کد خبر 532147

قنداق کردن نوزاد خطرناک است؟

قنداق کردن یک تصمیم عادی مانند انتخاب کالسکه مورد علاقه خود یا انتخاب رنگ اتاق نوزاد نیست. بلکه نگرانی مهمی در خصوص امنیت جان نوزاد به شمار می‌رود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از صدا و سیما؛ نقطه نظرات مختلفی در میان والدین و متخصصان مراقبت از کودک وجود دارد. بعضی عنوان می‌کنند که قنداق کردن می‌تواند موجب بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد یا سایر مشکلات مرتبط با سلامت شود. بعضی دیگر بر این باورند که قنداق در صورت درست انجام شدن نه تنها موجب حفظ ایمنی نوزاد می‌شود، بلکه برای نوزاد و والدین او بسیار مفید می‌باشد. در این راستا بحث و کشمکش‌های زیادی میان قنداق کردن و نکردن نوزاد وجود دارد.

قنداق کردن یک تصمیم عادی مانند انتخاب کالسکه مورد علاقه خود یا انتخاب رنگ اتاق نوزاد نیست. بلکه نگرانی مهمی در خصوص امنیت جان نوزاد به شمار می‌رود. مراقبان نوزاد تازه متولد شده بایستی بدانند که آیا قنداق کردن خطرناک است یا خیر؟

تعریف قنداق

قنداق کردن پیچیدن محکم نوزاد در پوشش یا پتو به منظور بهتر ساختن خواب او است. در حالی که قنداق در میان بعضی از والدین و متخصصان اطفال از محبوبیت خاصی برخوردار است، اما برخی از تحقیقات صورت گرفته نوعی تضاد و دوگانگی را در این کار نشان می‌دهد. دکتر هاروی کارپ (Harvey Karp) در کتاب خود تحت عنوان «The Happiest Baby on the Block» توضیح می‌دهد که چگونه قنداق کردن به شبیه سازی محدوده رحم مادر کمک کرده و به نوزاد احساس راحتی می‌بخشد. با این حال در سال‌های اخیر در ایالاتی مانند مینه سوتا در حال حاضر قنداق کردن در مهد‌های کودک یا مراکز نگهداری کودکان غیر قانونی است. این ممنوعیت بر اساس تصمیم سال ۲۰۱۱ مرکز ملی منابع در خصوص سلامت و ایمنی کودک گرفته شده است بطوری که در آن آمده است: «شواهد نشان می‌دهند که قنداق کردن می‌تواند خطر پیش آمدن پیامد‌های جدی برای سلامت نوزاد از جمله سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) و بیماری‌های لگن را افزایش دهد».

آیا این مسئله تنها در مهد کودک رعایت می‌شود؟

غیر قانونی بودن قندان کردن نوزاد در مهد‌های کودک در حال حاضر تنها در این مکان‌ها اعمال می‌شود، جایی که شاید نگرانی استفاده بیش از حد یا استفاده اشتباه از قنداق کردن می‌تواند یک عامل خطر به حساب آید. از این گذشته چنانچه این کار به درستی انجام نشود، می‌تواند در بلند مدت به گرم شدن بیش از حد بدن نوزاد، تأخیر در رشد و مسائل دیگر منجر شود.

آکادمی اطفال آمریکا موضع رسمی در مورد ایمنی قنداق در محیط مهد کودک اتخاد نکرده است، اما خاطر نشان می‌کند که قنداق «راهی مؤثر برای آرامش نوزاد به ویژه در طی دوران ابتدای تولد و به طور کلی در سه ماه اول زندگی است».

دلایل قنداق کردن

دکتر کارپ برای آرام ساختن نوزادان بی قرار پنج راهکار معرفی کرده است که از محبوبیت خاصی برخوردارند این پنج راهکار قنداق کردن، قرار دادن نوزاد به پهلو یا بر روی شکم، تکان دادن، تولید صدا‌هایی شبیه هیس و مکیدن را شامل می‌شود. قنداق کردن می‌تواند نوزاد تازه متولد شده را از حرکات ناگهانی و وحشت آور بازدارد در نتیجه خواب را بهتر می‌سازد. این کار به ویژه برای والدینی که صاحب نوزادانی هستند که از درد‌های کولیک (دل درد) رنج می‌برند بسیار حیاتی است.

نگرانی‌های مرتبط با قنداق کردن

بعضی متخصصان در حوزه پزشکی این سؤال برایشان مطرح شده است که آیا قنداق کردن می‌تواند موجب افزایش مشکلات مرتبط با ران و لگن در نوزادان شود یا خیر، در حالی که در تحقیقات رسمی هنوز ارتباط مستقیمی میان این دو بدست نیامده است. محققان بیمارستان کودکان بوستون و دانشکده پزشکی هاروارد اذعان می‌دارند که قنداق کردن، اختلال تکاملی مفصل لگن یا DDH را تشدید می‌سازد، بنابراین بایستی از قنداق کردن بچه‌هایی که مشخص شده است دارای مشکلات لگنی هستند خودداری شود. بسیاری از این ارتباطات هرچند بیش از حد محکم بستن نوزاد و نه راحت و مناسب بستن را شامل می‌شود؛ بنابراین یادگیری نحوه درست بستن قنداق برای فرزندتان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

در صورت تردید در خصوص قنداق کردن فرزند خود با پزشک او در مورد آن صحبت کنید.

سلب مسئولیت: اطلاعات موجود در این نوشتار با کمک از کارشناسان و اطلاعات موجود در اینترنت بدست آمده است. داده‌های موجود ممکن است با داده‌های مربوط به کودک شما مطابقت نداشته باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر