کد خبر 522677

معاون وزیر راه و شهرسازی؛

بهای فعلی مسکن واقعی نیست / مسکن به یک‌ کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بهای فعلی مسکن، قیمت واقعی نیست و حباب زیادی دارد. گفت: روند نزولی که در بازار ارز و طلا آغاز شده است، تاثیر مثبتی در شکست حباب مسکن دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، محمود محمودزاده درباره چشم انداز قیمت مسکن گفت: مسکن به یک‌ کالای سرمایه ای تبدیل شده است و همزمان با بازار رقیب رشد کرده که باعث شده تا قیمت های فعلی، واقعی نباشد.

به گفته معاون وزیر راه و شهرساری قیمت کنونی مسکن چندین برابر افزایش قیمت مصالح ساختمانی رشد داشته که ناشی از رقابت با بازارهای موازی وتاثیرگذار است.

محمودزاده گفت: سال گذشته در قیمت مصالح ساختمانی رشد داشتیم اما رشد قیمت مسکن متناسب با رشد مصالح و زمین نبوده است و در رقابت با بازارهای رقیب دچار حباب قیمتی شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: این ایراد به وضعیت کنونی اقتصاد وارد است که مسکن تبدیل به کالای سرمایه ای شده و روند قیمت گذاری را دچار بحران کرده است.

وی پیش بینی کرد که همزمان با بهبود شرایط سیاست خارجی،  کاهش قیمت در بازارهای رقیب از جمله طلا بورس و ارز رخ داده و شاهد کاهش قیمت ها در بازار مسکن باشیم.

محمودزاده گفت: روند نزولی که دربارار ارز و طلا آغاز شده است تاثیر مثبتی در شکست حباب مسکن دارد و در بازار مسکن تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران در اسفند سال گذشته ۳۰ میلیون و ۲۷۴ هزار و ۷۰۰ تومان بود که نسبت به ماه قبل از آن (بهمن ۹۹) که این شاخص متری ۲۸ میلیون و ۳۸۹ هزار و ۱۰۰ تومان بود، افزایش ۶.۶ درصدی و نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن (اسفند ۹۸) که متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی ۱۵ میلیون و ۶۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان بود، افزایش ۹۳.۷ درصدی داشته است.

گران‌ترین منطقه تهران در اسفند ۹۹، منطقه ۱ با متوسط متری ۶۸ میلیون و ۷۲۳ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام شده است. پس از آن، منطقه ۳ با متوسط متری ۶۲ میلیون و ۲۷۱ هزار و ۳۰۰ تومان و منطقه ۲ با متوسط متری ۴۸ میلیون و ۱۴۳ هزار و ۶۰۰ تومان قرار دارد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۱

    گویا همه چیز حباب داره به غیر از دلار!

  • احمدی
    ۱ ۱

    من دفتر مشاور املاک دارم دلار در 3 سال اخیر حدود 700 درصد رشد داشت و در بالاترین قیمت به 32 هزار تومان هم رسید اقایان بساز بفروش هم قیمت املاک و اپارتمانهایشان را بر اساس نرخ روز دلار تعیین میکردند و قیمت اپارتمان نیز در طول این 3 سال حدود 700 درصد رشد داشت اما الان که دلار حدود 25 درصدافت قیمت داشته تمایل ندارند قیمتشان را اصلاح کنند قیمت فعلی مسکن 25 درصد حباب دارد تجربه 30 ساله من از بازار مسکن میگوید اگر در اینده توافقی صورت بگیرد و بعد از ان fatf تصویب شود و سرمایه گذاری چین در ایران عملیاتی شود و با توجه به قانون اخذ مالیات از اپارتمانهای خالی از سکنه خواب عمیقی ( رکود ) را در بازار مسکن شاهد خواهیم بود