کد خبر 543546

کشف مخزن ویروس کرونا در بدن انسان

تاکنون تصور می‌شد ویروس‌ کرونا از غدد بزاقی به عنوان مخزن استفاده می‌کند اما یافته‌های جدید دانشمندان این مساله را زیر سوال برده است.

به گزارش العالم، گروهی از آسیب شناسان ، دندانپزشکان و متخصصان گوش و حلق و بینی از دانشکده پزشکی دانشگاه «سائو پائولو» در برزیل دریافتند که ویروس کرونا قادر به تولید مثل در غدد بزاقی است. این تحقیق در مجله Journal of Pathology منتشر شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، «برونو فرناندز ماتوک» یکی از نویسندگان این مقاله گفت: تاکنون تصور می‌شد ویروس‌هایی که باعث بیماری‌های مشترک می‌شوند از غدد بزاقی به عنوان مخزن استفاده می‌کنند، بنابراین یافته ما می‌تواند به توضیح دلیل بسیار مسری بودن ویروس کمک کند.

دانشمندان نمونه‌هایی از سه نوع غدد بزاقی (پاروتید، زیر فکی و کوچک) را از بیماران بزرگسالی که در اثر ابتلا به کود ۱۹ فوت کردند، آزمایش کردند و دریافتند که بافت‌های مسئول تولید و ترشح بزاق مخزن ویروس هستند.

محققان با استفاده از میکروسکوپ الکترونی نه تنها حضور پاتوژن بلکه تکثیر آن را در سلول‌ها مشاهده کردند.

پیش از این، دانشمندان گیرنده‌های ACE۲ را در مجاری غدد بزاقی شناسایی کردند که پروتئین ویروس SARS-COV-۲، عامل کوید ۱۹ می‌شود به آن‌ها متصل می‌شود و آن را به دروازه‌ای برای عفونت تبدیل می‌کند.

پیش از این، همچنین نشان داده شد که علاوه بر ACE۲، حداقل دو گیرنده در غدد بزاقی وجود دارد، یعنی پروتئین‌های سرین مرتبط با غشا و فورین، که به عنوان اهداف برای پاتوژن عمل می‌کنند.

اگرچه امروزه اعتقاد بر این است که ویروس کرونا عمدتاً از طریق بینی به بدن وارد می‌شود، اما دانشمندان با استفاده از تحقیقات جدید دهان را واسطه‌ای برای ورود مستقیم ویروس می دانند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر