کد خبر 521177

معاون وزیر راه و شهرسازی؛

تعداد خانه‌های خالی ایران ۱۰برابر انگلیس است

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سرمایه های هنگفتی از کشور در ۲.۵ میلیون واحد خالی از سکنه حبس شده است گفت: ایران ۱۰ برابر کشور انگلیس خانه خالی دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محمود محمودزاده اظهار کرد: عدد هنگفتی از سرمایه‌های کشور در ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی حبس شده است. تعداد قابل توجهی زمین مسکونی هم بدون استفاده رها شده است. این در حالی است که برای ساخت هر واحد مسکونی، سرمایه‌های کشور مصرف می شود. از طرف دیگر یک خانه تا بخواهد قابل سکونت باشد برای زیرساختهای آن از جمله خطوط انتقال آب، برق، گاز، مدرسه، بیمارستان، راه، سد و غیره هزینه می‌شود. بنابراین نباید بگذاریم که واحدها خالی بماند.

وی افزود: اگر خانه‌ها خالی بمانند حاکمیت باید شهرها را توسعه دهد و محل جدید  برای ساخت و ساز نیازهای جدید ایجاد کند که هزینه مضاعفی از منابع عمومی می‌طبد. بنابراین منطق اصلاحیه ماده ۵۴ قانون مالیاتهای مستقیم این است که واحدهای مسکونی را خالی نگه نداریم تا کسانی که متقاضی مسکن هستند بتوانند استفاده کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هرکس می‌تواند هرچقدر که می خواهد ملک داشته باشد گفت: اینکه ۱۰۰۰ واحد مسکونی در اختیار یک نفر باشد به هیچکس ربطی ندارد و اگر خالی نماند مشمول مالیات نمی‌شود. بنابراین هموطنان دغدغه ثبت املاک خود را نداشته باشند. در واقع فقط واحدهای اجاری با متراژ بیش از ۱۵۰ متر در تهران و بیشتر از ۲۰۰ متر در شهرستانها مشمول مالیات اجاره است که رقم آن کمتر از مالیات واحدهای خالی است.

محمودزاده تصریح کرد: ساکنان روستاها و شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در صورتی که اطلاعات ملکی خود را ثبت کنند مشمول مالیات نیستند. این در حالی است که بخش زیادی از شهرهای کشور کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارند. این نشان می‌دهد که نیت قانون گذار، مدیریت کردن بازار مسکن است. بنابراین همه مردم باید از این موضوع استقبال ویژه کنند که موضوع مسکن قابل حل شود.

بنابراین گزارش، ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی خانوارها در سامانه املاک و اسکان  به نشانی amlak.mrud.ir از روز پنجشنبه (۱۹ فروردین) آغاز شده است. کلیه سرپرستان خانوار اعم از شهری و روستایی، مالک و مستاجر و تمامی مالکین واحدهای مسکونی مکلف هستند که اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت‌های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) را ظرف مدت دو ماه از تاریخ ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ در سامانه املاک و اسکان درج کنند.

در مرحله اول زمان بندی مراجعه به سامانه ملی املاک و اسکان بر اساس آخرین رقم کد ملی سرپرست خانوار است اما از ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خرداد تمامی کدهای ملی قابلیت ثبت نام دارد. از روز ۱۹ فروردین تا ۹ اردیبهشت افرادی که آخرین رقم کد ملی آنها به ترتیب ۹، ۸، ۷، ۶، ۵، ۴، ۳، ۲، ۱ و صفر است به ترتیب هرکدام دو روز فرصت نام نویسی دارند. سپس همانطور که گفته شد از روز ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خردادماه تمامی افراد می توانند اطلاعات ملکی خود را ثبت کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • حقیقت
  ۳ ۰

  مالیات بر خانه خالی مردم را به سمت خرید خانه در ترکیه هدایت می‌کند و این یعنی فرار سرمایه از ایران و ساخته و خرید نشدن خانه در ایران و ایجاد نشدن اشتغال !!!!!

 • محمد
  ۰ ۰

  تماما آمارهای نابخردانه. برادر شب میگم نه نصف شب شب ساعت ۸ بیا خیابانهای اطراف بلوار کشاورز . هفت تیر . میدان آرژانتین و . . .
  شهر خلاصه شده به واحدهای اداری. منطقه ۲۲ بهترین فرصت بود برای منطقه متمرکز اداری زدید کردید گره کور
  حالا آمار نادرست بده. خود و اطرافیان گوییم و خندیم

 • ناشناس
  ۳ ۰

  جناب محمود زاده ميزان تورم و تغييرات ارزش پول ملی و فضای مساعد کسب و کار در انگلیس و حقوق مردم و مسؤلين و بازنشستگان و خدمات عمومی و رایگان در این کشور استعمارگر را اعلام فرماید .قبل ذکر و یاد آوری است که در انگلیس خانه خالی زیاد بود اما فرزندان مسؤلین و آقازاده ها این خانه ها را پر کرده اند البته این آقا زاده ها با آب و برق و بنزين یارانه ای و آموزش پرورش ریگان و حقوق های نجومی پرورش یافته اند و از جیب ملت ایران که شما تا بحال به آنها گفته اید .نخرید،نخورید،قناعت کنيد،مقاومت کنید و....پرورش یافته اند.شما ها کجا سکونت دارید که ما مردم عادی نمیتوانیم شما را ببینیم و چون گوشت مرغ و تخم مرغ دست نیافتنی شده اید.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خب ایران خودش هم 10 برابر انگلیس وسعت داره. چرا شعور ملت رو پایین فرض میکنید؟