{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 404279

در روزهای به شدت آلوده تهران اکثر افراد با ماسک وارد کوچه و خیابان می شوند. برخی از ماسک ها معمولی هستند و برخی دیگر فیلتردار. این ماسک ها واقعا در برابر هوای شدیدا آلوده تهران از ریه و قلب افراد مراقبت می کنند؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از جام جم آنلاین، برخی استفاده از ماسک ها را بی فایده می دانند اما برخی دیگر خیر.در این رابطه بهزاد ناظمی کارشناس بهداشت محیط در گفت و گو با جام جم آنلاین عنوان کرد: ماسک ها نقش ناچیزی در جذب کمتر آلودگی به بدن افراد ایفا می کنند اما به هر حال در این هوای آلوده استفاده از آنها توصیه می شود.

ناظمی گفت: کارآیی یک ماسک به نحوه استفاده از آن بستگی دارد. برخی از ماسک ها ضریب حفاظتی دارند به عنوان مثال برخی از ماسک هایی که درصد بالایی از این ضریب را دارا هستند در صورتی که به درستی روی صورت قرار بگیرند قادر هستند تا میزان 10 درصد از جذب آلاینده ها توسط بدن را کاهش بدهند.

این کارشناس بهداشت محیط تاکید کرد: استفاده از ماسک های نازک و به اصطلاح کاغذی هیچ تاثیری ندارد و بی فایده است. البته ماسک های ارزان قیمتی از نوع N95 وجود دارد که از ورود میکرو ذرات آلوده به داخل بدن جلوگیری می کند.

ناظمی بیان داشت: ماسک های کاغذی که به ماسک های جراحی هم معروف هستند چندان مقابل آلودگی فایده ندارند. این نوع ماسک ها فقط از ورود ویروس ها و باکتری های حجیم به بدن جلوگیری می کنند و همانطور که گفتم در جلوگیری از ورود میکروذرات خطرناک کارایی ندارند.

کارشناس بهداشت محیط اظهار داشت: ماسک ها باید از ترکیبات سنتزی و طبیعی ساخته شوند تا کارایی بهتری داشته باشند. این نوع ترکیبات مانع بهتری در برابر آلاینده ها محسوب می شوند.

وی افزود: فیلترهای ماسک ها در جذب میکروذرات بسیار کوچک کارایی ندارند. اکنون اوضاع آلودگی هوای تهران به قدری شدید است که اکثر آلاینده های پخش شده در هوا میکروذرات بسیار ریز هستند که قادرند از هرگونه فیلتر و ماسکی عبور کنند.

ناظمی یادآور شد: اکثر ذرات آلاینده 2.5 میکرون حجم دارند و ماسکی که در این هوای آلوده مورد استفاده قرار می گیرد باید قابلیت جلوگیری از ورود این میکروذرات به بدن داشته باشد.

وی گفت: گیجی، خستگی، سردرد، سوزش چشم و بینی و حلق، بی حوصلگی و در برخی موارد احساس تهوع از علائم مسمویت در هوای آلوده محسوب می شوند و باید سریع به پزشک مراجعه کنید.

ناظمی تاکید کرد: هوای تهران به شدت آلوده و وضعیت بحرانی است. به شهروندان توصیه می شود که به جز ضرورت از خانه خارج نشوند

این کارشناس محیط در پایان گفت: ماسک های کاغذی در مناطقی که آلودگی هوا در آنها چند برابر است هیچ کارایی ندارند. شهروندان گمان نکنند که صرفا با زدن یک ماسک کاغذی می توانند از ورود خطرناک ترین میکروذرات به بدنشان جلوگیری کنند. حتی بهترین ماسک ها هم در برابر این شدت از آلودگی ناکارآمد هستند.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    بهش میگن پلاسیبو ایفکت، یه جور سر کاری بی ضرره!

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری