{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 295525

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بروز بیماری وبا در شهرستان زلزله‌زده ثلاث‌باباجانی را رد کرد و گفت: علت مراجعه تعدادی از مردم این شهرستان به مراکز‌بهداشتی‌درمانی یک &#۰۳۹;گاستروآنتریت&#۰۳۹; ساده (التهاب روده ) بود و در این ارتباط حتی یک مورد بستری نداشتیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا؛ برخی از رسانه ها و شبکه های اجتماعی فضای مجازی از بروز بیماری وبا و مراجعه جمع زیادی به مراکز بهداشتی درمانی ثلاث باباجانی خبر دادند که این مطالب از سوی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تکذیب شد.

ابراهیم شکیبا ، در این باره توضیح داد که تعدادی جزئی از بیماران با علائم اسهال و برخی هم با علائم تهوع در شهرستان ثلاث باباجانی به مراکز درمانی مراجعه کردند و بیماری به سرعت کنترل شد و در این مورد حتی یک نفر هم بستری نشد.

او گفت: بیماری هم اکنون کنترل شده و هیچ گونه اپیدمی نداریم و در حال ارائه آموزش به مردم هستیم تا بیماری شعله ‌ور نشود.

وی تصریح کرد: این بیماری وبا نبوده و در حد گاستروآنتریت (التهاب روده) بسیار ساده بوده است که برخی‌ها علائم اسهال و برخی استفراغ داشتند و به صورت سرپایی مداوا شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه گفت: نمونه‌های بسیار زیادی از آب شهر هم از لحاظ باکتریال و ویرال آزمایش شده است و علاوه بر این موارد کلرسنجی‌های متعددی انجام‌ شده و حتی بازدیدهای میدانی و محلی از شهرک‌های اطراف، داخل شهر و جاهایی که به هر عنوان احساس کردیم که کانون بیماری باشد صورت گرفته است.

رئیس شبکه بهداشت استان کرمانشاه افزود: بنرهایی برای آگاه‌ سازی شهروندان این مناطق در تمام سطح شهر به تعداد کافی نصب شده و همچنین دفترک هایی نیز بین مردم توزیع شده و حتی آموزش چهره به چهره درب منازل به شهروندان ارائه کرده‌ایم و نهایتا این بیماری کنترل شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه با قاطعیت فعلا نمی‌توان در مورد علت بیماری اظهارنظر کرد، اما گفت: در هر صورت یکی از مسائل مورد توجه ما در این خصوص آب است و روی این موضوع حساسیت زیادی به خرج داده‌ایم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با تقدیر از فرماندار ثلاث ‌باباجانی و همچنین مدیریت آبفای شهری استان در خصوص پیگیری و همکاری در موضوع آب شرب این مناطق افزود: به هر حال آب هم یکی از موارد مورد تاکید ما در این زمینه است.

** ورود دادستان کرمانشاه به موضوع بیماری

به دنبال انتشار این خبر، روابط عمومی دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه از ورود مدعی العموم استان به موضوع ابتلای به بیماری تعدادی از مردم شهرستان ثلاث باباجانی با منشا آلودگی باکتریایی و پیگیری ویژه این پرونده خبر داد.

محمدحسین صادقی دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه با اشاره به بیماری تعدادی از مردم ثلاث باباجانی ، اظهار داشت: براساس گزارش واصل شده، در یک هفته گذشته حدود 300 نفر از مردم این شهرستان با علائم تهوع، اسهال و استفراغ به مراکز درمانی مراجعه کرده اند.

وی از ورود دستگاه قضایی استان به این موضوع خبر داد و افزود: با توجه به تعداد زیاد مراجعین موضوع از منظر حفظ حقوق عمومی و صیانت از سلامت و بهداشت جامعه با نظارت دادسرای عمومی و انقلاب مرکز کرمانشاه و پیگیری های دادستان شهرستان ثلاث باباجانی در دستور کار قرار گرفت.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه با بیان اینکه کارگروه شورای سلامت شهرستان تشکیل جلسه داده و وضعیت را به صورت مستمر پایش می نماید، افزود: اکنون اوضاع بهداشتی در منطقه کاملاً تحت کنترل است و تعداد موارد مراجعه به مرکز درمانی با علائم پیش‌ گفته روندی کاهشی دارد.

وی همچنین با اشاره به اینکه مراجعین به مرکز درمانی شهرستان ثلاث به صورت سرپایی مداوا شده اند، گفت: مواردی از بستری یا لزوم اعزام بیمار به سایر مراکز درمانی به علت شدت علایم گزارش نشده است.

صادقی با تاکید بر اینکه وضعیت مشابه در سایر شهرهای اورامانات مشاهده نشده است، یادآور شد: ضمن انجام آزمایش های باکتریایی نمونه های تهیه شده برای بررسی احتمال آلودگی ویروسی نیز به آزمایشگاه غدد و گوارش تهران ارسال شده است.

وی تصریح کرد: علاوه براین، نمونه گیری از آب خام چشمه میرهومر، آب مصرفی آبیاری سبزیجات انجام شده و مخزن اصلی آب شهر و خطوط انتقال آب نیز مورد بررسی دقیق قرار گرفته است.

دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه در ادامه با اشاره به سفر مدیرکل بیماری های واگیر وزارت بهداشت به منطقه به منظور بررسی دقیق‌تر موضوع ، افزود: کارشناسان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و متخصصان بیماری های عفونی در منطقه حضور دارند.

وی تاکید کرد: رعایت بهداشت فردی بخصوص نسبت به اطفال، سالمندان و بیماران بیش از پیش مورد تاکید کارشناسان بهداشتی است.

زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 کیلومتری بخش ازگله، 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت.

این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی های صورت گرفته حدود 100 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی نیز آسیب کلی و جزئی دید.

ثلاث باباجانی شهرستانی مرزی در 88 کیلومتری غرب کرمانشاه، 38 هزار نفر جمعیت دارد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری