کد خبر 271334

فلج شدن مثانه چه عواقبی دارد

رئیس انجمن نورویورولوژی ایران، از نارسایی کلیه به عنوان یکی از عوارض جدی بیماری دیابت نام برد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، مهری مهراد - فوق تخصص مثانه اظهار داشت: این کلینیک، تنها مرکز درمانی در کشور و منطقه است که می‌تواند مشکلات بیماران دیابتی را تشخیص و درمان کند.

این فوق تخصص مثانه با اشاره به عوارض نوروپاتی که منجر به کاهش حس عصب‌های محیطی در دست و پای بیماران دیابتی می‌شود، افزود: عوارض اورولوژیک دیابت، کلیه را آسیب پذیر می‌کند و به تدریج سبب افزایش اوره و کراتین بیمار می‌شود.

رئیس انجمن نورویورولوژی ایران ادامه داد: اگر این بیماران چکاب نشوند، بیمار به سمت دیالیز پیش می‌رود.

مهراد، از نارسایی کلیه به عنوان یکی از عوارض جدی دیابت نام برد و افزود: عارضه بعدی دیابت، آسیب مثانه است. زیرا، بیمار دیابتی حس ادرار طبیعی ندارد و عصب‌های مثانه کارکرد نرمال ندارد. بطوریکه میزان باقیمانده ادرار در مثانه، عوارض غیرقابل برگشت دارد که اگر در وهله اول تشخیص داده شود، می‌توان برای بیمار کاری انجام داد، در غیر این صورت، مثانه کاملا فلج شده و باعث عفونت های شدید ادراری و آسیب به کلیه‌ها می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه عارضه اورولوژی دیابت خیلی جدی است، گفت: مشکلات جنسی برای زن و مرد دیابتی، از جمله عوارض اورلوژیک بیماری است که می‌تواند روی کیفیت زندگی فرد اثرگذار باشد.

مهراد، به درمان‌های جدید برای عوارض اورولوژیک دیابت اشاره کرد و افزود: درمانهای جدید برای عوارض جنسی و بی‌اختیاری ادراری افراد دیابتی، افق‌های روشنی را در مسیر زندگی این بیماران قرار داده است. بطوریکه بی اختیاری ادراری، با درمان سرپایی بدون جراحی و تقویت عضلات کف لگن و تزریق هورمون‌های رشد که از خون فرد گرفته می‌شود، امکان پذیر شده است.

رئیس انجمن نورویورولوژی ایران ادامه داد: عفونت‌های ادراری در بیماران دیابتی 31 برابر سایر افراد است و درمان‌های دارویی ندارد.

مهراد خاطرنشان کرد: 60 درصد بیماران دیابتی از مشکلات اورولوژی رنج می‌برند و اگر مثانه این افراد فلج شود، نمی‌توان از این دو روش برای درمان عارضه اورولوژیک آنها استفاده کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر