کد خبر 448378

حجم آزادراهی کشور ۲۵درصد افزایش می‌یابد

وزیر راه و شهرسازی گفت: در صورت احداث ۵۱۸کیلومتر آزادراه در کشور که قول اجرای آن را تا قبل از پایان دولت به رییس جمهوری داده‌ایم، ۲۵درصد حجم آزادراهی ایران را در دولت یازدهم و دوازدهم افزایش داده‌ایم که این کار بزرگی است که صورت گرفته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، محمد اسلامی، عصر چهارشنبه در جریان بازدید از پروژه آزادراه شیراز – اصفهان افزود: همزمان ۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر آزادراه نیز در کشور در دست مطالعه یا اجرا داریم که می‌تواند تا پنج سال آینده سقف آزاد راه‌های کشور را به پنج هزار کیلومتر برساند که میانگین بسیار بالایی برای برطرف کردن حلقه‌های مفقوده در شبکه آزادراهی است.
وی، در مورد پروژه آزادراه شیراز – اصفهان نیز بیان داشت: امیدواریم بتوانیم که این قول را بدهیم که بتوانیم تا قبل از پایان سال ۹۹، قطعه ۶ این پروژه را به ثمر برسانیم و کل این طرح نیز تا خردادماه سال آینده مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
او ادامه داد: تمام ترافیکی که از این آزادراه عبور می‌کند مربوط به شهر شیراز نیست و باید بتواند در شبکه ترافیکی اطراف شیراز به سمت شرق، غرب و جنوب توزیع شود.
اسلامی بیان کرد: آن بخش باقی‌مانده نیز که در قالب قطعه هشت یا قطعه یک آزاد راه شیراز - بوشهر است نیز در اولویت قرار دارد و باید آن را دنبال کنیم.
وزیر راه و شهرسازی، همچنین با اشاره به پرداخت اعتبار تخصیص یافته به آزاد راه تهران – شمال از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: این پروژه نیز یک کار بزرگ است و مسیری است که تمام مردم کشورمان از آن استفاده می‌کنند و همواره شاهد ترافیک سنگین در جاده چالوس و هراز هستیم و با همت همه جانبه‌ای که در کار است، این طرح نیز به ثمر خواهد رسید.
وی اظهار داشت: این اقدامات و کارهای زیرساختی که در این دوره صورت می‌گیرد در حالی است که کشور در موقعیت دشوار تحریم و شرایط کرونایی قرار دارد اما همکاران ما همچنان پای کار هستند و این مهم در تاریخ ثبت خواهد شد.
آزاد راه شیراز – اصفهان یک پروژه ملی است که با مشارکت وزارت راه و شهرسازی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در حال اجراست.
از جمله مزایای این پروژه می‌توان به کاهش حدود ۱۳۵ کیلومتری مسیر شیراز – اصفهان، کاهش ۲ ساعته زمان سفر، کاهش مصرف سوخت به میزان ۱۳۶ میلیون لیتر در سال، کاهش سالانه ۱۸۰ میلیارد ریال هزینه تصادفات جاده‌ای و کاهش استهلاک خودروهای عبوری اشاره کرد.
برای اجرای این پروژه که هم‌اینک ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد تاکنون افزون بر یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه شده و برای تکمیل آن بیش از یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر اعتبار لازم است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر