکده پزشکی ییل می‌گوید: اندازه گیری فشار خون در صبح به شما کمک می‌کند بدون دارو‌های کاهنده فشار خون و بدون تأثیرات کافئین احساس کنید فشار خونتان چگونه است

با این حال، بسیار مهم است که زمانی را انتخاب کنید که بدانید می‌توانید روز به روز ثابت قدم باشید. دکتر نیکلاس روتمان، متخصص قلب در موسسه قلب، عروق و قفسه سینه در کلینیک کلیولند می‌گوید: بدن چرخه‌های طبیعی دارد که فشار خون ممکن است بسته به زمان روز افزایش یا کاهش یابد. وقتی می‌خوابیم، فشار خون در پایین‌ترین حد خود است، صبح‌ها که از خواب بیدار می‌شویم کمی بالا می‌رود، و بعد از اینکه نشستید و کمی صبحانه خوردید، اغلب تا اواسط صبح دوباره پایین می‌آید.

هر چند وقت یک بار باید فشار خون خود را چک کنید؟

به طور کلی، اگر فشار خون ثابتی دارید و از سلامت خوبی برخوردار هستید، روتمان می‌گوید که نیازی به بررسی بیشتر از یک بار در روز یا حتی هر چند روز یکبار نیست. اما اگر تشخیص فشار خون بالا دارید و با پزشک خود کار می‌کنید تا با دارو آن را کنترل کنید، باید آن را ابتدا صبح و سپس برای بار دوم در شب چک کنید. به گفته Oen-Hsiao، یک ساعت یا بیشتر بعد از شام، زمانی که آرامش بیشتری دارید، زمان خوبی برای دومین اندازه گیری است. فقط مطمئن شوید که این دو قرائت روزانه در یک زمان ثابت هستند.

هنگامی که برای اولین بار شروع به بررسی فشار خون می‌کنید، روتمان توصیه می‌کند که هر بار دو یا سه بار اندازه گیری پشت سر هم انجام دهید. به این ترتیب، می‌توانید قرائت‌ها را با هم مقایسه کنید تا مطمئن شوید که تقریباً یکسان هستند. روتمان می‌گوید که اغلب اولین فشار خون بالاتر از بررسی‌های مکرر است. همانطور که در طول روز‌ها یا حتی هفته‌ها اندازه گیری می‌کنید، نمودار یا گزارش را نگه دارید. او می‌گوید در حالی که تغییرات طبیعی در خوانش فشار خون شما وجود خواهد داشت، یک روند در طول زمان می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا مسیر بعدی را برای برنامه مراقبتی شما تعیین کند. به خاطر داشته باشید که بالا و پایین رفتن فشار خون شما در طول روز طبیعی است. همراه با نوسانات معمولی روزانه، فشار خون همچنین می‌تواند در هوای سرد بالا و در هوای گرم پایین بیاید و در اثر استرس، اضطراب، کافئین یا ورزش افزایش یابد. روتمن می‌گوید برخی از دارو‌های بدون نسخه مانند ضداحتقان‌ها یا NSAID‌ها نیز می‌توانند باعث بالا رفتن فشار خون شما شوند، یا حتی خوردن یک وعده غذایی سنگین مانند:استیک.

نکاتی برای اندازه گیری فشار خون در کنار اندازه گیری فشار خون

تقریباً در یک زمان در روز، اندازه گیری صحیح آن نیز مهم است. روتمان توصیه می‌کند که به جای مانیتور مچ یا انگشتی از یک مانیتور خودکار، به سبک کاف و بالای بازو استفاده کنید که کمتر قابل اعتماد است. (همه مانیتور‌های فشار خون توصیه شده در رتبه‌بندی CR از یک کاف بازو استفاده می‌کنند.) سالی یک‌بار مانیتور را به مطب پزشک ببرید، تا او بتواند بررسی کند که شما درست از آن استفاده می‌کنید و دقیق است.برای اندازه گیری دقیق، همیشه باید ۳۰ دقیقه قبل از مطالعه از کافئین، سیگار کشیدن و ورزش خودداری کنید. مثانه خود را خالی کنید؛ قبل از چند دقیقه ساکت بنشینید؛ و در حالتی بنشینید که پشت خود را صاف و تکیه داده اید، پاهایتان را صاف روی زمین قرار دهید و بازویتان را تقریباً در سطح قلب قرار دهید و روی سطحی مانند میز تکیه دهید.

منبع: برنا
ارسال نظر

آخرین خبر ها