کد خبر 420433

سبک عجیب بزرگ‌کردن فرزند در اروپای شمالی +عکس

دیدن یک‌کودک تنها در بیرون از خانه و در هوای به شدّت سرد در دانمارک، فنلاند، یا هر کشوری از کشورهای اروپای‌شمالی موضوع نگران‌کننده‌ای نیست؛ در این کشورها اغلب والدین، کودکان خود را در هوای آزاد برای خوابیدن رها می‌کنند، زیرا بر این باورند که بچه‌هایشان در معرض هوای پاک قرار می گیرند و از خوابشان بهره بیشتری خواهند برد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تابناک باتو، دیدن یک‌کودک تنها در بیرون از خانه و در هوای به شدّت سرد در دانمارک، فنلاند، یا هر کشوری از کشورهای اروپای‌شمالی موضوع نگران‌کننده‌ای نیست؛ در این کشورها اغلب والدین، کودکان خود را در هوای آزاد برای خوابیدن رها می‌کنند، زیرا بر این باورند که بچه‌هایشان در معرض هوای پاک قرار می گیرند و از خوابشان بهره بیشتری خواهند برد.

صحبت درباره این‌موضوع از آغاز ماه ژانویه سال جاری آغاز شد، زمانی که یک زن موزیسین دانمارکی به نام «امالی برون» عکسی در اینستاگرام منتشر کرد که او را همراه پسرش «اوتو»‌ی چهارماهه نشان می‌داد و آن‌دو در حال استکشاف و قدم‌زدن در باغ‌شان بودند، «اوتو» در عکس بیدار است، اما خانم برون اشاره می کند که پسرش، بیشتر وقتها در بیرون از خانه خوابانده می‌شود.

untitled

همانطور که گفتیم این عکس در ژانویه منتشر شد، ماهی که سردترین ماه دانمارک به حساب می‌آید و متوسط درجه حرارت به ۲ درجه بالای صفر می‌رسد، خواباندن کودک در هوای سرد در فنلاند هم شایع است به طوریکه اهالی این کشور، فرزندان خود را در بیرون از خانه و در درجه حرارت ۲۶ درجه قرار می دهند تا خواب کوتاهی داشته باشند.

با انتشار عکس خانم برون در اینستاگرام بحث و جدل درباره این اقدام درگرفت، و تعدادی از والدین از کشورهای شمال‌اروپا تصاویری از قیلوله بچه‌هایشان در بیرون از خانه و در سرمای هوا را منتشر کردند و درباره اینکه چرا چنین حرکتی را انجام می‌دهند توضیح دادند.

خانم «کتی بالمر» کارشناس عادات خواب از لندن می‌گوید، بچه‌هایی که در بیرون از خانه می‌خوابند، خوابشان مدّت و عمق بیشتری دارد، بنابراین کیفیّت خوابشان بالا می‌رود و به نسبت اتاق خواب در معرض میکروب‌های کمتری قرار می‌گیرند.

untitled

اما این سَبک خواباندن بچه‌ها در بیرون از خانه و در هوای سرد خطراتی هم دارد؛ از جمله درجه حرارت بدن کودک در بیرون از خانه و در فصل زمستان پایین می‌آید و در تابستان منجر به سوختگی پوست بر اثر تابش خورشید می‌شود، حتی از نظر امنیّتی احتمال دزدیدن بچه وجود دارد، در مناطق شهری هم آلودگی هوا در هر وقتی از سال می‌تواند آسیب‌زا باشد.

جالب است بدانید والدین اروپای‌شرقی وقتی می‌خواهند به رستوران بروند یا کار خاصی را در اداره‌ای یا ساختمانی انجام دهند بچه های به خواب‌رفته‌ی خود را بیرون از این اماکن قرار می‌دهند، به عبارتی دیگر وقتی مادر و پدر در حال خوردن غذا در رستوران هستند، فرزندشان در بیرون از رستوران داخل کالسکه و در هوای سرد کشورهای شمالی به خواب عمیقی فرو رفته‌است، توجیه والدین برای این کار این است که خوابیدن کودک در هوای باز باعث می‌شود تا از خواب لذّت و سود بیشتری ببرند و یک تحقیق منتشر شده در سال ۲۰۰۸ میلادی بر فواید خواب کودک در هوای آزاد صحّه می‌گذارد.

untitled

اغلب والدین در کشورهای شمال‌اروپا نسبت به پدر و مادرهای آمریکایی خوش‌بین‌تر هستند و با اعتماد به نفس فرزندان خود را در هنگام نوشیدن یا خوردن غذا بیرون از رستوران و کافه در کالسکه رها می‌کنند و معتقدند که بهتر است بچه بیرون باشد تا این که آن را با خود یه یک محیط شلوغ و پر سر و صدا ببرند، این موضوع باعث شده تا برخی کارشناسان واکنش نشان بدهند، آنها تنها ماندن کودک را تحت هر شرایطی نادرست می‌دانند.

«جنیفر شو»، پزشک اطفال ساکن آتلانتاجورجیا می‌گوید: وظیفه من اشراف و کنترل است، تصور کنید بچه نفسش قطع شود و والدین نزدیک فرزند خود نباشند.

البته این والدین آنقدرها هم که تصور می‌شود نسبت به فرزندان خود بی مبالات نیستند و تدابیری جهت اطمینان از سلامت کودکان در پیش می‌گیرند دکتر «شو» می‌گوید بعضی از پدر و مادرها از کالسکه‌های قفل‌دار استفاده می‌کنند یا کالسکه را با میخ می‌بندند تا مانع تحرک آن شوند، یک مادر هم از فنلاند در زیر پیج خانم «برون» نوشته بود که با یک دماسنج  درجه حرارت کالسکه را در بیرون از خانه اندازه گیری می‌کند.

برخی والدین هم در داخل کالسکه دوربین کار می‌گذارند و بچه ها را با لباس پشمی خوب می‌پوشانندو یا در کیسه خواب قرار می‌دهند و از کالسکه های ضد سرما استفاده می‌کنند.

اما در دانمارک مراکز نگهداری روزانه وجود دارد، و بیشتر آنها مکان‌های خواب کودک را در فضای باز قرار داده‌اند، در فرهنگ شمال اروپا به بچه ها آموزش داده می‌شود که ساعت های زیادی از روز را در فضای باز و هوای بیرون سپری‌کنند. اولویت در این کشورها سپری کردم اوقات در بیرون از خانه است و از کودکان شیرخواره تا افراد کهنسال در هر فصلی از سال با لباس های مناسب بیرون می‌روند، این سبک در مدارس هم دنبال می شود و کلاس های درس در جنگل ها و هوای طبیعی برگزار می شود.

untitled

آداب و رسوم بزرگ‌کردن بچه در شمال اروپا با ایالات متحده آمریکا متفاوت است، این تفاوت در سال ۱۹۹۷ میلادی و در یک اتفاق معروف بیش از پیش خودش را نشان داد، در آن سال یک مادر دانمارکی در شهر نیویورک فرزندش را بیرون رستوران برای خوابیدن قرار داده بود، به گزارش نیویورک پست او به دلیل در معرض خطر قرار دادن جان کودک ۳۶ ساعت را در زندان سپری کرد.

خطرات مرتبط با خواب در هوای باز بر فواید احتمالی آن می‌چربد. درجه حرارت کودک می تواند چهار برابر سریعتر از یک بزرگسال کاهش یابد. کارشناسان به والدین اروپای شمالی توصیه می‌کنند که دمای ۲۱ درجه سانتیگراد را در داخل خانه نگه دارند. خانم «شو» می‌گوید او مشتری های خود را ترغیب نخواهد کرد که فرزندان خود را در بیرون از خانه به خواب ببرند، اما در عین حال آنها را از انجام این کار دلسرد نخواهد کرد، او در این رابطه می‌گوید: من با والدینی که سعی می‌کنند این کار را امتحان کنند مشکلی نخواهم داشت. ایمن است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    تو اروپا خیلی از بچه ها هستند که مادر دارند اما پدر اونها مشخص نیست بخاطر همین تعداد زیادی از مادران اروپایی نسبت به کودکان خود احساس مسئولیت ندارند این کارها هم بهانه ای بیشتر نیست...
    امار ربودن کودک در همه دنیا زیاد است و گاهی بخاطر کینه های شخصی اتفاق می افتد.
    لطفا این دست خبرها را منتشر نکنید... .