کد خبر 327556

آنچه باید درباره آب مروارید بدانید

بروز بیماری‌های مرتبط با افزایش سن یکی از بخش‌های ناخوشایند دوران پیری محسوب می‌شود. فهرست مسائل سلامت مرتبط با افزایش سن گسترده بوده و از دیابت تا زوال عقل و مشکلات قلبی‌وعروقی را در بر می‌گیرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، آب  مروارید نیز یکی از بیماری‌های مرتبط با افزایش سن است که بر بینایی انسان تاثیر می‌گذارد.آب مروارید یکی از بیماری‌های شایع در دوران پیری محسوب می‌شود و خوشبختانه امروزه تشخیص و درمان آن بسیار راحت است.

 آب مروارید چیست؟

آب مروارید شرایطی است که به تاری دید منجر می‌شود. در حالت عادی، انسان از دیدی شفاف برخوردار است، اما با افزایش سن، تخریب پروتئین‌هایی در چشم می‌تواند موجب افت قدرت بینایی و تاری دید انسان شود. در بیشتر موارد، آب مروارید به آرامی و طی چند سال توسعه می‌یابد، از این‌رو، افراد بسیاری ممکن است حتی از ابتلا به این بیماری آگاه نباشند. در بسیاری از موارد، آب مروارید در بازه سنی 60 تا 80 سال رخ می‌دهد.

 دلایل

برخلاف باور عمومی، آب مروراید به‌واسطه کار کشیدن بیش از حد از چشم‌ها شکل نمی‌گیرد. شما به‌واسطه مطالعه بیش از حد، تماشای بیش از حد تلویزیون، استفاده طولانی مدت از رایانه یا دیر خوابیدن به آب مروارید مبتلا نمی‌شوید.آب مروراید می‌تواند در نتیجه برخی انتخاب‌های سبک زندگی شکل بگیرد. سیگار کشیدن می‌تواند در بروز آب مروارید نقش داشته باشد. انتخاب‌های غذایی ضعیف نیز می‌توانند از دیگر عوامل اثرگذار باشند. همچنین، ابتلا به آب مروارید می‌تواند زمینه ژنتیکی داشته باشد. آسیب‌دیدگی‌های شدید چشم می‌توانند به آب مروارید منجر شوند. در نهایت، دیابت و قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور فرابنفش(یا خورشید) می‌توانند در بروز آب مروارید نقش داشته باشند.

 انواع مختلف

انواع مختلفی از آب مروراید وجود دارند. شایع‌ترین نوع با افزایش سن مرتبط است، و با ورود به به دهه شش و هفتم زندگی احتمال ابتلا به این شرایط نیز افزایش می‌یابد. آب مروارید تروماتیک نوع دیگری از این بیماری است، که در نتیجه یک آسیب دیدگی جدی چشم شکل می‌گیرد و بین ورزشکاران یا افراد فعال در مشاغلی که چشم‌ها در معرض خطر قرار دارند، بیشتر دیده می‌شود.آب مروارید مادرزادی که نوزادان را در نخستین سال زندگی تحت تاثیر قرار می‌دهد، بسیار نادر است. آب مروارید ثانویه نیز یکی دیگر از انواع کمتر رایج این بیماری است که می‌تواند با داروها یا یک بیماری، مانند دیابت در ارتباط باشد.

 علائم

مشهودترین نشانه آب مروارید تاری دید است. دید انسان ممکن است به‌طور کلی تار شده یا نقاطی تار در آن ایجاد شوند. رنگ‌ها ممکن است با درخشش و جذابیت کمتر در مقایسه با گذشته به‌نظر برسند.حساسیت به نور یکی دیگر از علائم آب مروارید است. همچنین، اگر فردی به‌طور مرتب مجبور به تغییر نمره عینک تجویزی خود شده و این کار کمکی به بهبود بینایی وی نمی‌کند، ممکن است به آب مروارید مبتلا شده باشد.

 راه‌های تشخیص

نخستین و بهترین رویکرد برای تشخیص آب مروارید مراجعه به چشم پزشک برای بررسی دقیق شرایط است. پزشک می‌تواند شرایط کره چشم را بررسی کرده و چگونگی تاثیرگذاری شرایط نوری مختلفی بر چشم و احتمال ابتلا به آب مروارید یا مشکلات چشمی دیگر را بررسی کند.ذکر این نکته اهمیت دارد که تشخیص ابتلا به آب مروارید بدون معاینه و بررسی کامل چشم غیر ممکن است. از این‌رو، اگر طی روزها یا هفته‌های اخیر با اندکی تاری دید مواجه شده‌اید، دچار هراس و نگرانی نشوید.

 روش‌های پیشگیری

از آنجایی که آب مروارید اغلب در افراد پیر ظاهر می‌شود و اغلب با سابقه خانوادگی مشکلات چشم مرتبط است، پیشگیری از آن می‌تواند بسیار دشوار باشد. با این وجود، برخی اقدامات پایه ایمنی چشم را می‌توانید مد نظر قرار دهید.اگر قصد دارید مدت زمانی طولانی را خارج از خانه سپری کنید همواره از عینک آفتابی استفاده کنید. هنگام ورزش یا کار در محیط‌های که احتمال آسیب‌دیدگی چشم‌ها زیاد است (به‌عنوان مثال، سایت‌های ساخت و ساز) با استفاده از لوازم ایمنی از چشم‌های خود محافظت کنید. از سیگار پرهیز کنید و به رژیم غذایی خود توجه داشته باشید، به‌ویژه اگر به دیابت مبتلا هستید.

 درمان

در بیشتر موارد، انجام عمل جراحی برای تخلیه آب مروارید و جایگذاری عدسی مصنوعی ضروری است. پزشک نوع عدسی مناسب برای بیمار را پیش از انجام عمل جراحی انتخاب خواهد کرد.خبر خوب این است که انجام عمل جراحی برای درمان آب مروارید می‌تواند به اصلاح مشکلات چشمی دیگر، مانند آستیگماتیسم نیز کمک کند. بر همین اساس، نیاز به استفاده از لنزهای اصلاح کننده کاهش می‌یابد، اگرچه شرایط از فردی به فرد دیگر متفاوت است. متاسفانه درمان دارویی موثر برای آب مروارید وجود ندارد.اگر به آب مروارید مبتلا شده‌اید جای نگرانی نیست. عمل جراحی برای درمان این شرایط نه تنها نسبتا ساده است، بلکه می‌تواند به بهبود دید کلی شما نیز کمک کرده و نیاز به استفاده از عدسی‌های اصلاح کننده را کاهش دهد. عمل جراحی به‌طور معمول با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، از این رو، بیمار قادر خواهد بود پس از انجام عمل جراحی بدون بستری‌شدن به خانه باز گردد.

علائم انحراف چشم

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در مورد دلیل ابتلا به انحراف چشم و راه‌های درمان این عارضه، توضیحاتی ارائه داد. محمدرضا اکبری مسئول محور استرابیسم بیست و نهمین کنگره چشم پزشکی، گفت: هر زمانی که هم‌جهتی محور چشم با هم متفاوت باشد و دو چشم همراستا نباشند انحراف چشم رخ می‌دهد.وی افزود: «استرابیسم» انواع مختلفی همچون انحراف به سمت خارج، داخل، بالا و بینی دارد و در صورتی که بزرگ باشد، توسط افراد قابل شناسایی و اگر اندک باشد تنها توسط متخصص قابل تشخیص است.عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه انحراف چشم به‌طور کلی به دو نوع مادرزادی و اکتسابی تقسیم می‌شود،‌ ادامه داد: هر چند که استرابیسم می‌تواند تهدید کننده حیات انسان نباشد ولی اگر تظاهر یک تومور مغزی باشد می‌تواند عوارض زیادی به‌همراه داشته باشد.وی گفت:‌ در سنین پایین انحراف چشم دوبینی ایجاد نمی‌کند و خطر تنبلی چشم را به‌همراه دارد ولی در سنین بالا دوبینی سبب آزار فرد می‌شود.این فوق‌تخصص استرابیسم عنوان کرد: تروما ناشی از تصادف و نزاع نیز می‌تواند شکستگی اطراف کره چشم و در نتیجه انحراف چشم را به‌همراه داشته باشد.وی در مورد درمان انحراف چشم گفت: این مساله به دو روش جراحی و غیرجراحی تقسیم می‌شود که روش غیرجراحی با تجویز عینک، تجویز منشور و یا تزریق بوتاکس امکانپذیر است و جراحی بسته به نوع مشکل متغیر است و اینکه گفته می‌شود فرد باید به سنن ۱۸ سالگی برسد تا بتوان انحراف آن را عمل کرد یک باور غلط قدیمی است.مسئول محور استرابیسم بیست و نهمین کنگره چشم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: گاهی انحراف چشم لازم است در یک سالگی بلافاصله عمل شود ولی در نوع اکتسابی و به‌دلیل ایجاد تصادف و مسائل عروقی اصولا ۶ ماه صبر کرده و پس از آن جراحی صورت می‌گیرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر