کد خبر 481780

دیابتی‌ها با کرونا چه کنند؟

کارشناس مسئول اداره امور بیماری‌های دانشکده علوم پزشکی ساوه گفت: افراد دیابتی، در مقابل بیماری کووید ۱۹ آسیب پذیرتر از سایرین هستند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، سپیده قره‌چلویی اظهار کرد: به ‌طور کلی زمانی که مبتلایان به دیابت، دچار عفونت ویروسی می‌شوند، به دلیل تغییرات سطح قند خون در بدن و احتمالا وجود عوارض دیابت، درمان آنها سخت‌تر خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه سیستم ایمنی بدن افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر بیشتری قرار دارد، افزود: در این افراد بیماری سخت‌تر و دوره بهبودی طولانی‌تر می‌شود، بنابراین برای مبتلایان به دیابت و افرادی که در تماس نزدیک با افراد مبتلا به دیابت هستند، رعایت توصیه‌های عمومی نظیر شستشوی دست‌ها، اجتناب از تماس دست‌ها با صورت و بینی، ضدعفونی کردن سطوح، عدم استفاده از غذا، لیوان و حوله و وسایل مشترک، پوشاندن دهان و بینی هنگام عطسه و سرفه با دستمال، اجتناب از تماس با افراد دارای علائم تنفسی بیماری مانند سرفه، اجتناب از سفرهای غیرضروری، عدم استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و حضور در محل‌های شلوغ و پرازدحام بسیار مهم است.

وی در پاسخ به این پرسش که بیماران دیابتی دردوران کرونا چه کارهایی انجام دهند که به کرونا مبتلا نشوند، گفت: کنترل منظم قندخون به منظور جلوگیری از عوارض ناشی از افزایش سطح قند خون مهمترین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به کروناست.

قره چلویی، شستشویی مکرر دست‌ها، عدم استفاده از غذا و لیوان و حوله و وسایل مشترک، پوشاندن دهان و بینی هنگام عطسه و سرفه با دستمال، عدم استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و حضور در محل های شلوغ و پرازدحام و ضدعفونی کردن مرتب سطوح را از دیگر راهکارها عنوان کرد.

وی درخصوص تغذیه بیماران دیابتی در صورت ابتلا به کرونا با توجه به کنترل سطح قند خون گفت: دیابتی ها باید رژیم غذایی متنوع و متعادلی راا به منظور ثابت نگه داشتن سطح قند خون و تقویت سیستم ایمنی بدن در برنامه غذایی خویش قرار دهند.

این کارشناس علوم پزشکی ساوه، مصرف غذاهایی با شاخص گلوکز(قند) پایین مانند سبزیجات، اجتناب از مصرف زیاد غذاهای سرخ شده، محدود کردن مصرف غذاهای شیرین و چرب، مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین مانند ماهی، گوشت و تخم مرغ و مصرف سبزیجات سبز و برگدار مانند کاهو، کلم، سبزی و مصرف میوه ها به میزان دو یا سه وعده در روز برای بیماران دیابتی مبتلا به کروناس توصیه می شود تا ضمن تقویت سیستم ایمنی بدن منجر به افزایش سطح قندخون آنها نشود.

وی داشتن یک برنامه غذایی منظم و اجتناب از کار و فعالیت بیش از حد و داشتن خواب کافی در شب را از دیگر توصیه ها برای بیماران دیابتی مبتلا به کرونا بیان کرد.

ارسال نظر