کد خبر 444582

شیوع تومور مغزی در مبتلایان به سرطان ریه

محققان دریافتند در بین افراد مبتلا به شایع ترین نوع سرطان ریه، بالغ بر ۴۰ درصد مبتلا به تومورهای مغزی با میانگین مدت زنده ماندن کمتر از ۶ ماه می شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، دانشمندان دانشکده پزشکی ویک فورست آمریکا دریافتند نیکوتین، ماده شیمیایی غیرسطان زا موجود در تنباکو، موجب گسترش سلول‌های سرطان ریه به سوی مغز می‌شود.

دکتر «کونوسیوک واتابه»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «براساس یافته‌های ما، محصولات جایگزین تنباکو ایمن ترین راه برای مبتلایان به سرطان ریه برای ترک سیگار نیست.»

در این مطالعه، ۲۸۱ بیمار مبتلا به سرطان ریه مورد بررسی قرار گرفتند و مشخص شد افراد سیگاری به شدت در معرض ابتلاء به سرطان مغز قرار دارند.

سپس با استفاده از موش‌های آزمایشگاهی، محققان دریافتند نیکوتین موجب افزایش متاستاز مغز با عبور از مانع خون-مغز شده و میکروگلیا (نوعی سلول ایمنی در مغز) را از نقش محاظ در برابر تومور به نقش حامی رشد تومور تغییر می‌دهد.

تیم تحقیق در ادامه به بررسی داروهای تأثیرگذار بر از بین بردن تاثیر نیکوتین پرداختند و ماده پارتنولید را شناسایی کردند. این ماده به طورطبیعی در گیاه بابونه یافت می‌شود.

به گفته واتابه، «پارتنولید می‌تواند شیوه جدیدی برای مقابله با متاستاز مغز، بخصوص برای افراد سیگاری باشد.»

در حال حاضر تنها راه درمان این بیماری مخرب، پرتودرمانی است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر