کد خبر 462923

اقتصاد آنلاین گزارش می‌دهد؛

قیمت مسکن در شمال تهران/ رکود کامل بر بازار حاکم است

برای خرید یک واحد آپارتمان نوساز در شمال تهران، حداقل ۳۰میلیون برای هر متر مربع تومان سرمایه مورد نیاز است که این رقم در برخی موارد به بالای ۱۰۰میلیون تومان هم می‌رسد و این موضوع سبب تجربه رکودی سنگین در بازار مسکن شده‌ است.

اقتصاد آنلاین - سیده زهرا محمودی؛ بسیاری از واحدهای عرضه‌شده بازار مسکن، در شمال پایتخت قرار دارد. این واحدها غالبا لوکس بوده و قیمت بالایی دارد. به گفته کارشناسان مشاور املاک در محدوده شمال پایتخت، افزایش قیمت مسکن، این بازار را در رکود کامل فرو برده‌است و مدت زیادی است که خرید و فروشی به روال سال‌های قبل انجام نمی‌گیرد و اگر انجام بگیرد، در یک بازه کوتاه مدت است.

قیمت مسکن در شمال تهران:

اگر قصد خرید مسکن در شمال پایتخت را دارید، باید گفت قیمت‌ها در این محدوده بسیار متفاوت است و از 30میلیون شروع شده و تا بالای 100میلیون (برای هر متر مربع) می‌رسد. موقعیت و محله‌ای که ملک در آن قرار گرفته، جهت ساختمان، سازنده، مصالح، امکانات و... از عواملی است که قیمت مسکن را تعیین می‌کند. اقدسیه، اوین، درکه، باغ فردوس، امام‌زاده قاسم، نیاوران، فرمانیه، زعفرانیه، دارآباد، دربند، تجریش، قیطریه از جمله محله‌های مهم و معروف در شمال تهران است. در ادامه به بررسی قیمت مسکن در این محله‌ها خواهیم پرداخت.

برای خرید یک واحد آپارتمان نوساز در فرمانیه، حداقل متری 50میلیون تومان سرمایه مورد نیاز است. به گفته یک کارشناس مشاور املاک، یک واحد 110متری در فرمانیه غربی متری 70میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. همچنین فرمانیه شرقی، از گران‌ترین محل‌ها در حوزه قیمت مسکن در شهر تهران به شمار می‌آید که در آن واحد زیر 100متر بسیار کم است و آپارتمان‌ها در فرمانیه شرقی تا بالای 100میلیون تومان هم قیمت‌گذاری و معامله می‌شود. اخیرا قیمت‌گذاری بالای 100میلون در هر متر مربع بسیار زیاد دیده می‌شود در صورتیکه ارزش واحدها، رقم اعلام شده نیست.

امام‌زاده قاسم، یکی از محله‎‌های شمال تهران است که قیمت مسکن در آن کمی پایین‌تر از سایر محله‌ها است و از 30میلیون تومان تا 40میلیون تومان می‌توان یک واحد آپارتمان نوساز و یا کم سن و سال در این محله یافت. به گفته یک کارشناس مشاور املاک، امام‌زاده قاسم خیلی کوچک است ولی اگر کوچه قادری را به سمت پایین بروید، قیمت مسکن مناسب‌تر خواهد شد و واحدی ارزان‌تر پیدا خواهید کرد.

ولنجک هم یکی از محله‌های معروف شمال تهران است که کارشناسان مشاور املاک می‌گویند شیب زیاد و برخی مشکلات دیگر در آن سبب شده تا قیمتش نسبت به محله‌های هم‌جوار مثل زعفرانیه، پایین‌تر باشد. با این حال، قیمت یک واحد آپارتمان نوساز در ولنجک بین متری 70 تا بالای 100میلیون تومان متغیر است! که تقریبا برابر با سایر محله‌ها و حتی بیشتر از آن‌هاست.

صاحب یک بنگاه در اقدسیه، در خصوص قیمت مسکن در این محله اظهار کرد: عوامل متعددی بر قیمت مسکن در این محله تاثیرگذار است که موقعیت ملک از مهم ترین آن‌هاست. آپارتمان‌های سمت گلزار و ازگل، متری 50 تا 55میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود. آپارتمان‌های نوساز شهرک نفت از 45 تا 48میلیون تومان است و واحدهای واقع در شهرک دانشگاه از 43میلیون تومان شروع می‌شود.

یک کارشناس مشاور املاک در باغ فردوس در خصوص قیمت مسکن در این محله عنوان کرد: برای خرید مسکن در باغ فردوس، بعید است که واحد نوسازی پیدا کنید؛ اما اگر واحد نوسازی بیابید، حداقل متری 60میلیون تومان است. همچنین یک واحد 120متری و 10سال ساخت متری 55میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است که از نظر این کارشناس مورد بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری است و با یک بازسازی می‌توان آن را با قیمت بسیار بالاتر به فروش رساند!

برای خرید یک واحد در نیاوران نیز باید بین 50 تا 110میلیون تومان در هر متر مربع پرداخت کرد. گل سنگ از گران‌ترین خیابان‌های این محله محسوب می‌شود که یک واحد 110متری در آن متری 80میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

به گفته یک کارشناس مشاور املاک در محله زعفرانیه، قیمت مسکن در این محله بسیار متنوع است و برخی ارقام که توسط مالکان اعلام می‌شود، بسیار عجیب و غریب است یعنی در این محله واحدهای نوساز از متری 70میلیون تومان شروع می‌شود و حتی تا 140میلیون تومان در هر متر مربع هم قیمت‌گذاری می‌شود. یک واحد 200متری در این محله متری 80میلیون تومان معامله شد.

اگر قصد خرید مسکن در دربند تهران را دارید، باید گفت واحدهای نوساز این محله بین 65 تا 70میلیون تومان در هر متر مربع قیمت‌گذاری می‌شود. واحدهای قدیمی‌تر نیز به نسبت سن بنا و... قیمت‌های متفاوتی دارد. یک واحد 80متری و نوساز در دربند متری 65میلیون تومان معامله شد.

قیطریه و تجریش از دیگر محله‌های مهم و واقع در شمال تهران است. یک آپارتمان 60متری و نوساز در میدان تجریش متری 56میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. در قیطریه نیز قیمت مسکن برای واحدهای نزدیک پارک قیطریه به متری 80میلیون تومان می‌رسد و سایر واحدها نیز از متری 65میلیون تومان شروع می‌شود. یک آپارتمان نوساز در سهیل متری 67میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

قیمت مسکن برای آپارتمان‌های اوقافی شمال تهران

دارآباد و اوین از محله‌هایی است که سند آپارتمان‌های آن اوقافی است. یک کارشناس مشاور املاک در خصوص قیمت مسکن در اوین تهران به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: سند واحدها در این محله اکثرا اوقافی است یعنی سالانه باید اجاره‌ای بابت آن پرداخت کرد. با این وجود برای خرید یک واحد آپارتمان در محله اوین بین 45 تا 55میلیون تومان در هر متر مربع سرمایه لازم است. همچنین یک واحد 100متری و با تمام امکانات، نظیر استخر، روف گاردن، دو پارکینگ، حیاط خلوت 30متری و... در درکه متری 60میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

یک کارشناس مشاور املاک که در محدوده دارآباد فعالیت دارد نیز در خصوص قیمت مسکن در دارآباد اظهار کرد: قیمت مسکن برای واحدهای اوقافی میانگین متری 35میلیون تومان است. در آپارتمان‌های غیراوقافی نیز قیمت متفاوت است و از متری 45میلون تومان برای واحدهای نوساز شروع می‌شود. مثلا یک واحد اپارتمان نوساز در خیابان افتخاری متری 55میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

رکود بازار مسکن

یکی از کارشناسان مشاور املاک که در حوزه شمال تهران فعالیت دارد، در خصوص قیمت مسکن در شمال تهران گفت: قیمت مسکن از بهمن ماه افزایش زیادی داشت و کرونا نیز به این افزایش قیمت مسکن و همچنین رکود در بازار مسکن دامن زد. ما مدت زیادی است که معامله زیادی برای خرید و فروش نداریم و اگر فروشی صورت گیرد، به این علت است که فروشنده نیاز شدیدی به پول آن دارد.

وی ادامه داد: قیمت مسکن آنقدر افزایش یافته که دیگر کسی توان خرید ندارد. خرید و فروش در مقاطعی کوتاه و با افزایش نرخ ارز صورت می‌گیرد و با کاهش نرخ ارز به روال سابق برمی‌گردد. پس از کرونا ما رکود بسیار بدی در بازار مسکن مشاهده کردیم که البته با این قیمت‌ها چیز عجیبی نیست.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر