کد خبر 351121

اختلال در ریتم شبانه روزی بدن موجب رشد تومور سرطانی می‌شود

طبق نتایج یک مطالعه جدید، اختلال در ریتم شبانه روزی عادی بدن می‌تواند موجب تحریک به رشد تومور و توقف تاثیر داروی مقابله با تومور شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، اختلال در ریتم شبانه روزی بدن به دلیل سفرهای هوایی، کارهای شیفتی یا اختلال در خواب، فاکتور پرخطر ابتلاء به برخی انواع سرطان‌ها هستند، اما مکانیسم آن همچنان ناشناخته باقی مانده است.

محققان دانشگاه پنسیلوانیا از هورمون دگزامتازون برای ریتم‌های روزانه مزمن در سلول‌های کشت شده در محیط آزمایشگاه استفاده کردند و دریافتند این هورمون موجب تغییر در تجلی چندین ژن، بخصوص ژن‌های دخیل در تنظیم چرخه سلولی شد.

اختلال در ریتم شبانه روزی موجب افزایش تکثیر سلول و تقسیم سلولی شد که ارتباط محکمی با تومور دارد. در بسیاری از درمان‌های سرطان، توقف پیشروی از طریق چرخه سلولی پیگیری می‌شود.

محققان دریافتند توانایی یک دارو در مقابله با تومور براساس زمان روز فرق می‌کند.

به گفته محققان، درمان در صبح به مراتب مؤثرتر از درمان در شب است و زمانیکه ریتم شبانه روزی بدن دچار اختلال شود، کارآیی آن در سلول‌های کاهش می‌یابد.

به گفته محققان، درک بهتر از تأثیرات مولکولی پرواز با هواپیما، کارهای شیفتی و سایر منابع اختلالات مزمن می‌تواند منجر به شیوه‌های برای به حداقل رساندن فاکتورهای پرخطر ابتلاء به سرطان به دلیل این رفتارها و همچنین یافتن درمان‌های بهتری شود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری