کد خبر 358275

دو علت اصلی خشکی چشم

به تدریج که هوا گرم ترمی شود، استفاده ازسیستم های سرمایشی هم افزایش می یابد و چه بسا افراد مستقیم و برای ساعت های طولانی جلوی دریچه خنک کننده قرارمی گیرند ، به این شرایط استفاده طولانی مدت از رایانه و صفحه نمایش گوشی، تبلت و...را هم اضافه کنید .

 بنابراین ناخواسته چشم ها دچار خشکی آزاردهنده ای می شوند که بعضی از ما به آن مبتلا هستیم . از دکترمحمد رضا  صداقت خواستیم دراین باره توضیحاتی بدهد و درادامه به روش هایی برای کاهش خشکی چشم اشاره کرده ایم .

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان، لایه اشک که درسطح جلوی قرنیه وملتحمه چشم قراردارد، از دو قسمت عمده ترشح می شود. غدد اشکی اصلی که بزرگ است، در قسمت فوقانی کاسه چشم قرارگرفته است و توسط رابط هایی اشک خود را روی سطح چشم آزاد می کند .غدد اشکی فرعی هم که در لبه پلک وجود دارد  و غدد ملتحمه «موسین» ترشح می کنند. این ها با هم لایه اشکی را تولید می کنند. اشک به طورطبیعی از سه لایه موسین که به سطح چشم می چسبد و لایه اشکی ( آبکی) و لایه بیرونی چربی تشکیل شده است .لایه چربی (غدد لبه پلک )مانع تبخیراشک می شود و با این که چشم ما درطول روز باز است ، از تبخیر آب روی سطح چشم جلوگیری می کند.

چرا خشکی چشم ایجاد می شود؟

اگر به دلایلی این مواد اشکی تولید نشود، به عنوان مثال فرد مبتلا به روماتیسم باشد و غدد توانایی تولید اشک را نداشته باشند  یا داروهای خاص مصرف کند، ممکن است دچار خشکی چشم شود  .در مواردی مانند بیماری بلفاریت، ممکن است اشک تولید اما بیش از حد معمول تبخیر شود ( لایه چربی از بین برود یا تولید نشود) یا دربیماری «ام جی دی»، ( عملکرد غیر طبیعی  تولید غدد چربی در چشم) اشک چشم  بیش از حد معمول تولید ولی سریع تبخیرمی شود(اشک ناپایدار است)،درست مانند دریاچه ای که درمعرض تابش مدام خورشید قرار دارد .

بنابراین تولید نشدن  اشک و تبخیر زیاد علت های اصلی خشکی چشم است.درافرادی که در معرض سرما یا گرما و حتی سیستم تهویه قرارمی گیرند یا باد مستقیم به چشم آن ها می خورد، زیاد مطالعه می کنندو چشم زیاد باز می ماند  یا مدت زمان طولانی با رایانه وصفحه گوشی کار می کنند و کمترپلک می زنند، لایه چربی  روی چشم تبخیر وچشم خشک می شود.دراین افراد علت خشکی تبخیرزیاد لایه اشکی است .به  طور عمده این افراد احتمالا یک خشکی زمینه ای دارند که بلافاصله با قرار گرفتن در معرض سیستم سرمایشی یا مشابه بروزمی کند. به ندرت افرادی هستند که بیماری زمینه ای نداشته باشند اما به سرعت دچار خشکی چشم شوند .

 بهترین کار این است که به چشم پزشک مراجعه کنید و خشکی چشم هایتان بررسی و معاینه  شود تا با آموزش واستفاده از اشک مصنوعی برطرف واگر بیماری زمینه ای هم وجود دارد حتما تشخیص و همزمان درمان شود .

درمان طبیعی خشکی چشم

اشک ترکیبی از آب، مخاط و چربی است بنابراین مصرف اسیدهای چرب امگا3 می تواند تولید چربی لایه اشکی را تامین کند.

پلک زدن  مداوم به تولید اشک کمک می کندو سطح چشم را مرطوب نگه می دارد.نوشیدن آب به غدد اشکی اجازه تولید اشک کافی را می دهد.

کمپرس گرم چشم ها

پلک های ملتهب ممکن است موجب مسدود شدن غدد تولید کننده چربی شود.

عینک آفتابی فراموش نشود

عینک های آفتابی که به طور کامل چشم ها را می پوشاند، تماس  چشم ها با باد را کاهش می دهد  و با تولید رطوبت بیشتر، از خشکی چشم جلوگیری می کند.

ترک سیگار

دود تنباکو و سیگار موجب تحریک چشم ها می شود. سیگار کشیدن خطر خشکی چشم ها را دو برابر افزایش می دهد.

یکی از مهم ترین دلایل خشکی و سـوزش چشـم هنـگام کار با رایانه، کاهش میزان پلک زدن است به طوری که افراد هنگام کار تقریباً یک پنجم حالت عادی پلـک می زننـد.این مسئله به همراه خیره شدن به صفحه مانیتور و تمرکز بر موضوع کار سبب می شود تا پلک ها مدت بیشتری بازبماند و در نتیجه اشک روی سطح چشم سریع تر تبخیر شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر