کد خبر 368628

خطر حذف کربوهیدرات‌ها از برنامه غذایی

رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات سال‌هاست بین افرادی که در تلاش برای کاهش وزن خود هستند، محبوب شده، اما اخیرا برخی رژیم‌های غذایی بدون کربوهیدرات معرفی شده‌اند که برخی کارشناسان نسبت به‌دنبال کردن آن ابراز نگرانی کرده‌اند.

با توجه به اینکه چه چیزی را برای خوردن انتخاب می‌کنید، یک رژیم غذایی بدون کربوهیدرات ممکن است حتی محدودتر از یک رژیم غذایی کتو باشد.در رژیم‌های غذایی بدون کربوهیدرات هدف اصلی شامل حذف کربوهیدرات به بیشترین میزان ممکن است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، با در نظر گرفتن این نکته که هر پیمانه از سبزی‌ها معمولا حاوی 3 تا 4 گرم کربوهیدرات خالص است و یک اونس(28 گرم) از مغزدانه‌ها میزان مشابه از کربوهیدرات را ارائه می‌کند، تحقق هدف کربوهیدرات صفر بیش از هر رژیم غذایی دیگری می‌تواند موجب حذف مواد غذایی محافظ سلامت انسان شود.سال‌ها پیش که چربی نیز از شهرت بدی در زمینه کاهش وزن برخوردار بود، برخی افراد به هر قیمتی تلاش می‌کردند تا به‌طور کامل از مصرف چربی پرهیز کنند.

این رویکرد موجب شد تا کربوهیدرات‌ها و قند بخش بیشتری از رژیم غذایی افراد را شامل شوند که در نهایت به افزایش وزن و عوارض جانبی کمبود چربی، مانند خشکی پوست و بی تعادل‌های هورمونی منجر می‌شد.همانند چربی، تمرکز بر کاهش کربوهیدرات‌ها باید به میزان متعادل و نه سختگیرانه باشد. بی‌تردید، برخی کربوهیدرات‌های بد مانند غلات فرآوری شده و قندهای پالایش شده وجود دارند، اما این تنها بخشی از داستان کربوهیدرات‌ها است.

وجود برخی کربوهیدرات‌های بد نباید به معنای پرهیز از تمام کربوهیدرات‌ها باشد. هدف اصلی باید انتخاب نوع و مقدار درست برای بهره‌مندی از فواید کربوهیدارت‌ها باشد.کاهش و حفظ وزن سالم و پیشگیری از بیماری‌هایی مانند دیابت نیازمند چنین محدودیت‌های کربوهیدراتی شدید نیست. در واقع، اثر عوارض جانبی تلاش برای حذف تمام کربوهیدرات‌ها هم بر کیفیت زندگی و هم سلامت انسان چشمگیر خواهد بود.

عدم دریافت مواد مغذی مهم

حذف کربوهیدرات‌ها میزان دریافت بسیاری از مواد مغذی دیگر موجود در مواد غذایی حذف یا محدود شده مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها، فیبر، پروبیوتیک‌ها و حتی چربی‌های سالم را کاهش می‌دهد. این کمبود می‌تواند بر عملکرد سیستم‌ایمنی و سلامت شناختی تاثیرگذار بوده و خطر بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی و آلزایمر را افزایش دهد.

تضعیف سلامت دستگاه گوارش

مقدار مصرف توصیه شده روزانه برای فیبر حداقل 25 گرم است. این ماده مغذی مهم تنها در غذاهای حاوی کربوهیدرات یافت می‌شود. یک رژیم غذایی پرفیبر با کاهش چشمگیر خطر بیماری قلبی، سکته‌مغزی، فشارخون بالا، دیابت، چاقی، و برخی بیماری‌های گوارشی پیوند خورده است. برخی انواع فیبر به‌عنوان پری‌بیوتیک‌ها عمل می‌کنند که در واقع غذایی برای باکتری‌های مفید روده هستند که از سلامت سیستم ایمنی و روانی پشتیبانی کرده و التهاب را کاهش می‌دهند.اگرچه مکمل‌های فیبر در دسترس هستند، اما پژوهش‌ها نشان دادند که فواید مشابه با فیبر دریافتی از مواد غذایی کامل را ارائه نمی‌کنند.

تجربه آنفلوآنزای کم کربوهیدرات

شاید درباره آنفلوآنزای کتو چیزهایی شنیده باشید. این شرایط زمانی که فردی برای نخستین بار رژیم غذایی کتو را دنبال می‌کند، رخ می‌دهد و از علائم آن می‌توان به سردرد، مغز مه‌آلود، تحریک‌پذیری، سرگیجه، حالت تهوع و ماهیچه درد اشاره کرد. مغز که معمولا تا 60 درصد از تمام کربوهیدرات‌های مصرفی شما را استفاده می‌کند باید با یک منبع سوخت متفاوت سازگار شود که به بروز این شرایط منجر می‌شود. اما توانایی بدن در سازگاری به معنای ایده‌آل بودن اقدامی که انجام می‌دهید نیست. شرایطی مشابه درباره رژیم غذایی بدون کربوهیدرات نیز صادق است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر