کد خبر 299771

ابتلای پنج میلیون ایرانی به دیابت

معاون وزیر بهداشت از ابتلای پنج میلیون ایرانی به دیابت خبر داد و گفت: نیمی از این افراد از بیماریشان بی‌اطلاع‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، مریم حضرتی در مراسم افتتاح کلینیک پرستاری و خود مراقبتی دیابت در سنندج، گفت: تغییر سیمای سلامت به سبب افزایش میانه سنی جمعیت، تغییر الگوی مصرف، شیوع رفتارهای خطرزا، رشد سریع شهرنشینی، کوچک شدن جوامع، جهانی شدن عوامل خطرزا و انتقال سریع این عوامل به جوامع سراسر دنیا اتفاق افتاده است.

وی افزود: کشورهای در حال توسعه زیان دیده گان عمده بیماریها‌ی غیر واگیراند زیرا در حالی که درگیر بیماریهای واگیرهستند باید همزمان با بیماریهای مزمن و غیرواگیر، که نیاز به مراقبت طولانی دارند، نیز مبارزه کنند.

وی با بیان اینکه بیماری‌های غیرواگیر مزمن هزینه های سرسام آور مستقیم و غیرمستقیم را بر سیستم بهداشت تحمیل می کنند، افزود: دیابت یکی از شایع ترین بیماریهای غیرواگیر در جهان است. این بیماری پنجمین علت مرگ در کشورهای توسعه یافته است.

حضرتی تصریح کرد: تعداد مبتلایان به دیابت در سال2014 تقریبا 400 میلیون نفر بوده و  پیش بینی می شود این تعداد تا سال 2035 به بیش از 592 میلیون نفر برسد.

معاون پرستاری وزیر بهداشت اضافه کرد:  تعداد مبتلایان به دیابت در همه کشورهای جهان در حال افزایش است و 80 درصد بیماران در کشورهای در حال توسعه و متوسط زندگی می کنند و بخش اعظم مبتلایان به دیابت در سنین 40 تا 59 سال هستند.

حضرتی با بیان اینکه نیمی از مبتلایان به دیابت و حدود 175 میلیون نفر از بیماری خود بی خبرند، افزود: دیابت عامل پنج میلیون مرگ در سال 2013 بود و هزینه های بهداشتی درمانی ناشی از دیابت در سال 2013 حداقل 548 میلیارد دلار بوده و سالانه 79 هزار کودک در جهان مبتلا به دیابت می شوند.

وی گفت: بر اساس مطالعات مختلف در حال حاضر حدود پنج میلیون نفر در کشورمان مبتلا به دیابت هستند که نیمی از آنها از بیماری خود بی اطلاعند و این در حالی است  که سازمان جهانی بهداشت پیش بینی کرده تا سال 2035 تعداد مبتلایان به دیابت در ایران به 5/6 میلیون نفر افزایش می یابد. اما با توجه به تغییر برآوردهای سالهای اخیر این سازمان، انتظار می رود تعداد بیماران دیابتی در کشورمان تا دو دهه دیگر بیش تر از این رقم باشد.

معاون پرستاری وزیر بهداشت تصریح کرد: مطالعات نشان داده اند که مداخلات روش زندگی می تواند بروز دیابت را حداقل 11 سال به تاخیر بیندازد و حتی در 20 درصد موارد بروز آن را منتفی کند. که کلینیک های پرستاری خود مراقبتی دیابت با این هدف راه اندازی می‌شوند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری