کد خبر 523553

بادام با کلسترول و چاقی می‌جنگد

فرضیه رایج این است که هر یک کالری مساوی یک کالری است، به عنوان مثال، ۵۰۰کالری سبزیجات همان ۵۰۰کالری بستنی است و فقط دارای مشخصات مغذی بسیار متفاوت هستند. اما یک مطالعه جدید این فرض را در مورد بادام به چالش می‌کشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، تحقیقات منتشر شده در مجموعه مقالات کلینیک مایو، ۲۲ زن و مرد مبتلا به کلسترول بالا را بررسی کردند که طی یک دوره سه ماهه، از مداخلات رژیم غذایی پیروی کردند.

دو مورد از این مداخلات شامل افزودن بادام به رژیم غذایی بود که به مدت هفت روز متوالی خورده می‌شد و محققان ردیابی کردند که چه مقدار از این کالری‌ها "قابل دسترسی زیست محیطی" هستند، این بدان معنی است که آن‌ها به طور کامل از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شوند. در مداخله سوم از مافین‌هایی استفاده شد که از نظر فیبر، پروتئین و چربی با بادام مطابقت دارند.
پژوهشگران دریافتند که پس از هضم، حدود ۲۰ ٪ کالری مربوط به چربی موجود در بادام در دستگاه گوارش جذب نمی‌شود. این بدان معنی است که کالری مصرف شده با بادام با میزان کالری جذب شده در بدن مطابقت ندارد. همچنین، شرکت کنندگان در مطالعه علی رغم دریافت چربی و کالری بیشتر از بادام، وزن اضافه نکردند.

اگرچه مطالعه اخیر به دلیل تعداد متوسط ​​شرکت کنندگان محدود بود، اما تحقیقات قبلی نتایج مشابهی را یافته است، طبق گفته نویسنده اصلی این تحقیق، جان سیون پیپر، استاد گروه علوم تغذیه‌ای دانشگاه تورنتو، به نظر می‌رسد که مساله دسترسی زیستی با آجیل وجود دارد، همانطور که ​​محققان دیگر نیز، نشان داده اند و این باعث می‌شود که این تصور که ​​آجیل ناسالم است تغییر کند، اما به دلیل محتوای چربی و کالری زیاد باید به میزان متوسط ​​مصرف شود.

افزون بر این ها، بادام به کاهش کلسترول و سلامت قلب متابولیک کمک می‌کند و سرشار از  ویتامین‌ها، مواد معدنی و عناصر غذایی گیاهی است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر