کد خبر 467048

مشکلات قلبی شایع‌ترین علت مرگ بیماران دیابتی

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه درمان بیماران دیابتی از روش قندمحور به رویکرد جامعه‌نگر تبدیل شده است، گفت: شایع‌ترین علت مرگ‌ بیماران دیابتی، مشکلات قلبی و عروقی است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، علیرضا استقامتی، افزود: درمان دیابت در حال حاضر متفاوت از گذشته انجام می شود، چرا که این موضوع بر اساس شرایط هر فردی متفاوت است و نمی‌توان نسخه واحدی برای همه بیماران دیابتی در نظر گرفت و تجویز کرد.

وی ادامه داد: درمان ‌دیابت همانند لباسی که برای هر فرد متناسب با شرایط آن طراحی و دوخته می‌شود، متفاوت است و در حال حاضر به تعداد بیماران دیابتی، تنوع در درمان داریم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در حاشیه رویداد اینکرتین سامیت (INCRETIN SUMMIT) که به ‌صورت مجازی برگزار شد، اظهار کرد: بیماری‌های زمینه‌ای مانند مشکلات کلیوی و قلبی، سطح سواد و دسترسی به منابع درمان، سن فرد و شرایط فرهنگی و اجتماعی ازجمله عواملی است که در درمان دیابت اهمیت دارد. بنابراین اگر بیمار به پزشک برای درمان مراجعه کند باید همه این عوامل در آن مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

استقامتی افزود: در صورتی که بیمار مشکل قلبی و عروقی داشته‌باشد و یا گرفتار نارسایی قلبی بوده و پیش از این جراحی قلب باز انجام داده یا گرفتار سکته قلبی شده است درمان دیابت آن با یک فرد معمولی دیابتی کاملاً متفاوت است.

وی با اشاره به اینکه مطالعات بسیاری در حال حاضر نشان می‌دهد که دو خانواده دارویی در کمک به بیماران دیابتی جهت کاهش ریسک ابتلا به مشکلات قلبی عروقی حائز اهمیت است، گفت: این دو گروه دارو برای بیماران دیابتی که گرفتار اختلالات قلبی و عروقی نیز هستند حائز توجه است.

استقامتی با اشاره به اینکه یکی از این داروها آنالوگ‌های طولانی اثر GLP-۱ و دیگری داروهای مهارکننده SGLT۲ است، افزود: این داروها با قیمت بالا در کشور موجود هستند و تحت پوشش بیمه هم نیستند؛ بنابراین مسئولان و سازمان‌های بیمه‌گر باید اقدامات لازم را جهت تحت پوشش قرار دادن این داروها در جهت کمک به بیماران دیابتی انجام دهند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه این دو داروی نام برده شده جایگزین انسولین نیستند، گفت: استفاده از دو داروی مدنظر خطر مرگ‌ومیر بیماران دیابتی به‌دلیل مشکلات قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد و در کنار این که قند خون را هم کنترل می‌کند، پیشرفت نارسایی کلیه را در بیماران دیابتی به تأخیر می‌اندازد.

وی با اشاره به اینکه نگاه ما در درمان دیابت از قندمحور به نگاه جامعه‌نگر تبدیل شده است، اظهار کرد: در درمان دیابت باید همه عوامل خطر را کنترل کنیم. در حال حاضر همه می‌دانیم که شایع‌ترین علت مرگ‌ومیر بیماران مبتلا به دیابت، مشکلات قلبی و عروقی است بنابراین باید اقدامات لازم را در این زمینه انجام داد.

استقامتی خاطرنشان کرد: کاهش چربی و فشار خون، کنترل چاقی و درمان آن، همچنین ترک استعمال دخانیات مانند سیگار در پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی در بیماران دیابتی بسیار حائز اهمیت است و بیماران باید به این نکات اساسی توجه کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر