کد خبر 350296

مراقب سرماخوردگی بهاری باشید

حتما تاکنون براساس تجربه دریافته‌اید که همه‌ساله و با پایان زمستان و فرارسیدن بهار، به میزان بیشتری بیمار شده و سرما می‌خورید.این اتفاق صرفا برای شما رخ نداده و بیشترین میزان سرماخوردگی در فصل‌های پاییز و بهار رخ می‌دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، براساس تحقیقات انجام‌شده، بیشترین میزان شیوع سرماخوردگی متعلق به پاییز بوده و در ادامه بهار در رتبه دوم قرارگرفته است. به اعتقاد کارشناسان، دلایل متعددی موجب بروز این مساله می‌شوند.به باور دکتر بردلی چیپس مدیر کالج آلرژی، آسم و بیماری‌های سیستم‌ایمنی آمریکا در فصول بهار و پاییز میزان حساسیت فصلی افزایش پیداکرده و بدن افراد برای ابتلا به عفونت‌ها مستعدتر می‌شود.

در این شرایط التهاب بینی که به‌دلیل حساسیت پدید آمده است، کار ویروس‌ها را برای ورود و انتشار از طریق بینی راحت‌تر می‌کند.از سوی دیگر سیستم‌ایمنی بدن براثر بروز حساسیت و آلرژی، درگیر شده و بنابراین منابع دفاعی کمتری در بدن به‌صورت آزاد می‌توانند در برابر بیماری‌ها محافظت کنند. به‌این‌ترتیب حتی اگر حساسیت نداشته باشید نیز نوسانات فصلی هوا و عواملی مانند تغییر در فشار اتمسفر، دما و باد می‌تواند راه‌های هوایی و بینی شمارا تحریک کرده و به‌این‌ترتیب در برابر سرماخوردگی و عفونت‌ها ضعیف‌تر می‌شوید.پژوهشگران همچنین اعتقاد دارند هم‌زمان با کاهش هوا، سرماخوردگی شایع‌تر می‌شود. نتایج یک پژوهش جدید نشان می‌دهد که کاهش هفت‌درجه‌ای دمای محیط می‌تواند توانایی بدن را در برابر تکثیر ویروس سرماخوردگی کاهش دهد.در فصول بهار و پاییز میزان حساسیت فصلی افزایش پیداکرده و بدن افراد برای ابتلا به عفونت‌ها مستعدتر می‌شود.در این شرایط التهاب بینی که به‌دلیل حساسیت پدید آمده است، کار ویروس‌ها را برای ورود و انتشار از طریق بینی راحت‌تر می‌کند.

از سوی دیگر سیستم‌ایمنی بدن براثر بروز حساسیت و آلرژی، درگیر شده و بنابراین منابع دفاعی کمتری در بدن به‌صورت آزاد می‌توانند در برابر بیماری‌ها محافظت کنند.آکیکو ایواساکی استاد زیست‌شناسی و ایمونولوژی در این رابطه می‌گوید: «هر بار که بدن ما در معرض عفونت قرار می‌گیرد، تلاش می‌کنیم با ترشح اینترفرون‌ها، که برای مسدودکردن ویروس‌ها مهم هستند، مقابله کند.» ما متوجه شدیم که اگر درجه حرارت محیط را از ۳۷ درجه به ۳۳ درجه سانتی‌گراد کاهش دهید، این تغییر می‌تواند قدرت سیستم‌ایمنی را کاهش داده و ویروس‌ها مجدداً تکثیر شوند. این موضوع به‌خوبی نشان می‌دهد که چرا در فصل پاییز آمار سرماخوردگی بیشتر می‌شود. اما دلیل رخ‌دادن این موضوع در فصل بهار چیست؟ پرفسور آکیکو ایواساکی در پاسخ به این سوال می‌گوید: «احتمالا دلیل شیوع سرماخوردگی در فصل بهار این است که هوا اندکی گرم‌تر شده و به همین دلیل مردم تمایل بیشتری به خروج از خانه و قرار گرفتن در هوای آزاد پیدا می‌کنند.

از سوی دیگر هوا هنوز به‌خوبی گرم نشده و در نوسان بوده و به‌ این ‌ترتیب ویروس سرماخوردگی فرصت مناسبی برای رشد و تکثیر پیدا می‌کند. در شرایطی که افراد در دمای ۱۰ درجه بالای صفر در فصل پاییز در خانه‌مانده و برای خروج از منزل لباس‌های گرم می‌پوشند، در فصل بهار و در همین دما به‌راحتی بیرون آمده و حتی فعالیت‌های ورزشی مانند دویدن یا دوچرخه‌سواری را انجام می‌دهند.» به باور کارشناسان، یکی دیگر از دلایل افزایش سرماخوردگی در فصل بهار، افزایش سفرها بوده که موجب انتقال بیشتر بیماری‌ها می‌شود.

به اعتقاد پرفسور آکیکو ایواساکی، اقداماتی از قبیل گرم نگه‌داشتن بینی، پوشاندن سروصورت، شستن مرتب دست‌ها به‌ویژه قبل از غذاخوردن یا مالش چشم‌ها بهترین راه برای جلوگیری از نفوذ میکروارگانیسم‌ها به بدن هستند. نتایج یک مطالعه جدید نیز نشان می‌دهد که مکمل‌های ویتامین D می‌تواند به شما در محافظت از سرماخوردگی و آنفلوآنزا کمک کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر