کد خبر 360346

بیماری مرموز مرگبار در آخرین قبیله بومی مالزی +تصاویر

دسترسی ناکافی به مراقبت‌های بهداشتی، جنگل‌زدایی و استفاده از آفت‌کش‌ها و کشت کائوچو که باعث مسمومیت خاک و آب می‌شود، از دلایل کاهش تعداد جمعیت این گروه‌های بومی هستند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فرادید، ماه مه بود که این بیماری مرموز نخستین بار مشاهده شد. ساکنان قبیله «باتِک» که در جنگلِ بارانی ایزوله‌ای در ایالت کِلانتان اندونزی ساکن‌اند و یکی از آخرین جوامع قبیله‌ای این کشور محسوب می‌شوند، تب کردند و به سختی تنفس می‌کردند. سپس، یکی بعد از دیگری، جان باختند.
طی یکماه گذشته، ۱۴ نفر از اعضای این روستای قبیله‌ای که در شمال‌شرقی شبه‌جزیره مالزی قرار دارد، جان خود را از دست داده‌اند، و بیش از ۵۰ نفر به بیمارستان منتقل شده‌اند. برخی از اعضای این قبیله اکنون در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و هر روز تعداد بیشتری از این افراد به بیمارستان منتقل می‌شوند. ۴۷ نفر دیگر نیز به خاطر مشکلات تنفسی درمان شده‌اند.

بیماری مرموز مرگبار آخرین قبیله بومی مالزی را تهدید می‌کند

منبع این بیماری که روستایی با ۳۰۰ نفر جمعیت بومی، به نام Orang Asli - زبان مالایی به معنی «مردمان اصیل» است - شیوع یافته، هنوز ناشناخته است. مسئولان محلی منطقه را برای پیدا کردن هر نوع آلودگی از عفونت تا سمومی که از معادن نزدیک ممکن است منتشر شده باشد، بررسی کردند. آن‌ها اجساد قربانیان را برای بررسی بیشتر نبش قبر کردند.
علت مرگ دو تن از قربانیان ذات‌الریه اعلام شده است. اما تحقیقات هنوز ادامه دارد. شناسایی محل دفن اجساد سخت است؛ زیرا اعضای این قبیله بر اساس آداب و رسوم خود، جامعه بیمار را ترک کرده و به اعماق جنگل پناه می‌برند.
باتک یکی از سه جامعه قبیله‌ای به‌جا مانده در مالزی است.

بیماری مرموز مرگبار آخرین قبیله بومی مالزی را تهدید می‌کند

دسترسی ناکافی به مراقبت‌های بهداشتی، جنگل‌زدایی و استفاده از آفت‌کش‌ها و کشت کائوچو که باعث مسمومیت خاک و آب می‌شود، از دلایل کاهش تعداد جمعیت این گروه‌های بومی هستند.
اعضای این قبایل به‌شدت وحشت‌زده شده‌اند.
دانشگاه مالزی از منابع آب اطراف روستا نمونه‌برداری کرده و آلودگی فلزات، آرسنیک و مواد شیمیای ناشی از آفت‌کش‌ها را در آن تشخیص داده‌اند.
وزیر‌بهداشت مالزی، ون اسماعیل، در گفت‌وگوی خبری درباره علل مرگ این بومیان، وجود مسمومیت محیطی را رد نکرد.
«در نزدیکی محل زیست این بومیان یک معدن منگنز وجود دارد و بیماری ریه به دلیل معدنکاری محتمل است.»
برخی از مسئولان نیز بیماری را ناشی از آلودگی هوا دانسته و وضعیت بومیان را وخیم اعلام کرده‌اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری