کد خبر 447420

تاثیر کووید-۱۹ بر زنان باردار

جمعی از محققان کشور در قالب مطالعه‌ای مروری به بررسی پیامدهای کووید-۱۹ بر زنان باردار پرداخته اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، در همه‌گیری بیماری‌های عفونی، زنان باردار و جنین آن‌ها جزو جمعیت پرخطر به شمار می‌آیند. کووید-۱۹ بر همه گروه‌های سنی تاثیر می‌گذارد که در این خصوص، زنان باردار ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری باشند. محققان در یک مطالعه مروری وضعیت زنان باردار مبتلا به کووید-۱۹ و نوزادان متولد شده از آن‌ها را بررسی کرده‌اند.

در این پژوهش که توسط مریم شریعت‌زاده و زهرا سرفراز، دانشجویان کارشناسی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی آجا، فرشید الازمنی نوده، دانشجوی دکترای تخصصی آموزش پرستاری دانشگاه علوم پزشکی ایران، حمیدرضا عزیزی، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه بقیه‌الله الاعظم(عج) و یزدان احمدی، کارشناس ارشد پرستاری داخلی و جراحی دانشگاه علوم پزشکی آجا انجام شده، آمده است:« مطالعه حاضر، از نوع مطالعه مرور سیستماتیک است که برپایه اطلاعات جمع‌آوری شده از جست‌وجوی منظم منابع اینترنتی با استفاده از عملگر منطقی AND، OR بین کلمات کلیدی در پایگاه‌های انگلیسی زبان PubMed، Science Direct و Google Scholar با استفاده از کلید واژگان انگلیسی Pregnant women ، Newborn، Covid-۱۹، Neonatal، Pregnancy و Utero بین ماه‌های ژانویه تا مارس ۲۰۲۰ انجام شده است. »

جستجوی کلی برای منابع مرتبط زنان باردار و کووید-۱۹، ۳۱۷ مقاله بود. سپس با اعمال فیلتر زمان این تعداد به ۱۸۷ مقاله تقلیل پیدا کرد. در مرحله پایانی نیز با حذف مقالات تکراری و بررسی ارتباط مقالات با موضوع مورد مطالعه، ۲۰ مقاله به عنوان منابع مربوطه و نهایی انتخاب شدند.

در این مقاله آمده است:« خصوصیات بالینی پنومونی کووید-۱۹ در زنان باردار شبیه به افراد بزرگسال غیر باردار مبتلا به پنومونی کووید-۱۹ است و شرایط جدی که نیاز به بستری در بخش مراقبت‌های ویژه(ICU) و تهویه مکانیکی دارند؛ در مقایسه با دو عفونت کرونا ویروس قبلی( سارس و مرس) به طور قابل توجهی کمتر رایج هستند.»

نویسندگان این مقاله می‌گویند:« در مطالعه دونگ و همکارانش در فوریه ۲۰۲۰ که بین ۱۶ زن باردار مبتلا به کووید-۱۹ و ۴۵ زن باردار سالم بررسی شد؛ اختلاف معنی‌داری بین دو گروه از نظر وزن مادر، سن حاملگی هنگام تولد، وزن نوزاد هنگام تولد یا از دست دادن خون در حین عمل وجود نداشت. اما طبق مطالعه‌های بررسی شده، مادران مبتلا به کووید-۱۹ در معرض خطر زایمان زودرس، سقط جنین، پارگی زودرس غشا، پره اکلامپسی، سزارین، پریشانی جنین، مرگ پری ناتال، بستری در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان، قرار دارند و زایمان زودرس به عنوان شایع‌ترین نتیجه نامطلوب بارداری شناخته شده است.»

در مطالعه حاضر، پس از بررسی پژوهش‌های گوناگون، مادران مبتلا به کووید-۱۹ پس از آزمایش‌های RT-PCR اکثرا صاحب نوزادان سالم شده‌اند. تعداد اندکی از آن‌ها صاحب نوزادان مشکوک شده‌اند که پس از بررسی‌های لازم احتمال بیمار بودن آن‌ها رد شده است. تعداد انگشت‌شماری از نوزادان نیز پس از تولد و انجام آزمایش RT-PCR مثبت و مبتلا به کووید-۱۹ گزارش شده‌اند.

در این پژوهش آمده است:« بررسی مطالعات نشان داد که انتقال عمودی داخل رحمی احتمالا رخ نداده است. همچنین پیامدهای مادر، جنین و نوزادان آن دسته از زنان باردار که در اواخر بارداری آلوده شده‌اند مناسب به نظر می‌رسد و این نتایج با آگاهی از وضعیت مادر و جنین و مدیریت شدید و فعال حاصل می‌شود که در صورت عدم وجود اطلاعات قوی‌تر ممکن است بهترین روش باشد.»

بیشتر بخوانید
ارسال نظر