کد خبر 457184

دشمنان کبد را بشناسید

برخی مواد خوراکی، عادت‌های غذایی بد و تصورات نادرست در زندگی روزمره می‌تواند سلامتی شما را با تهدید‌هایی مواجه کند. کبد نخستین عضوی است که به این دلیل، ممکن است آسیب ببیند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری؛ اما عوامل تهدیدکننده سلامتی کبد چیست؟ برای پیدا کردن این عوامل ادامه مطلب را بخوانید.

قند

مصرف زیاد قند فقط برای دندان‌ها مضر نیست بلکه می‌تواند به کبد شما نیز آسیب برساند. این عضو برای تهیه چربی از یک نوع قند به نام فروکتوز استفاده می‌کند. فروکتوز زیاد در بدن باعث ایجاد چربی و در نتیجه بیماری کبدی می‌شود. برخی از مطالعات نشان می‌دهد که قند می‌تواند به اندازه الکل به کبد آسیب برساند؛ حتی اگر اضافه وزن نداشته باشید. این یک دلیل دیگر برای محدودکردن غذاهای دارای قند اضافه‌شده مانند نوشابه، شیرینی و آب‌نبات است.

اضافه‌وزن

چربی ناشی از اضافه‌وزن می‌تواند در سلول‌های کبد شما تجمع کند و منجر به بروز بیماری کبد چرب شود. این بیماری کبد شما را متورم و بافت کبد را سفت می‌کند. اگر اضافه‌وزن دارید و میانسال یا مبتلا به دیابت هستید، به‌احتمال زیاد به بیماری کبد چرب مبتلا خواهید شد.

مکمل‌های گیاهی و دوز بالای ویتامین آ

حتی اگر روی محصول برچسب «طبیعی» نصب شده باشد بازهم ممکن است برای شما خوب نباشد. شما همیشه باید قبل از مصرف هرگونه گیاه دارویی با پزشک خود مشورت کنید تا از سالم‌بودن یا مضر‌نبودن آن برای بدن اطمینان حاصل کنید. علاوه بر این، بدن شما به ویتامین آ احتیاج دارد و خوب است که آن را از گیاهانی مانند میوه و سبزیجات تازه، به‌ویژه آنهایی که قرمز، نارنجی و زرد هستند دریافت کند. اگر مکمل‌هایی مصرف می‌کنید که مقادیر زیادی ویتامین آ دارند، ممکن است باعث بروز مشکل در کبد شما شوند. بنابراین قبل از مصرف ویتامین آ اضافی، با پزشک خود مشورت کنید.

نوشیدنی‌های گازدار

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که بیش از حد نوشابه گازدار استفاده می‌کنند به‌احتمال زیاد به بیماری کبد چرب مبتلا هستند. اگرچه مطالعات اثبات نمی‌کنند که نوشیدنی‌ها علت اصلی آن بوده‌اند اما دانستن همین موضوع کافی است که از بین بردن سدیم در بدن باعث بروز مشکلات کبدی می‌شود.

استامینوفن و چربی ترانس

دچار کمردرد، سردرد یا سرماخوردگی شده‌اید و به یک مسکن نیاز دارید. باید بدانید که مصرف بیش از حد استامینوفن می‌تواند زمینه‌ساز آسیب به کبد شود. محدودیت‌های مصرف و دوز مصرفی مناسب برای هر روز را بررسی کنید و مطابق آن مصرف کنید. علاوه براین، چربی‌های ترانس در برخی غذاهای بسته‌بندی‌شده و کالاهای پخته‌شده و همچنین غذاهای فست‌فودی ایجاد می‌شود. رژیم غذایی با چربی‌های ترانس باعث افزایش وزن می‌شود و این برای کبد شما خوب نیست.

ارسال نظر