{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 357050

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به اینکه طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی (WHO)، میزان مصرف نمک برای هر نفر روزانه ۵ گرم توصیه‌شده، اما این میزان در ایران به ۲ برابر یعنی ۱۰ گرم می‌رسد، افزود: مصرف بی‌رویه نمک زمینه‌ساز بیماری‌های قلبی‌وعروقی و فشارخون بالاست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، زهرا عبداللهی تصریح کرد: باید توجه داشت که کاهش مصرف نمک تنها در بزرگسالان توصیه نمی‌شود، بلکه با توجه به این امر که ذائقه هر فرد از دوران کودکی شکل می‌گیرد، تلاش خانواده در جهت ذائقه‌سازی سالم در کودکان از اهمیت به‌سزایی برخوردار است.وی بیان کرد: مصرف زیاد غذا‌ها و تنقلات حاوی نمک زیاد در کودکان سبب عادت کردن ذائقه آنها به طعم شوری شده و با گرایش آنها به مصرف نمک بیشتر، احتمال ابتلا به فشارخون بالا در بزرگسالی افزایش می‌یابد. انواع محصولات غذایی مانند سوسیس، کالباس، پیتزا و سایر انواع فست‌فودها، کنسروها، خیارشور، تنقلات شور مثل چیپس و انواع پفک حاوی مقادیر زیادی نمک هستند. گرایش روزافزون به مصرف غذا‌های آماده زمینه را برای بروز فشارخون بالا فراهم می‌کند، بنابراین صنایع غذایی با کاهش میزان نمک در محصولات خود، به افراد جامعه در جهت کاهش میانگین نمک مصرفی خود کمک بزرگی می‌کنند.

سر سفره از نمکدان استفاده نکنید

وی بیان کرد: برای پیشگیری از افزایش فشارخون و بیماری‌های قلبی، میزان نمکی که هنگام پخت به غذا اضافه می‌شود، باید کاهش پیدا کند، همچنین بهتر است برای اجتناب از مصرف بی‌رویه نمک، سر سفره از نمکدان استفاده نشود.مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اظهارکرد: غذا‌های کنسروشده و بسیاری از موادغذایی بسته‌بندی شده و آماده، دارای مقادیر زیادی نمک هستند، به همین دلیل بهتر است مصرف این مواد غذایی محدود شده و برای بهبود طعم غذا و کاهش مصرف نمک در هنگام تهیه غذا‌ها به جای نمک از سبزی‌های تازه و معطر، سیر، لیموترش، آب‌نارنج، آویشن و شوید استفاده شود. همچنین، مصرف غذا‌های شور مانند آجیل شور، انواع فرآورده‌های غلات حجیم  شده مانند پفک چیپس، انواع شور نظیر خیارشور و کلم شور، ماهی دودی، سوسیس و کالباس و غذا‌های کنسروی را کاهش پیدا کند.عبداللهی تصریح کرد: جوش شیرین که ممکن است در انواع نان و کیک به کار رود، دارای مقدار زیادی سدیم (عنصر موثره نمک) است. بنابراین در افرادی که به علت ابتلا به بیماری محدودیت مصرف نمک دارند، مصرف مواد حاوی جوش شیرین هم باید بسیار محدود شود.مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تاکید کرد: نمک باید به مقدار بسیار کم و در حد پنج گرم در روز مصرف شود، افرادی که سنشان بالای ۵۰ سال است و یا مبتلا به فشارخون بالا و بیماری‌های قلبی‌وعروقی هستند، باید روزانه کمتر از سه گرم نمک مصرف کنند و این مقدار کم نمک نیز باید فقط از نوع تصفیه شده یددار باشد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری