کد خبر 368879

درمان نقرس با چند راهکار

نقرس شایع‌ترین نوع آرتریت التهابی است که از تجمع اسیداوریک در بدن ناشی می‌شود. این عارضه هیچ درمانی ندارد و تنها با رژیم غذایی و درمان‌های خانگی کنترل می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، در این بیماری سطح اسیداوریک افزایش یافته و باعث تشکیل کریستال‌هایی می‌شود که در مفاصل تجمع پیدا می‌کنند. درد شست پا یکی از مهم‌ترین نشانه‌های نقرس است. تورم و درد مچ پا، زانوها، پاها، مچ‌دست و آرنج نیز از دیگر علائم این بیماری است.اسیداوریک ماده زایدی است که از تجزیه برخی مواد غذایی به‌خصوص پروتئین‌ها در بدن تولید می‌شود.تصفیه اسیداوریک در بدن توسط کلیه‌ها انجام می‌شود و این ماده مضر با ادرار دفع می‌شود؛ ولی زمانی‌که مقدار آن زیاد باشد، فرآیند تصفیه و دفع با موفقیت انجام نمی‌شود و مقدار اضافی آن در بدن انباشته می‌شود.افزایش غلظت اسیداوریک در خون در نهایت تبدیل به کریستال‌های (دانه‌های بلوری) اورات می‌شود که در اطراف مفاصل و بافت‌های نرم تجمع می‌یابد.این کریستال‌های سوزنی شکل مسئول التهاب و علائم دردناک نقرس هستند. این عارضه هیچ درمانی ندارد و تنها با رژیم غذایی و درمان‌های خانگی کنترل می‌شود.برخی از مهم‌ترین راهکارهای کنترل نقرس عباتنداز:

تغییر رژیم غذایی

رژیم غذایی مدیترانه‌ای و کاهش دهنده فشارخون، مهم‌ترین روش برای جلوگیری از حملات نقرس است؛ زیرا این رژیم غذایی خاصیت ضد التهابی دارد.آجیل، سبزیجات، انواع میوه‌ها، حبوبات، ماهی و اسیدهای چرب امگا ۳ در این رژیم غذایی گنجانده شده است.مصرف غذاهای شور، فرآوری‌شده، چرب و شیرین با افزایش التهاب، نقرس را تشدید می‌کنند.مصرف آب کافی در روز و حداقل ۸ لیوان برای جلوگیری از رسوب اسیداوریک توصیه شده است.

گزنه

مصرف گزنه از مدت‌ها قبل برای دیابت و بیماری‌های قلبی توصیه شده است. مطالعات جدید نشان می‌دهد این گیاه به‌صورت دم‌کرده برای کاهش حملات نقرس موثر است.عدم درمان نقرس به‌تدریج باعث آسیب به مفاصل و کلیه‌ها می‌شود. بیماری شایع نقرس بیشتر در مردان و در سنین ۴۰ تا ۵۰ سال دیده می‌شود.داشتن سابقه خانوادگی نقرس، اضافه‌وزن، داشتن مشکلات کلیوی، قرارگرفتن در معرض سرب، مصرف برخی داروها به‌خصوص داروهای مدر یا نیاسین از عوامل خطر ابتلا به نقرس هستند.

ریشه زنجبیل

مصرف زنجبیل و دم‌کرده آن یک روش برای کاهش التهاب و کاهش حملات نقرس است. از طرفی می‌توان مناطق آسیب‌دیده ناشی از نقرس را با زنجبیل مالش داد تا درد و التهاب کاهش یابد.

مصرف گیلاس و آب گیلاس

بر اساس گزارش مبتلایان به نقرس، مصرف گیلاس و آب آن درد ناشی از نقرس را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. این ماده غذایی به هضم اسیداوریک کمک می‌کند.گیلاس حاوی یک آنتی‌اکسیدان به‌نام آنتوسیانین است و براساس آمار، مصرف گیلاس احتمال حمله نقرس را ۳۵ درصد کاهش می‌دهد.

مصرف کرفس

کرفس خاصیت ضدالتهابی دارد و از فعالیت یک نوع آنزیم جلوگیری می‌کند. این آنزیم اسیداوریک تولید می‌کند.مطالعات صورت گرفته در سال ۲۰۱۸ میلادی نشان می‌دهد عصاره کرفس منجر به کاهش اسیداوریک می‌شود.

افزایش مصرف منیزیم

منیزیم عنصری برای کاهش التهاب است و دفعات و شدت حملات نقرس را کاهش می‌دهد، از طرفی این ماده معدنی میزان اسیداوریک را کاهش می‌دهد.اسفناج، انواع بادام و آجیل و آووکادو منبع غنی منیزیم هستند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری