{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 304942

نزدیک به نیمی از زنان و یک سوم مردان به زوال عقل، سکته مغزی یا پارکینسون مبتلا می‌شوند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد نزدیک به نیمی از زنان و یک سوم از مردان بالای ۴۵ سال در دوره‌ای از زندگی به بیماری‌های زوال عقل، سکته مغزی یا پارکینسون مبتلا می‌شوند.

این سه عارضه در میان عوامل اصلی مرگ و میر و ناتوانی در جمعیت افراد مسن است و هزینه‌های آن‌ها سالانه دو درصد تولید ناخالص داخلی جهانی را دربرمی‌گیرد.

در این مطالعه گروهی از متخصصان در هلند به بررسی روی ۱۲ هزار و ۱۰۲ نفر در مدت ۲۶ سال پرداختند و هر چهار سال یک‌بار تحت چکاپ کامل پزشکی قرار دادند. در مدت زمان انجام این مطالعه که از سال ۱۹۹۰ شروع شد و در سال ۲۰۱۶ پایان یافت، مجموع ۱۴۸۹ نفر به زوال عقل، ۱۲۸۵ نفر به سکته مغزی و ۲۶۳ نفر به بیماری پارکینسون دچار شدند.

همچنین متخصصان هلندی مشاهده کردند که ۴۸.۲ درصد از زنان و ۳۶.۲ درصد از مردان به یکی از این سه بیماری مبتلا شدند. خطر ابتلا به زوال عقل و سکته مغزی در زنان بالاتر است و احتمال ابتلای آنان به زوال عقل پس از سن ۴۵ سالگی حدود ۳۱.۴ درصد است. این احتمال در مردان ۱۸.۶ درصد ارزیابی شده‌ است.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، به گفته محققان احتمال ابتلا به سکته مغزی در زنان ۲۱.۶ درصد و مردان ۱۹.۳ درصد است. همچنین احتمال ابتلا به بیماری پارکینسون در مردان و زنان تا حدودی برابر است و به ترتیب ۴.۹ و ۴.۳ درصد تخمین زده شده‌ است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری