کد خبر 476029

مهلت ثبت نام وام ودیعه مسکن به پایان رسید؛

پاسخ به ‌نگرانی متقاضیان وام ودیعه مسکن

دومین مرحله از مهلت دولت برای ثبت نام وام ودیعه مسکن شب گذشته به پایان رسید و اکنون وضعیت ثبت نام بسیاری از مستاجران در مرحله (انتظار استعلام) قرار دارد.به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی بعد از مصوبه تمدید، ١٩٥ هزار ثبت نام جدید در سامانه مسکن ملی ثبت شده است که مدت زمان پالایش اطلاعات را افزایش خواهد داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، پالایش اطلاعات و تایید نهایی به تدریج انجام خواهد شد، بنابراین مستاجرانی که هنوز پیامک تایید نهایی را دریافت نکردند نباید نگران حذف خود از روند پالایش و معرفی به بانک باشند. وزارت راه اعلام کرد که در مجموع ٦٦٠ هزار نفر به عنوان متقاضیان واجد شرایط مدارکشان بررسی و برای دریافت وام به بانک معرفی شده‌اند و این رقم ممکن است به ٧٠٠ هزار نفر افزایش یابد.

معاون وزیر راه و شهرسازی روز پنج شنبه (اول آبان)، گفت: سیستم بانکی تا پایان دی‌ماه به افراد معرفی شده که مدارک خود را نزد بانک تکمیل کردند این وام را اعطا خواهد کرد، اما بسیاری از مستاجران نگران هستند که از این زمان، جا بمانند و نتوانند مدارک خود را تکمیل و وام بانکی را دریافت کنند.

«محمود محمودزاده» افزود: ممکن است با مصوبه ستاد ملی کرونا این مهلت نزد بانک‌ها تمدید شود، بنابراین همه مستاجران واجد شرایط که در سامانه مسکن ملی ثبت نام داشتند و به بانک معرفی شدند مهلت دریافت وام را خواهند داشت.

وی گفت: برآورد دولت این است که به ٧٠٠ هزار نفر وام ودیعه مسکن تعلق خواهد گرفت. اعتبار در نظر گرفته شده نیز ٢٠ هزار میلیارد است.

طبق مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، مستأجران بدون مسکن دارای اجاره نامه رسمی با کد رهگیری می‌توانستند با مراجعه به سامانه جامع اقدام ملی مسکن، برای دریافت وام کمک ودیعه مسکن ثبت نام کنند.

رقم این وام در تهران ۵۰ میلیون تومان، ۸ کلانشهر بالای یک میلیون نفر،  ۳۰ میلیون تومان و شهرهای کوچک ۱۵ میلیون تومان با نرخ سود ۱۳ درصد است که در دو مدل با سررسید یک ساله و ۳ ساله به بانک عامل بازپرداخت می‌شود.در مدل بازپرداخت یک ساله، مستأجران در مدت یک سال، فقط سود تسهیلات معادل یک دوازدهم را پرداخت می‌کنند که مبلغ اقساط ماهانه آن در تهران ۵۴۰ هزار، کلانشهرها ۳۲۰ هزار و سایر شهرها ۱۶۰ هزار تومان است؛ اصل وام در پایان یک سال به بانک بازگردانده می‌شود.

در مدل بازپرداخت ۳۶ ماهه نیز اصل و سود وام با نرخ سود ۱۳ درصد مستهلک شده و رقم اقساط ماهانه آن برای وام ۵۰ میلیونی، یک میلیون و ۶۶۰ هزار، وام ۳۰ میلیونی ۹۹۶ هزار و ۴۲۹ و وام ۱۵ میلیونی ۴۹۸ هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شده است.

پاسخ به دو نگرانی متقاضیان وام ودیعه مسکن

وزارت راه و شهرسازی نیز دو روز پیش اعلام کرد متقاضیانی که داوطلب دریافت وام ودیعه مسکن شده و ثبت‌نام را انجام داده‌اند و هنوز پیامکی دریافت نکرده‌اند باید به سامانه طرح اقدام ملی مراجعه کرده و در بخش مشاهده درخواست با ثبت کدملی، وضعیت خود را استعلام کنند.

چنانچه امکان ورود برای آنها فراهم نشد، با انتخاب فراموشی رمز عبور و دریافت کد برای متقاضیان، این امکان فراهم خواهد شد.

وزارت راه در پاسخ به نگرانی آن دسته از متقاضیان که شماره تلفن همراه آنها به نام فرد دیگری است نیز اعلام کرد: الزامی برای ثبت شماره همراه به نام سرپرست خانوار نیست و شماره همراه تنها برای اطلاع رسانی به متقاضیان مطالبه می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • فاطمه
  ۱ ۰

  سلام ببخشید مادرنصیرشهررباط کریم هستیم حدودیک ماهه که وام رونوبت کذاشتیم هرچی پیگیری میکنیم میگن بودجه نداریم باید دولت بده کی به فکر مردم هستین ماگرفتاریم

 • محمد مهدی
  ۰ ۰

  تورو خدا دوباره ثبت نام وام ودیعه را سروع کنید ما جا موندیم پول پیش واسه اجاره خونه نداریم کمکمون کنید ممنون

 • مهدی
  ۱ ۰

  سلام یک ماه است که برای وام ودیعه مسکن وچون که فرم ج قرمز بود اعتعراص کردم وهر چی پیگیری میکنم در سایت زده وصعیت درحال برسی کی دولت میخواد یک جواب درست بده به من که در کل عمرمم هیچ گونه وامی نگرفتم خواهشمندم جواب مردم رو بدین

 • علی
  ۰ ۰

  سلام من هرجا مراجعه میکنم اعتبارندارند 😑

 • یعقوب حاجی پور
  ۲ ۰

  وام

 • مرضیه
  ۰ ۰

  سلام من معرفی کردن بانک میگن برو دوتا ضامن بیاد از کجا تو خدا راهنمای کنید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  وام ودیعه قرار بود برای پانزده میلیون ضامن نخواهند ولی من تا حالا پنج ضامن بردم ققبول نکردن پس چرا دروغ میگین رئیس بانک میگه هر کی گفته ضامن نمیخواد برو خود اونو بیار اینجا

 • زهرا
  ۰ ۰

  تورو خدا راهنمایم کنید برای وام رفتم بانک میگن بوجه نداریم چه کار کنم