کد خبر 504339

تغییر رفتار فروشندگان در بازار مسکن

بازار خرید و فروش مسکن علاوه بر اینکه رفتار خریداران را دستخوش تغییر کرد، «فروشندگان ملک» را نیز تا حدودی تحریک کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ تحقیقات میدانی از بازار نقل و انتقالات مسکن طی ماه‌های گذشته که این بازار تا حدودی به یک ثبات نسبی رسیده، از تغییر رفتار فروشندگان حکایت دارد.

طی ماه‌های گذشته ناشی از کاهش ریسک‌های اقتصادی و غیراقتصادی، به استناد بررسی‌های میدانی و همچنین اظهارات بخش قابل توجهی از واسطه‌های ملکی، بازار مسکن با تغییر رفتار خریداران مسکن مواجه شده که اخیرا در گزارشی تحت عنوان «رفتار متفاوت خریداران مسکن» به آن پرداختیم.

در عین حال، فروشندگان ملک نیز در سه ماه گذشته بعد از عبور از توقف جهش قیمتی، برای فروش ملک خود تمایل بیشتری پیدا کردند. به این ترتیب که به گفته برخی واسطه‌های ملکی در مناطق مصرفی، در زمان جهش قیمتی مسکن برخی فروشندگان با توجیه عقب نماندن از تورم و با توجه به رشد ادامه‌دار قیمت‌ها به ویژه از ابتدای سال جاری، در فروش ملک حساسیت و وسواس به خرج می‌دادند اما طی حدود سه ماه گذشته بخشی از فروشندگان با ارائه تخفیفاتی برای فروش ملک بیشترترغیب شدند؛ به تعبیری فروشندگان، «فروشنده‌تر» شدند.

بازار مسکن از آبان ماه وارد دوره پساجهش شد و همین موضوع تغییر رفتار خریداران و فروشندگان در بازار مسکن را در پی داشت. به استناد آمارهای بانک مرکزی تورم مسکن در ماه‌های آبان، آذر و دی به ترتیب ۸/ ۱ درصد، منفی ۱/ ۱ درصد و ۸/ ۱ درصد بود؛ این آمار در حالی است که متوسط رشد ماهانه قیمت مسکن تا پیش از این در سال جاری ۸ درصد بود. بنابراین، هم آمارهای رسمی و هم تحقیقات میدانی از توقف جهش قیمت مسکن حکایت دارد که به اعتقاد کارشناسان این روند ادامه‌‍ دارد و بازار مسکن وارد دوره پساجهش شده و به ثبات رسیده است.

مسکن امروز

 

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۳ ۱

  فعلا از خرید مسکن در تهران دست نگهدارید قیمت ها بیش از حد گران و کاذب است موجب ضرر هنگفتی خواهید شد

 • آریو
  ۲ ۰

  درود
  واقعا رشد مسکن در سال گذشته ۸٪ بوده
  یا ۸برابر شده ؟!!!!
  معنای رسانه را دوستان خبرگذار می دانند؟
  چرا قیمتی از منطقه ۱و۲ منتشر نمی کنید؟
  واقعا جای شرم داره
  که ملت بجای خرید ملک و صاحبخانه شدن ، بدنبال رهن و اجاره اند و در همان هم وامانده اند .
  در کنار این اخبار
  از ویلاهای مناطق ییلاقی ،لواسان و طالقون و فشم وووووو هم تصاویری بزارید .
  سپاس

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام مردم نون شب ندارن شما میگید مردم دیگه خونه نمیخرن کی پول داره خونه ای که ۵۰ میلیون بود شده ۵۰۰ میلیون بخره مگه درامد مردم هم با دلار رفته بالا ۸۰ درصد مردم ایران بیکارند اون ۲۰ درصد هم موفت خوران کارمند هستند که از قدیم خونه ماشین طلا ودلار دارن الان کارمند بانک میشناسم که ۱۰ خونه ۵ ماشین ۳ کیلو طلا داره البته یکی نیستند چند نفر رو میشناسم داخل شهر کوچیک حالا شهر های بزرگ بماند پدر قشر بیکار وکارگر درامد اینقدر کارمند موفت خور داخل اداره ها رو کم کنید برید نگاه کنید چند کارمند موفت خور داخل ادارها بیکار دارن قهوه میخورن حداعقل هر اداره ۱۰ کارمند بیکار دارد