کد خبر 355118

توصیه‌های غذایی برای دیابتی‌های

یکی از دغدغه‌های رایج پس از تشخیص ابتلا به دیابت، انتخاب نوع رژیم غذایی سالم و مناسب برای افراد دیابتی است. باید توجه داشت که رژیم غذایی مناسب برای فرد مبتلا به دیابت به‌طور کامل به خود شخص بستگی دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، در ادامه چند نکته کلی برای رژیم غذایی افراد مبتلا به دیابت آورده شده است.

مصرف میوه و سبزیجات

سرویس سلامت همگانی انگلیس نسبت به مصرف روزانه دست‌کم پنج وعده میوه و سبزیجات که معادل ۴۰۰ گرم است، توصیه می‌کند. اطمینان از مصرف روزانه‌ پنج وعده میوه و سبزیجات خطرات طیف‌های رایج مشکلات سلامت از جمله بیماری‌های قلبی و سرطان را کاهش می‌دهد.از نمونه‌های وعده‌های میوه‌ها و سبزیجات می‌توان دو بوته سایز متوسط کلم‌بروکلی، هشت عدد کلم‌بروکسل، دو تکه چند سانتی‌متری خیار، نیمی از یک آووکادو و یک سیب سایز متوسط را پیشنهاد داد.

مصرف قند کمتر

مصرف کمتر قند برای افراد مبتلا به دیابت و هم‌چنین افراد غیر دیابتی توصیه‌ای واضح است. مصرف کمتر قند باعث کاهش دریافت کالری شده و به کاهش قند خون کمک می‌کند.لازم به ذکر است اگر چه کاهش مصرف قند به‌طور کلی پیشنهاد خوبی است اما افرادی که از هیپوگلیسمی (اُفت قندخون) رنج می‌برند باید قند را برای افزایش گلوکز خون خود به اندازه‌ مصرف کنند.

مصرف کم گوشت قرمز

یک مطالعه با مقیاس بالای طولانی مدت از دانشگاه‌ هاروارد که ۱۲۰ هزار نفر را طی دوره ۲۰ ساله تحت نظر داشت، نشان داد که مصرف هر روزه گوشت ارتباط قابل توجهی با شیوع بیشتر بیماری‌های قلبی و سرطان دارد که مبتلایان به دیابت بیشتر در معرض ابتلا به آنها هستند. این ارتباط در مورد گوشت‌های فرآوری شده بیشتر نیز وجود دارد.

مصرف ماهی

در مطالعه‌ای که در مورد بالا به آن اشاره شد، متخصصان دریافتند مصرف گوشت ماهی و گوشت کم‌چرب به‌جای گوشت قرمز به کاهش آماری احتمال ابتلا به سرطان یا بیماری‌های قلبی کمک می‌کند.

کربوهیدرات‌ها‌

برای افراد مبتلا به دیابت نوع یک، حساب کردن میزان کربوهیدرات مصرفی یکی از بخش‌های کلیدی مدیریت این بیماری است. از آنجایی که افراد مبتلا به دیابت نوع یک انسولین دریافت می‌کنند، ضروری است تا بین میزان انسولین و کربوهیدارت دریافتی خود تعادل برقرار کنند.اگر دیابت نوع دو دارید، مراقب کربوهیدرات دریافتی خود باشید. اگر چه افراد مبتلا به دیابت نوع دو مانند افراد مبتلا به دیابت نوع یک نیازی به محاسبه دائمی کربوهیدرات دریافتی خود ندارند، اما از آنجایی که کربوهیدرات تاثیری مستقیم بر سطح قندخون دارد، مراقبت از کربوهیدرات دریافتی‌تان گزینه‌ خوبی است.

صرف غذا براساس نتایج گلوکز خون

متخصصان خاطرنشان می‌کنند که نزدیک بودن سطح قندخون به حالت طبیعی تا حد ممکن اهمیت بسیاری دارد. غذایی که افراد می‌خورند، تفاوت قابل توجهی در قند خون افراد مبتلا به دیابت ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر