کد خبر 355148

روزه‌داری، بیماری‌های گوارشی نمی‌آورد

مطالعه‌ای در کشور نشان داده است که ۴۰ درصد افراد روزه‌دار دچار علائم ریفلاکس می‌شوند.

 ولی علت آن معمولا ناشی از روزه‌داری نیست، بلکه عادات غذایی نادرست در سحر و افطار مثل سریع غذا خوردن، پرخوری، خوب نجویدن غذا و افراط در مصرف آب، چای و نوشابه و مصرف غذاهای پرحجمی مثل آش، حلیم و دسرهای شیرینی مانند زولبیا و بامیه و خرما است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از جام جم، دکتر سارا شفیعی‌پور، فوق‌تخصص گوارش و کبد  با تاکید بر این‌که با اصلاح الگوی تغذیه می‌توان این علائم گوارشی را به حداقل رساند و روزه‌داری را ادامه داد، افزود: البته گاهی ممکن است ریفلاکس و سوءهاضمه در اثر روزه‌داری تشدید شود حتی افرادی که قبلا سابقه این دو بیماری نداشته‌اند ممکن است اولین تجربه آن را در ماه مبارک رمضان ذکر کنند.

 افرادی که قبلا سوءهاضمه ایشان به دلیل زخم معده و اثنی‌عشر توسط پزشک و تایید آندوسکوپی شناخته شده تا بهبود کامل زخم و علائم نباید روزه بگیرند، چون مطالعات مختلف نشان داده عوارض زخم معده و اثنی‌عشر مانند خونریزی و انسداد طی روزه‌داری تا 25 درصد افزایش می‌یابد و این افراد تنها بعد از تایید بهبود زخمشان توسط پزشک معالج و هنگامی که بتوانند داروهای خود را در دو وعده سحر و افطار تنظیم کنند مجاز به روزه‌داری هستند.

وی تاکید کرد: بنابراین روزه‌داری سبب بیماری گوارشی نمی‌شود و برای کنترل علائم بیماری‌های دستگاه گوارش فوقانی در ماه مبارک رمضان در درجه اول توصیه به اصلاح الگوی تغذیه به‌صورت شروع افطار با غذای سبک مثل آب‌جوش و نبات، فرنی و نان و پنیر است.

مصرف شام هم باید دو ساعت بعد با غذاهای کم‌چرب و کم‌ادویه باشد. مصرف آب و میوه کافی بین سحر و افطار، مصرف حداقل چای، نوشابه، آش و زولبیا و بامیه و نخوابیدن حداقل تا دو ساعت بعد از غذا نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

 در صورت عدم بهبود علائم با رعایت این موارد، نیاز به مراجعه به پزشک است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر