کد خبر 210881

تولید تقلبی داروی ایرانی در هند و پاکستان

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، گفت: شرکت های زیرپله ای پاکستان و هند ، نمونه تقلبی داروهای ایرانی را تولید می کنند و به افغانستان می دهند.

 به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر عباس کبریایی زاده روز سه شنبه در نشست خبری 'نقدینگی در صنعت داروسازی و برگزاری سومین نمایشگاه بین المللی دارو و صنایع وابسته (ایران فارما) افزود: صادرات دارو به افغانستان یکی از اقدامات در حال پیگیری سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران است چراکه برخی مقاطع زمانی ، 60 درصد بازار دارویی افغانستان در دست ایران بود اما در سال های اخیر سهم ایران در صادرات دارویی به افغانستان کاهش یافته است.

وی با اشاره به ظرفیت پذیرش سالانه 750 میلیون دلار دارو در بازار افغانستان به دلیل نبود تولید داخل در این کشور، ادامه داد: شاید یکی از دلایل کاهش صادرات دارویی ایران به افغانستان ، کم کاری و یکی دیگر از دلایل آن جایگزینی هند و پاکستان بجای ایران به دلیل روابط دیپلماتیک قوی آنها با افغانستان باشد.

وی خاطرنشان کرد: اخیرا تفاهم نامه ای با وزارت بهداشت و افغانستان منعقد شده است که تمرکز آن بر صادرات به افغانستان و ارائه کمک های فنی در زمینه تولید دارو به این کشور است اما در کنار این تفاهم نامه لازم است در حوزه دیپلماسی نیز قوی تر عمل کنیم و سخت گیری هایی که در زمینه صدور ویزا برای افغان ها وجود دارد، برطرف شود.

به گفته کبریایی زاده، آخرین ارزش صادرات دارویی ایران به افغانستان بالغ بر 13 میلیون دلار بوده است اما متاسفانه بخش زیادی از داروهای ایرانی به صورت قاچاق وارد افغانستان می شود.

 هشدار نسبت به بحران دارویی

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، اظهار داشت: بدهی بیمارستان ها به مراکز دولتی افزایش زیادی یافته و زنجیره دارو را مختل کرده است ؛ امید است دولت دوازدهم فارغ از ترکیب کابینه ، فکر عاجلی برای صنعت داروسازی کشور کند و منتظر دولت بعدی نشود و با همین دولت فعلی ، تدبیری بیندیشد در غیر این صورت دولت بعدی با بحران دارویی مواجه خواهد شد.

وی افزود: بحران دارویی زود اتفاق می افتد اما برطرف کردن آن بسیار زمان بر است همانگونه که پیش از این ، یک سال طول کشید تا بحران دارویی برطرف شود.

کبریایی زاده گفت: تعدادی از شرکت های دارویی ، نیمه دولتی و متعلق تامین اجتماعی، ستاد اجرایی فرمان امام و بانک ملی هستند اما از نظر ارزشی کمتر از 50 درصد بازار دارویی را به خود اختصاص داده اند.

دوره وصول مطالبات شرکت های دارویی به 360 روز رسید

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، گفت: 'دوره وصول مطالبات' در شاخص های مالی در هر صنعتی بسیار مهم است که این دوره در پایان دوره اصلاحات ، 60 روز بود به آن معنا که در مدت 60 روز ، مطالبات وصول می شد اما این مدت در حال حاضر به 360 روز و در برخی شرکت های بزرگ به 450 روز رسیده است و این دو عدد، گویای این است که وارد چه مردابی شده ایم چراکه زنجیره پول می تواند صنایع را به حرکت وادارد یا آنکه به آنها آسیب بزند.

کبریایی زاده افزود: زنجیره پول در صنعت داروسازی کشور ، مختل و منجر به این شده است که داروخانه ها نمی توانند پول شرکت های پخش را بدهند و شرکت های پخش نمی توانند پول بخش تولید را پرداخت کنند.

وی با اشاره به مشکل دوره وصول مطالبات از سوی بخش دولتی تاکید کرد: اگر این وضعیت ادامه یابد ناگزیریم از طریق دیوان عدالت اداری این مساله را پیگیری کنیم.

صدای اختلال زنجیره پول صنعت دارو

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با اشاره به مصرف 70 درصد داروها در بخش دولتی، گفت: صدای اختلال در زنجیره پول صنعت داروسازی کشور در ماه های آینده به گوش خواهد رسید چنانکه هم اکنون نیز مسئولان سازمان غذا و دارو اعلام کرده اند که 500 تا 750 قلم دارو در معرض کمبود شدید است.

کبریایی زاده تصریح کرد: وضعیت خوبی در زمینه دارو نداریم و در این زمینه حتی به وزرای اطلاعات، بهداشت و رفاه ، هشدار داده ایم.

به گفته وی، متاسفانه اکنون برخی شرکت های دارویی در حال تعدیل نیرو هستند و برخی شرکت های توزیعی در معرض ورشکستگی قرار دارند.

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران در بخش دیگری از سخنان خود به اجرای طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: هزینه های این طرح متوجه شرکت های تولید و توزیع دارو شد .

برگزاری نمایشگاه دارویی ایران فارما

رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران، اظهار داشت: سومین نمایشگاه بین المللی دارو و صنایع وابسته (ایران فارما) از 21 تا 23 شهریورماه به مدت سه روز در مصلی امام خمینی در فضایی به وسعت 15 هزار متر مربع در دوطبقه برگزار می شود و 500 شرکت داخلی و خارجی با حضور مهمانانی از 30 کشور خارجی در آن حضور خواهند داشت.

کبریایی زاده افزود: قرار است 23 شرکت آلمانی، 24 شرکت ایتالیایی، پنج شرکت فرانسوی، 24 شرکتت هندی و 6 شرکت اسپانیایی در نمایشگاه ایران فارما به منظور تبادل دانش شرکت داشته باشند.

حال ناخوش صنعت داروسازی ایران

هاله حامدی فر نائب رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران نیز در این نشست با اشاره به مطالبات شرکت های دارویی از بخش دولتی گفت: تمام بخش های صنعت داروسازی اعم از کالا، مصرف کننده و تولیدکننده با هیچ صنعت دیگری قابل مقایسه نیست چراکه اگر سهامداران صنعت داروسازی فقط به برگشت سرمایه فکر کنند، وضعیت بغرنجی برای بیماران به وجود خواهد آمد.

وی ادامه داد: بطورمثال بدهی بیمارستان مفید به شرکت های دارویی آنچنان زیاد است که شرکت های پخش دارو به این بیمارستان دارو نمی دهند اما هنگامی که یک بیمار مبتلا به هموفیلی در این بیمارستان در یک جراحی آپاندیس نیاز به داروی فاکتور هفت ، پیدا می کند ، باید دارو به این بیمار برسد و صنعت داروسازی این کار را انجام می دهد.

وی خاطرنشان کرد: عمده مصرف داروی بیماران صعب العلاج در بخش دولتی است و بیماران برای تهیه دارو برای یک لحظه بیشتر زنده ماندن عزیزانشان تلاش می کنند و از سوی دیگر ، شرکت های دارویی برای تهیه مواد اولیه باید به دنیا التماس کند.

نائب رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران گفت: مطالبات سنگین شرکت های دارویی آنان را به تعدیل نیرو وامی دارد و این تعدیل نیرو، فشار روانی زیادی به کارفرمایان تحمیل می کند ؛ این اتفاقات بد در صنعت داروسازی کشور ، رخ داده است و از سوی دیگر با طرح تحول سلامت مواجه ایم.

حامدی فر افزود: طرح تحول سلامت ، هزینه های زیادی متوجه صنعت داروسازی کرده است اما نمی توانیم چشمان خود را ببندیم و بگوییم این طرح بد بوده است چراکه موجب اقداماتی برای بیماران شده اما بخشی از این طرح به خوبی اجرا نشده است و نمی دانیم کجای آن دچار مشکل است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری