کد خبر 519706

دریافت مالیات از خانه‌های خالی در شهرهای بزرگ؛

نکات کلیدی برای درج اطلاعات در سامانه املاک چیست؟

وزارت راه و شهرسازی نکات کلیدی برای درج اطلاعات در سامانه املاک و اسکان را اعلام و بر دریافت مالیات از خانه‌هایی که در شهرهای بزرگ بیش از ۱۲۰ روز خالی باشند، تاکید کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، معاونت مسکن و ساختمان به بخشی از سوالات سرپرستان خانوارها و مالکان واحدهای مسکونی در خصوص الزام درج اطلاعات ملکی و سکونتی در سامانه ملی املاک و اسکان کشور، پاسخ داد.

بنا بر این گزارش، توجه به نکات زیر برای سرپرستان خانوار که به سامانه ملی املاک و اسکان مراجعه می‌کنند، ضرورت دارد:

- از مرورگرهای به روز Google Chrome یا Mozilla Firefox برای ورود به سامانه ملی املاک و اسکان استفاده کنید.

- مشخصات ملک را با کلیک کردن روی گزینه افزودن ملک ثبت کنید.

- چنانچه وضعیت سکونت ملک تغییر کرده است در قسمت املاک تحت مالکیت در کنار ردیف ملک خود روی گزینه ثبت یا تغییر ساکن کلیک کرده و وضعیت جدید سکونت ملک خود را ثبت کنید.

- افرادی که اقامتگاه خود را در سامانه نمی‌بینند در قسمت اقامتگاه‌ها روی گزینه افزودن اقامتگاه کلیک کرده و مشخصات آن را ثبت کنید.

- افرادی که می‌خواهند اقامتگاه خود را تغییر بدهند در قسمت اقامتگاه‌ها در کنار ردیف اقامتگاه قبلی خود روی گزینه اتمام سکونت کلیک کرده و تاریخ پایان سکونت در آن را درج کنید. سپس مشخصات اقامتگاه جدید خود را ثبت کنید.

- افرادی که بیش از ۵ واحد مسکونی خالی دارند مهم نیست که واحدهای مسکونی در یک شهر باشد یا در شهرهای مختلف، به هر حال در صورتیکه مالک بیش از ۵ واحد مسکونی خالی باشد، مشمول مالیات دو برابری می‌شود.

- اگر ۱۲۰ روز واحد مسکونی خالی و در اختیار یک مالک باشد که اقامتگاه دیگری دارد، مشمول مالیات می‌شود.

- فرسودگی، ملاک عدم شمولیت در مالیات نیست و به هر حال ملک مشمول مالیات خانه خالی می‌شود.

- بعد از آنکه مالک اخطار مربوط به مشمول مالیات بودن خانه‌های خالی را دریافت کرد باید به سامانه ملی املاک و اسکان جهت خود اظهاری مراجعه کند.

امکان ویرایش اطلاعات بعد از ثبت نهایی وجود ندارد

بخشی از این سوالات و پاسخ‌های آن‌ها به شرح زیر است:

برای افرادی که اولین بار می‌خواهند وارد سامانه شوند و یا رمز عبور خود را فراموش کرده‌اند در صفحه سماوا کدملی را وارد می‌کنند، اما کدملی وارد نمی‌شود، چه باید بکنند؟

اطمینان حاصل کنید از مرورگرهای به روز Google Chrome یا Mozilla Firefox استفاده می‌کنید.

چگونه مشخصات ملک در سامانه افزوده شود؟

در قسمت املاک تحت مالکیت روی گزینه افزودن ملک کلیک کرده و مشخصات آن را ثبت کنند.

وضعیت سکونت ملک تغییر کرده برای ثبت در سامانه املاک و اسکان چه مراحلی باید طی شود؟

در قسمت املاک تحت مالکیت در کنار ردیف ملک خود روی گزینه ثبت یا تغییر ساکن کلیک کرده و وضعیت جدید سکونت ملک خود را ثبت کنند.

افرادی که اقامتگاه خود را در سامانه نمی‌بینند چه اقدامی باید انجام بدهند؟

در قسمت اقامتگاه‌ها روی گزینه افزودن اقامتگاه کلیک کرده و مشخصات آن را ثبت کنند.

افرادی که می‌خواهند اقامتگاه خود را تغییر دهند، چه کارهایی باید انجام دهند؟

در قسمت اقامتگاه‌ها در کنار ردیف اقامتگاه قبلی خود روی گزینه اتمام سکونت کلیک کرده و تاریخ پایان سکونت در آن را درج کنید. سپس مشخصات اقامتگاه جدید خود را ثبت کنند.

آیا واحد مسکونی بایستی ۱۲۰ روز به صورت متوالی خالی باشد یا اینکه خالی بودن به صورت غیر متوالی نیز مشمول مالیات خواهد بود؟

در صورتی که ملک به مدت ۱۲۰ روز غیر متوالی در طول سال مالیاتی خالی باشد، باز هم مشمول مالیات بر خانه خالی خواهد شد.

در خصوص افرادی که بیش از ۵ واحد مسکونی خالی دارند، آیا باید تمامی املاک در یک شهر واقع باشند؟

مهم نیست که واحدهای مسکونی در یک شهر باشد یا در شهرهای مختلف، به هر حال در صورتی که مالک بیش از ۵ واحد مسکونی خالی باشند، مشمول مالیات دو برابری می‌شود.

اگر ملکی در طول سال، ۱۲۰ روز خالی بماند، اما مالک آن را فروخته باشد، به طوری که بخشی از ۱۲۰ روز زمان خالی ماندن، در اختیار مالک اول و مابقی در اختیار مالک دوم باشد، در این صورت آیا

مشمول مالیات می‌شود؟ اگر بله چه کسی بایستی مالیات را پرداخت کند؟ اگر ۱۲۰ روز از زمان خالی بودن در اختیار یک مالک باشد، مشمول مالیات می‌شود.

چنانچه ملکی به دلیل فرسودگی قابلیت اجاره دادن نداشته باشد، آیا مشمول مالیات خانه خالی می‌شود؟

فرسودگی، ملاک عدم شمولیت در مالیات نیست و به هر حال ملک مشمول مالیات خانه خالی می‌شود.

پس از اینکه، مالک اخطار مربوط به مشمول مالیات خانه خالی بودن را دریافت کرد، چه کاری باید انجام دهد؟ به سامانه جهت خود اظهاری مراجعه کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • پشیمان
  ۲ ۰

  تمام قوانین اروپا هستش ولی حاکمیت اروپا نسبت به مردمش را نمی‌بینید واقعاً که

 • محمد رضا
  ۲ ۰

  این نوع خود اظهاری برگرفته یا کپی کشورهای اروپای یا سوسیالیستی است، در ایران کار برد نداره، وراحت این موارد با کارهای سوری دور میخوره، اکثر ساختمانهای و خانه های خالی معتلق به بانکها و افراد سرمایه دار یا وابسنه به دولت است ، فقط قشر متوسط و مستاجران بیچاره میشن و طرح تورم زایی پیدا میکنه؟؟؟ چون اقتصاد ایران بیمار است،

 • علی
  ۲ ۰

  اگر خانه به نام همسرم باشد چون خانه به نام من نیست

 • ناشناس
  ۵ ۰

  دولت بی عرضه گی خود در تامین مسکن را از جیب مردم برداشت میکند متاسفانه سر مجلس هم کلاه گذاشته و قانونی کرده پول نفت و معادن کجاها میرود که چشم به اموال مردم دوخته اید سایر کشورها نفت و معادن ندارن از مردم مالیات میگیرن ایران پر از معادن اس در قبال آن چه خدماتی به ملت میدهید بغیر از اختلاس میلیاردی.حیا کنید.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  آب و برق مجانی چی شد؟😜😜😜

 • ناشناس
  ۰ ۰

  اگراجاره نامه بنام سرپرست خانواده نباشدبنام خانمش باشدچه میشودمشکلی بعدا پیش نمایدلطفا راهنمایی بفرماییدمرسی

 • صوفی
  ۰ ۱

  اگر سرپرست نه مستاجر باشه نه صاحب ملکی با یک اقوام مثل خواهر زندگی میکنه چطور میشه

 • شهروند
  ۰ ۰

  حالا دیگه از دست اینا امنیت جانی نداریم میخان بدونن دقیقا کی کجا زندگی میکنه جالبه دوستان

 • محمد
  ۰ ۰

  خسته نشدین از بس که این خبر های یا مفت را نوشتین،،، شما رو به خدا کافیه،،، مردم میرن تو ترکیه وامارات و باکو وارمنستان وگرجستان خونه می‌خرن،،،، تو تبلیغات هاشون هم میگن،، خرید مسکن بدون مالیات بهمراه اقامت،،، حالا از کسی که این قانون و گذاشته واز کسی که اجرا می‌کند،، باید پرسید نماینده کجایی،،، ایران یا ترکیه،،، وزیر کجایی،،، ایران یا امارات،،، عالی سیاست تهی کردن کشور رو اجرا می‌کنند،،، کسی هم نیست گوششون وبگیره،،، ولی همیشه خدا هست،،، به موقع نسخشون ومیپیچه