تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۷
متقاضیان زمین و مسکن بخوانند؛

چگونه زمین رایگان بگیریم؟

وزارت راه و شهرسازی جزییات و نحوه ثبت‌نام متقاضیان دارای سه فرزند و بیشتر در طرح نهضت ملی مسکن را تشریح و اعلام کرد متقاضیانی که قبلا در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند، امکان استفاده همزمان از امتیاز طرح‌های حمایتی نهضت ملی و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را ندارند. امروز هم‌چنین وزیر راه و شهرسازی از ثبت نام حدود ۱۰۰۰ نفر برای دریافت زمین و مسکن، مطابق این طرح خبر داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وزارت راه و شهرسازی با توجه به تکلیف قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در خصوص واگذاری زمین یا واحد مسکونی به خانوارها پس از تولد فرزند سوم و بیشتر، بدین شرح مقرر کرده تا متقاضیانی که تاریخ تولد فرزند سوم یا بیشتر آنها بعد از تاریخ ۲۴ آبان ۱۴۰۰ باشد، می‌توانند با مراجعه به قسمت ثبت‌نام نهضت ملی مسکن در سامانه طرح‌های حمایتی مسکن به آدرس saman.mrud.ir  با انتخاب گزینه "متقاضیان دارای سه فرزند به بالا (قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت) " در بخش نوع سرپرستی، نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. بدیهی است پس از ثبت‌نام از متقاضیان، در صورت واجد شرایط بودن متقاضی، سایر اقدامات حسب ضوابط و مقررات مربوطه انجام می‌شود.

بر اساس اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، متقاضیان باید ملاحظاتی را مورد توجه قرار بدهند که این ملاحظات شامل این موارد است:

تذکر ۱: آن دسته از خانوارهای دارای سه فرزند و بیشتر که تاریخ تولد فرزند سوم یا بیشتر آنها بعد از تاریخ ۲۴ آبان ۱۴۰۰ باشد مشمول استفاده از امتیازات قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حوزه مسکن می‌شوند که علاوه بر دارا بودن شرایط لازم، نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند بالای ۲.۵ نباشد.  

عدم امکان استفاده هم‌زمان از امتیاز طرح‌های حمایتی نهضت ملی و قانون حمایت از خانواده

تذکر ۲: متقاضیانی که قبلا در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند، امکان استفاده همزمان از امتیاز طرح‌های حمایتی نهضت ملی و قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را ندارند. متقاضیانی که طبق قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت واجد شرایط هستند و قبلا در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کرده‌اند، جهت بهره‌مندی از قانون مذکور می‌توانند به یکی از طرق ذیل عمل کنند:

الف- در صورتی که متقاضی به ویرایش اطلاعات خود دسترسی دارد، مطابق تصاویر ذیل وارد کارتابل خود در قسمت "مشاهده و پیگیری درخواست ها" شده و اطلاعات سرپرستی خود را ویرایش کند.

1

2

3

ب- در صورتی که متقاضی پس از مراجعه به کارتابل خود در قسمت "مشاهده و پیگیری درخواست سامانه"، دسترسی به ویرایش اطلاعات خود را نداشته باشد، باید از درخواست‌های قبلی خود انصراف داده و مجدد نسبت به ثبت‌نام (مطابق مراحل و تصاویر ذیل) اقدام کنند.  

 مراحل ثبت‌نام در "قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت" شامل موارد زیر است:

۱.ورود به سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن به آدرس https://saman.mrud.ir/ و انتخاب گزینه ثبت‌نام نهضت ملی مسکن

4

۲.مطالعه کامل شرایط و ضوابط، در انتها انتخاب گزینه "متن بالا را مطالعه کرده و می‌پذیرم

5

۳.وارد کردن کد ملی، شماره موبایل و کد امنیتی و انتخاب گزینه "مرحله بعد"

۴.وارد کردن اطلاعات شخصی و انتخاب گزینه " متقاضیان دارای سه فرزند (قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت) " ذیل اطلاعات سرپرستی

۵.تکمیل سایر مراحل ثبت‌نام

تذکر ۳ : متقاضیانی که فرم ج آن‌ها از قبل قرمز شده است (از تسهیلات دولتی در حوزه مسکن نظیر دریافت مسکن مهر و یا زمین دولتی استفاده کرده اند) امکان ثبت نام و استفاده از امتیازات این قانون را دارند.

بنابراین گزارش، در راستای حمایت از افزایش و جوانی جمعیت، تسهیلاتی در بخش زمین و مسکن برای خانوارهای دارای سه فرزند در نظر گرفته شده است. مطابق «قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» مصوب آبان ماه ۱۴۰۰ خانوارهای دارای سه فرزند می‌توانند از زمین دولتی یا واحد مسکونی رایگان (اجاره ۹۹ ساله) استفاده کنند.

طبق قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، دولت مکلف است یک قطعه زمین به متراژ حداکثر ۲۰۰ متر یا یک واحد مسکونی به خانواده‌های دارای سه فرزند و بیشتر واگذار کند. به دنبال آن اعلام شد که تاریخ تولد فرزند سوم و بیشتر باید بعد از ۲۴ آبان ۱۴۰۰ باشد. از طرف دیگر ظاهرا واگذاری زمین در شهرهای بزرگ با محدودیت‌هایی مواجه شده است. خلیل محبت‌خواه ـ مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران  -  در روزهای اخیر گفته است: در استان تهران به جای تخصیص زمین، یک واحد مسکونی به مشمولین واگذار می‌کنیم. امروز رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که تا کنون ۱۰۰۰ نفر به منظور استفاده از مسکن و زمین مطابق قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت ثبت نام کرده‌اند.

 

منبع: ایسنا
این مطلب برایم مفید است
۳۹ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

 • حسین
  ۰ ۰

  یه فکربرا کسی که پنج تا بچه دارن سی سال هم هست اجاره خونه میدن هیچی ندارن ایثارگر بودن جانباز بود و هیچ چیزی ندارن

 • ناشناس
  ۲ ۰

  یعنی من که زن بی سرپرست دوتا بچه اجاره نشین بیکار هستم مسکن بهم تعلق نمی گیره یا زمین رایگان ها حتما باید 3تا باشه

 • محمد کریم نژاد مهابادی
  ۱ ۰

  اگر دولت آقای ریسی نظری به خانوارهای مستجر و ضعیف داشت خوب می‌شود که اگر بخواهند جا به جا بشوند دیگر با شرایط الان باید کنار خیابان چادر بزنند

 • جاسم
  ۰ ۱

  سلام من هم چهار تا فرزند دارم یکی هم سال 1400بدنیا اومده این زمین رایگان رو چطور دریافت کنم

 • رضا
  ۰ ۰

  سلام من بچه سومم دو ماه قبل از این تاریخ به دنیا امده واسه ما هم امکان داره یا نه

 • فرشته
  ۰ ۰

  سلام خسته نباشید من دوساله جدا شدم یک فرزند دارم مستاجرم زمین یا خانه رایگان به من تعلق میگیره ..هم اینکه بیکارم تورو خدا رحمتون به ما بیاد مریضی روح و روان گرفتم از بس گرانی هست نه شغل نه خانه ای دارم

 • نا
  ۰ ۰

  باسلام کسانی که سن شان بالاست امکآن ازدواج ندارن چکارکنند یعنی کسی حاظرنیست دخترش رابدهدبدلیل اینکه اول خانه بخربعدبیاخاستگاری نمیدانم چکاربایدکرد

دیگر رسانه‌ها