کد خبر 526084

انگلیس بار دیگر سن تزریق واکسن آسترازنکا را افزایش داد

با تداوم نگرانی‌ها درباره عوارض ناشی از تزریق واکسن آسترازنکا و تشکیل لخته خون، کمیته ناظر بر واکسیناسیون انگلیس روز جمعه تصمیم گرفت تا سن دریافت این واکسن را از افراد بالای ۳۰ به ۴۰سال افزایش دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن‌سازی انگلیس با صدور بیانیه‌ای توصیه کرد که افراد زیر ۴۰ سال در اقدامی پیش‌گیرانه از واکسن‌های جایگزین (غیر از آسترازنکا) استفاده کنند. این درحالیست که به گفته این کمیته پزشکی، این مساله نباید در روند واکسیناسیون کشور خللی ایجاد کند و افراد زیر ۴۰ سال که دوز اول واکسن آسترازنکا را زده‌ و دچار عارضه‌ نشده اند می‌توانند دوز دوم را هم دریافت کنند. این کمیته خاطر نشان کرده که مزایای آسترازنکا همچنان نسبت به خطرات آن می‌چربد.

کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن‌سازی انگلیس پیشتر به دلیل نگرانی از عارضه ترومبوز توصیه کرده بود که افراد زیر ۳۰ سال واکسن آسترازنکا مصرف نکنند. آمارها در انگلیس نشان می‌دهد که تاکنون ۲۴۲ نفر از بین ۲۸ میلیون نفری که واکسن آسترازنکا زده‌اند دچار عارضه «ترومبوز» یا لختگی خون شده‌اند. بررسی دقیق‌تر آمارها حاکیست که از هر یک میلیون فرد بالای ۴۰ سال که واکسن آسترازنکا زده‌اند ۱۰.۱ نفر دچار ترومبوز شده اما این میزان در بین افراد ۳۰ تا ۳۹ سال ۱۷.۴ نفر بوده است.

ترومبوز یا لختگی خون به موقعیتی گفته می‌شود که یک لخته در داخل عروق سالم تحت شرایطی خاص ایجاد شود که می‌تواند مانع جریان خون در عروق شود. ترومبوسیتوپنی یا کمبود پلاکت خون وضعیتی است که در آن تعداد پلاکت های خون کاهش می یابد و فرد مستعد خونریزی شود.

نگرانی ها از ترومبوز و واکسن آسترازنکا در ماه‌های اخیر سر خط خبرها قرار گرفته و باعث شد که بیش از دوازده کشور اروپایی دو ماه پیش به طور موقت استفاده از این واکسن را به حالت تعلیق درآورند.

وزارت بهداشت انگلیس امروز با صدور بیانیه‌ای واکسن آسترازنکا را همچنان ایمن توصیف، اما اعلام کرد که طبق توصیه کمیته واکسیناسیون، این ماده را به افراد زیر ۴۰ سال تزریق نخواهد کرد.

بر اساس این بیانیه تاکنون بالای ۵۰ میلیون نفر در انگلیس واکسن کرونا زده‌اند و آمار پایین مبتلایان به این ویروس اجازه می‌دهد که بدون خروج از برنامه دولت برای واکسیناسیون تمام جمعیت بزرگسال کشور تا پایان ۳۱ ژوئیه، این اقدام پیش‌گیرانه را مد نظر قرار دهند.

این درحالیست که سازمان بهداشت عمومی انگلیس امروز نسبت به شیوع نوع هندی ویروس کرونا هشدار داد و اعلام کرد که آمار مبتلایان به این گونه طی یک هفته گذشته دو برابر شده است.

بر اساس این گزارش، شمار افراد مبتلا به نوع هندی در این مدت از ۲۰۲ نفر به ۵۲۰ نفر رسیده و مقامات بهداشتی رد آن در مناطق شمالی انگلیس هم شناسایی کرده‌اند.  دولت انگلیس از هفته گذشته هند را در فهرست کشورهای پر خطر به لحاظ کرونایی قرار داده و محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌ای را در زمینه تردد به این کشور وضع کرده است.

در انگلیس تاکنون ۴ میلیون و ۴۲۸ هزار و ۵۵۳ نفر به کرونا مبتلا شده که از این میزان ۱۲۷ هزار و ۵۸۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند.​

بیشتر بخوانید
ارسال نظر