کد خبر 360357

ارتباط زایمان زودرس و افزایش ریسک ابتلا به بیماری مزمن انسداد ریه

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد نوزادانی که زودهنگام متولد می‌شوند در معرض ریسک بالا ابتلا به بیماری مزمن انسداد ریه قرار دارند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، بیماری مزمن التهاب ریه یک بیماری ناشی از التهاب ریه ها و نای ها است که به تدریج میزان تنگی نای ها افزایش می یابد. سیگار کشیدن فاکتور پرخطر اصلی ابتلا به این بیماری است. این بیماری یکی از شایع ترین بیماری ها در جهان است. طبق پیش بینی سازمان بهداشت جهانی، بیماری مزمن انسداد ریه تا سال ۲۰۳۰ تبدیل به سومین علت مرگ در جهان خواهد می شود.

«مگنس اسکولد»، سرپرست تیم تحقیق از موسسه کارولینسکا سوئد، در این باره می گوید: «بیماری مزمن انسداد ریه ارتباط قوی ای با سیگار کشیدن دارد اما ۲۰ درصد مبتلایان به این بیماری هرگز سیگاری نبوده اند. حال ما متوجه شدیم افرادی که زودهنگام متولد شده اند بسیار از لحاظ ابتلا به این بیماری در معرض خطر قرار دارند.»

تیم تحقیق در این مطالعه، ریه های ۹۵ فرد در دهه ۲۰ زندگی شان را مورد بررسی قرار دادند. مطالعه نشان داد عملکرد ریه شرکت کنندگانی که زودهنگام متولد شده بودند دچار اختلال بود و نیاز به اکسیژن داشتند.

همچنین مشخص شد ۲۷ درصد از افرادی که بعد از بدنیا آمدن دچار «دیسپلازی برونشیت ریه» شده بودند علائم بروز انسداد ریه در دهه ۲۰ زندگی شان بیشتر بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر