کد خبر 523025
سخنگوی ستاد مباره با کرونا؛

ویروس هندی میزان تلفات بالاتری دارد

علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا با تاکید بر این‌ که ویروس هندی خطرناک تر از گونه‌های جهش یافته دیگر است، گفت: ویروس جدید جهش یافته هندوستان بشدت میزان تلفات بالاتری دارد و حتی از ویروس‌های انگلیسی و آفریقایی شدیدتر است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، رییسی شنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به تشریح "آخرین خبرها از ویروس هندی کرونا و ادامه واکسیناسیون سراسری" پرداخت وگفت: یکی از موضوعاتی که اکنون با آن مواجه هستیم ویروس جدید جهش یافته هندوستان است و  استان‌هایی که در مرز شرقی و در همسایگی پاکستان و افغانستان هستند باید مراقبت بیشتری کنند و شیوه نامه‌ها را بشدت رعایت کنند و لذا توصیه‌هایی در این خصوص به استانداران داده شده است.

او ادامه داد: در پی شیوع نوع هندی ویروس کرونا، شرط ورود مسافران از هندوستان و پاکستان به ایران مشخص شده است، لذا کسانی که اتباع هندی و پاکستانی هستند می‌توانند از کشور خارج شوند لذا ممنوعیتی برای خروج وجود ندارد، اما اتباع ایرانی که در کشور هندوستان و پاکستان هستند باید بدانند که پرواز از طریق هوایی وجود ندارد، اما با هماهنگی که میان وزارت خارجه ایران و سایر کشورها وجود دارد باید دو شرط اعمال شود.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: ابتدا باید تست کشور مبدا منفی باشد و پس از آن در داخل کشور هم باید تست منفی باشد، اما با این وجود ۱۴ روز با هزینه خودشان باید قرنطینه باشند و بنابراین کسانی که می‌خواهند وارد ایران به صورت محدود شوند باید تست منفی هر دو طرف را داشته باشند و هزینه ۱۴ روز قرنطینه با خودشان است.

رییسی در ادامه به آمار قربانیان ناشی از ویروس کرونا در کشور اشاره کرد و با بیان اینکه حتی یک مورد قربانی روزانه هم زیاد است، افزود: روزانه عددهای ۳۰۰ الی ۴۰۰ فوتی را اعلام می‌کنیم اما یادمان باشد که همه فوت شدگان پدر، مادر و عزیزان یک خانواده هستند که تک تک این عزیزان غم بزرگی برای ما به ویژه مسئولان حوزه سلامت و همه مسئولان کشور محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه اگر تعداد فوتی‌ها را به عنوان یک شاخص در نظر بگیریم خروجی همه کارها مشخص می‌شود، گفت: بر اساس بررسی‌هایی که در سطح کشور انجام داده ایم، به این صورت است که هر وقت میزان بار بیماری در بیمارستان‌ها ناشی از کووید بالا می‌رود خودبه‌خود درصد مرگ و میر نسبت به بستری بالا می‌رود، کشندگی بیماری و گروه هدفی که این ویروس ایجاد می‌کند و همچنین کیفیت مراقبت در بیمارستان‌ها را باید در نظر بگیریم.

رییسی ادامه داد: ویروس ووهان به این صورت رفتار می‌کرد که ابتدا میزان بیماران بستری بالا می‌رفت، در بیماران بستری شده در بیمارستان‌ها یک شاخص مهم وجود دارد، تعداد بیماران مثبت وقتی از یک درصدی بالاتر می‌رود، باید منتظر باشیم که به احتمال خیلی زیاد ظرف یک هفته تا ۱۰ روز آینده تعداد بستری شدگان در بیمارستان بسیار بالا می‌رود و پس از آن ۱۲ روز بعد آمار فوتی‌ها افزایش پیدا می‌کند، معمولاً بین ۱۰ تا ۱۵ درصد بستری‌ها متاسفانه منجر به فوت می‌شوند.

وی همچنین با اشاره به اینکه ویروس‌های تنفسی هیچ حد و مرزی نمی‌شناسند، افزود: نمی‌توان جلوی ویروس تنفسی را گرفت، دنیا به دنبال به تاخیر انداختن ابتلا است، این بزرگترین کاری است که باید در پیش بگیریم، یک جهش معمولاً دو تا سه ماه طول می‌کشد تا بخواهد جایگزین دیگری شود، شهریور ماه سال گذشته در انگلیس ویروس انگلیسی پیدا شد و سه ماه بعد ویروس در کل انگلیس فراگیر شد، باید به گونه‌ای عمل کنیم که شیوع ویروس را به تاخیر بیندازیم، تاخیر ۳ یا ۴ ماهه خیلی به نفع ماست تا بتوانیم واکسیناسیون را به اندازه کافی انجام دهیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه ویروس جهش یافته بسیار خطرناک است، گفت: اگر نمودارهایی که در سطح کشور وجود دارد را مرور کنیم، زمانی بود که همه جای کشور به مدت ۱۸ هفته در یک وضعیت باثبات به سر می‌بردند، اما الان همه استان‌ها همزمان درگیر بیماری هستند و توان حوزه سلامت حدی دارد.

رییسی ادامه داد: بیش از یکسال از ویروس گذشته است، چرخش ویروس در بدن انواع قومیت ها، ژنتیک‌ها و نژادهای مختلف می‌تواند سبب ایجاد جهش‌های عجیب و غریب شود، ویروس جهش یافته هندی به نظر می‌رسد ترکیبی از جهش یافته ویروس انگلیسی و برزیلی باشد و به مراتب قدرت کشندگی بسیار بالایی دارد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادمه گفت: بهار فصل جهش ویروس‌هاست، ممکن است در آینده ویروس جهش‌یافته ایرانی هم داشته باشیم لذا ممکن است در هر کشوری ویروس جهش پیدا کند و اگر این جهش ویروس بر روی شاخک‌ها باشد قطعا خطرناک است، ویروس را به انگلیسی، آفریقایی و هندی نام گذاری می‌کنیم بنابراین باید بدانیم این‌ها همان ویروس ووهان است که بر روی آن جهش صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه مردم شنیدند که فلان ویروس ۷۰ درصد، ۹۰ درصد یا ۴۰ درصد اثر بخشی دارد، گفت: اثربخشی واکسن در قبال گرفتن ویروس است یعنی اینکه اگر ۱۰۰ نفر واکسن گرفته باشند و در معرض ویروس باشند ۷۰ نفر آن‌ها به ویروس مبتلا نمی‌شوند و ممکن است ۳۰ نفر دیگر ویروس به آن‌ها منتقل شود لذا به خاطر اینکه واکسن دریافت کرده اند ممکن است شدت بیماری در آن‌ها بروز پیدا نکند.

رییسی با اشاره به اینکه ناقلین می‌توانند ویروس را منتقل کنند، افزود: آن‌ها باید حتماً از ماسک استفاده کنند و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند، ما ویروس را وارد بدن کسی نمی‌کنیم، ویروس به صورت کشته شده یا پروتئین و یا قسمتی از ژنوم ویروس است به طوری که خود ویروس وارد بدن کسی نمی‌شود.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: کرونا از طریق واکسن وارد بدن نمی‌شود ممکن است فردی واکسن را تزریق کرده باشد، ولی سطح ایمنی بالا نرفته باشد و لذا در این مرحله ممکن است از کسی کرونا گرفته باشد به طوری که یک ماه طول می‌کشد تا بعد از تزریق سطح ایمنی بالا برود.

وی با اشاره به اینکه سازمان جهانی بهداشت تاکید می‌کند که بهترین واکسن اولین واکسنی است که به دست مردم می‌رسد، افزود: این ویروس فرصت نمی‌دهد و حق انتخاب نداریم، امروز در جلسه ستاد ملی، رییس جمهوری تاکید کردند که سامانه‌ای در خصوص واکسیناسیون راه اندازی شود و ما این کار را از قبل انجام داده ایم و انشاالله در این هفته روز چهارشنبه سعی می‌کنیم سامانه را نهایی کنیم.

رییسی ادامه داد: سامانه‌ای که طراحی کرده‌ایم به این صورت است که مشخص می‌شود که حداقل در کدام فاز اولویت واکسن قرار گرفته‌ایم، افرادی که حتی واکسن زده اند اگر عارضه‌ای دارند می‌توانند در سامانه اعلام کنند و نوبت بعدی واکسن مورد اطلاع رسانی قرار می‌گیرد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه تاکید کرد: هر سامانه‌ای و هر لینکی که برای مردم ارسال می‌شود قابل اعتماد نیست و باید اجازه بدهید که در اوایل هفته آینده سایت رسمی را اعلام کنیم، سایت رسمی ما همان سایت وزارت بهداشت است، برای ثبت‌نام مراجعه حضوری به هیچ وجه نیاز نیست، بیش از ۸۰ الی ۹۰ درصد اطلاعات به همراه کد ملی افراد در پرونده الکترونیک موجود است.

وی در ادامه به موضوع واکسیناسیون سراسری در کشور اشاره کرد و با بیان اینکه از صبح سه شنبه وارد فاز ۲ خواهیم شد، افزود: اولویت‌های این مرحله مشخص شده است لذا سالمندان به همراه کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند در اولویت هستند، در این فاز افراد سالمند حدود هفت و دو دهم میلیون نفر هستند که باید واکسینه شوند، افراد دارای بیماری زمینه‌ای تقریباً همین مقدار است.

رییسی ادامه داد: فاز دو تقریباً فاز سنگینی از نظر حجم واکسیناسیون است، پیش‌بینی برای دریافت واکسن از خارج از کشور نمی‌توان کرد و لذا نمی‌توان بر روی آن حساب باز کرد.

وی همچنین با اشاره به پیشنهادی برای واکسینه کردن تیم‌های ملی گفت: تیم‌های ملی در خارج از کشور بازی می‌کنند و لذا تست‌های آن‌ها در اردوها سختگیرانه انجام می‌شود، در بازگشت نیاز است که مجدداً تست از آن‌ها گرفته شوند، اگر اردوگاه دارند بهتر است در آنجا بمانند و خارج نشوند تا خیالمان راحت شود، به طوری که یک پیشنهاد هم داریم تا تیم‌های ملی که برای مسابقه به کشورهای مختلف می‌روند مورد واکسیناسیون قرار بگیرند، تیم پارالمپیک هم واکسن دریافت کردند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه به تعطیلی مشاغل در گروه های دوم تا چهارم اشاره کرد و با بیان اینکه تعطیلی تا این هفته نیز ادامه پیدا می‌کند، گفت: طی دو هفته گذشته آن طور که باید شیوه نامه‌ها رعایت نشد و به همین دلیل تا پایان هفته تعطیلی‌ها تمدید شده است، از روز یکشنبه پنجم اردیبهشت ۱۴۰۰ در تهران لغو طرح ترافیک را تا پایان هفته خواهیم داشت.

وی همچنین با اشاره به اینکه تعطیلی کامل کشور مستلزم حمایت است، افزود: در خارج از کشور ماهی هزار دلار حمایت می‌کنند، در کشور ما کسبه در این مدت بیشترین همراهی را کردند، ولی بضاعت کشور را باید در نظر بگیریم، کسانی که موافق تعطیلی کامل هستند باید بدانند که این مساله مستلزم این است که باید اصناف و مشاغل مورد حمایت و تامین قرار بگیرند و به همین دلیل در محدوده شهرهای قرمز شاید حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد اصناف و مشاغل به فعالیت هایشان ادامه می‌دهند لذا باید نگاه حمایتی داشته باشیم و واقعیت‌ها را لحاظ کنیم.

رییسی در پایان همچنین درباره مصوبات جلسه رو شنبه ستاد ملی کرونا درخصوص مراسم شب های قدر نیز گفت: بر اساس مصوبات امروز ستاد ملی مقابله با کرونا مراسم شب‌های قدر و نماز عید فطر در شهرهای زرد و آبی با رعایت دستورالعمل‌ها برگزار می‌شود و در شهرهای قرمز و نارنجی این مراسم‌ها باید در فضای باز برگزار شود و حداکثر مدت زمان آن دو ساعت است همچنین منع تردد از ساعت ۲۲ تا ۳ صبح در شب‌های قدر برداشته می‌شود.

حجم ویدیو: 2.00M | مدت زمان ویدیو: 00:00:41
ارسال نظر