کد خبر 356338

آپنه خواب احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد

به گفته محققان، افراد مبتلا به آپنه خواب (نوعی اختلال تنفسی در خواب) با افزایش ریسک ابتلا به سرطان روبرو هستند و این احتمال در زنان بیش از مردان است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، «آتاناسیا پاتاکا»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه آریستوتل یونان، در این باره می گوید: «مطالعات اخیر نشان داده اند که میزان کم اکسیژن خون در طول خواب و اختلال خواب نقش مهمی در بیولوژی انواع مختلف سرطان دارد.»

در این مطالعه، داده های مربوط به بیش از ۱۹ هزار بیمار مبتلا به آپنه خواب در اروپا به منظور ارزیابی رابطه بین شدت آپنه خواب انسدادی، میزان پایین اکسیژن خون و ریسک سرطان بررسی شد.

در افراد مبتلا به اختلال خواب، مسیر جریان هوا در طول مدت خواب چندین بار به طورکامل یا نسبی بسته می شود و در نتیجه میزان اکسیژن خون کاهش می یابد. علائم شایع این اختلال، خروپف کردن، خواب مختل شده و خستگی بیش از حدزیاد است.

محققان دریافتند افرادی که در طول خواب به مراتب با انسداد مسیر تنفسی شان روبرو بوده و میزان اشباع اکسیژن خون شان کمتر از ۹۰ درصد است بیش از سایر افراد مبتلا به سرطان تشخیص داده می شوند.

همچنین مطالعات نشان داد زنان بیش از مردان در معرض خطر سرطان هستند.

محققان تاکید می کنند آپنه خواب می تواند نشانه ابتلا به سرطان در زنان باشد اما باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر