کد خبر 189486

مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت خبر داد

خدمات رایگان سلامت برای میانسالان و زنان در پایگاه‌های سلامت

مدیرکل دفتر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت از ارائه رایگان خدمات بهداشتی و پیشگیری به سالمندان و زنان در پایگاههای سلامت خبر داد.

محمداسماعیل مطلق گفت: در این مشاوره‌ها درباره نحوه استفاده از غذاها و مواد غذایی سوال می‌شود و عادات نامناسب غذایی نیز پیگیری شده و مشاوره لازم برای بهبود وضعیت غذایی  آنها ارائه می‌شود. قرص‌های ویتامین "دی" نیز به دلیل شیوع کمبود این ویتامین در کشور به صورت رایگان در اختیار زنان و مردان 30 تا 59 ساله قرار داده می‌شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی به ارائه این خدمات در زمینه تحرک بدنی و فعالیت فیزیکی سالمندان نیز اشاره کرد وگفت: این خدمات رایگان هستند و بعد از ارزیابی میزان فعالیت فرد، نحوه انجام مناسب آن به طوری که مناسب سیستم قلب و عروق فرد باشد آموزش داده می‌شود. همچنین اگر مراجعه کننده مصرف کننده دخانیات باشد  می‌تواند در  کلاس مشاوره رایگان شرکت کند. خدمات مربوط به ترک اعتیاد نیز رایگان و با حضور پزشک و روانشناس ارائه می‌شود.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت همچنین اظهار کرد: با توجه به اینکه فرهنگ مراجعه به کارشناس روان و یا روانپزشک در کشور ما بخاطر انگ‌های روانپزشکی بسیار ضعیف است، همچنین اطلاعاتی درباره سلامت روان مراجعه کننده توسط یک پرسشنامه شش سوالی از سلامت روان مراجعه کننده به دست می‌آید که در صورت نیاز نیز به پزشک ارجاع می‌شود.

مطلق ادامه داد: برای ارزیابی  وضعیت ابتلای فرد به بیماری دیابت و یا چربی خون بالا، آزمایش‌ها رایگان انجام می‌شود و بر اساس نتیجه آن و همچنین اندازه گیری فشارخون، خطر ابتلا به سکته قلبی و مغزی در طی ده سال آینده مشخص می‌شود.

وی با بیان اینکه جمعیت 50 سال به بالا در کشور در معرض خطر سرطان روده بزرگ هستند، افزود: در خدمات نوین سلامت با پرسیدن تعدادی سوال و انجام یک آزمایش ساده مشخص می‌شود که این افراد نیاز به مراجعات به سطح تخصصی دارند یا خیر. همچنین در مورد بیماری سل که در بعضی نواحی کشور شایع است افرادی که در معرض خطر هستند ارزیابی و تهیه نمونه خلط  انجام میشود و در صورت ابتلا، داروهای در اختیار فرد مسلول قرار میگیرد.

مطلق ضمن اشاره به رتبه دوم سرطان پستان در زنان به عنوان دومین سرطان شایع، تاکید کرد: اگر  این بیماری زود تشخیص داده شود قابل درمان است. به همین منظور معاینات پستان برای بررسی میزان در معرض خطر بودن افراد،  در پایگاههای سلامت برای کلیه بانوان 30 سال الی 59 سال انجام و به خودشان نیز آموزش‌های لازم داده میشود. چنانچه موردی در معاینه وجود داشته باشد پیگیری و به سطوح بالاتر ارجاع داده می‌شود.

وی  ادامه داد: در مورد سرطان دهانه رحم نیز که در میان  زنان شایع است، با استفاده از جدیدترین متدهای تشخیص این سرطان ازجمله تست اچ پی وی (زگیل تناسلی) و پاپ اسمیر(نمونه برداری از دهانه رحم)  برای تمام زنان 30 الی 49 سال که حداقل یک بار ازدواج کرده باشند انجام می‌شود. معاینه از نظر تشخیص عفونت‌های آمیزشی و درمان رایگان و ارجاع آن به سطوح بالاتر نیز بخش دیگری از خدماتی است که در این مراکز ارائه می‌شود. یائسگی نیز در زنان 45 سال و بالاتر مشکلاتی را  ایجاد می‌کند که بعضی از آنها نیاز به درمان و بعضی نیاز به مشاوره مناسب دارد. تمامی این خدمات نیز  در پایگاههای سلامت در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

بر اساس گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، مطلق تاکید کرد: پایگاههای ارائه خدمات به صورت فعال و رایگان پیگیر مشکلات سلامت افراد مراجعه کننده تا سطوح بالاتر و رفع مشکل هستند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر