کد خبر 446469

زنگ خطر برای مالکان خانه‌ها،

اقتصاد زیرزمینی به بازار مسکن هم رسوخ کرد؟/ فرار از مالیات خانه‌های خالی کلید خورد

به تازگی با اوج گرفتن بحث مالیات ستانی از خانه‌های خالی، برخی مالکان این واحدها در قبال تنظیم قراردادهای اجاره صوری به مشاوران املاک پیشنهاد ارقام عجیب و غریب ارائه می‌دهند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی اخیراً اعلام کرده از تابستان امسال و همزمان با آغاز فعالیت سامانه املاک و اسکان کشور که وزارت راه و شهرسازی آن را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داده، از خانه‌های خالی مالیات اخذ می‌شود.

محمود علیزاده، معاون فنی و مالیاتی درباره مالیات بر خانه‌های خالی با بیان اینکه از سال ۹۵ باید ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم اجرا می شده، اظهار داشت: در سال نخست خالی بودن این خانه‌ها از سال ۹۵ به بعد، معافیت از مالیات مشمول خانه‌هایی که شناسایی می‌شوند، شده و در سال دوم ۵۰ درصد، سال سوم ۱۰۰ درصد و از سال چهارم به بعد، ۱۵۰ درصد ارزش اجاری ملک به عنوان مالیات از خانه‌های خالی دریافت می‌شود.

علیزاده درباره تشخیص خالی بودن خانه‌های مشمول مالیات، اعلام کرد: علاوه بر موارد مذکور در سامانه اسکان، شناسایی فیزیکی و حضوری از محل واحدهای خالی از سکنه نیز انجام می‌شود.

رقم دریافتی سازمان مالیاتی از مالکان خانه‌های خالی

به گفته معاون سازمان امور مالیاتی، اگر ارزش اجاری ملک در یک محله مثلاً ماهیانه ۵ میلیون تومان تعیین شود، درآمد موجر در پایان سال ۶۰ میلیون تومان است؛ حال اگر این واحد خالی باشد، در پایان سال دوم، ۳۰ میلیون تومان، سال سوم ۶۰ و سال چهارم به بعد ۹۰ میلیون تومان از مالک واحد خالی، مالیات دریافت می‌شود.

رئیس سازمان مالیاتی توضیح می‌دهد: ارزش اجاری ملک چگونه تعیین می‌شود؟

همچنین امیدعلی پارسا معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل سازمان امور مالیاتی نیز شنبه شب ۲۵ خرداد در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما در خصوص نحوه تعیین ارزش اجاری ملک گفت: کارگروهی متشکل از سازمان امور مالیاتی، سازمان امور اراضی کشور، وزارت راه و شهرسازی و شهرداری برای تعیین ارزش اجاری ملک تشکیل شده است.

زنگ خطر برای مالکان خانه‌های خالی به صدا درآمد

همه این موارد، سبب شده تا زنگ خطر برای مالکان خانه‌های خالی به صدا درآید؛ خصوصاً که بخش زیادی از ۵۰۰ هزار واحد خالی از سکنه پایتخت، در مناطق گران قیمت و لوکس تهران قرار دارد که ارزش اجاری آنها بسیار بالا بوده و مالیاتی که باید پرداخت شود، ارقام سنگینی خواهد بود.

در صورتی که اگر مالک واحد خالی بخواهد با تعرفه کنونی حق کمیسیون مشاوران املاک، قرارداد صوری امضا کند، ۲۵ درصد رقم اجاره ماهیانه از طرفین اخذ می‌شود که در معاملات صوری، طرفین، یک نفر است؛ هر چند که معمولاً در قراردادهای صوری، آنچه در قرارداد ثبت می‌شود، با آنچه دو طرف بر سر آن توافق می‌کنند، متفاوت است؛ با توجه به اینکه تحریر و ثبت چنین قراردادهایی به دلیل غیر قانونی بودن، مخاطراتی برای مشاور املاک در پی دارد، لذا معمولاً آنچه با مالک تفاهم می‌شود، خیلی بیشتر از تعرفه مصوب کارمزد خواهد بود. اما در هر صورت، باز هم برای مالک، پرداخت حق التحریر قرارداد به مشاور املاک، به صرفه تر از پرداخت مالیات است.

اقتصاد زیرزمینی به بازار مسکن هم رسوخ کرد؟

از همین رو برخی گزارش‌های میدانی حاکی است تعدادی از مشاوران املاک تهران در برخی مناطق شمالی پایتخت و نیز منطقه ۲۲ که واحدهای خالی زیادی دارند، با مالکان هم سو شده و برای آنها قرارداد اجاره صوری تنظیم می‌کنند؛ این قراردادها در سامانه املاک و مستغلات نیز به ثبت می‌رسد تا مشمول دیتاهای موجود در سامانه اسکان قرار نگیرند.

همچنین گفته شده برخی از مشاوران املاک، از برخی افراد کارت ملی اجاره می‌کنند تا کد ملی مستأجر که در سامانه به ثبت می‌رسد، با اخطار عدم شناسایی کد ملی، مواجه نشود.

لیست روش‌های فرار مالیاتی، بلندبالاتر شد

به نظر می‌رسد باید به لیست فرارهای مالیاتی، از تابستان امسال مدل جدیدی از فرارهای مالیاتی با عنوان فرار از مالیات بر خانه‌های خالی افزود که مرتباً در اشکال و روش‌های مختلف نمود عینی خواهد داشت.

برخی مشاوران از پیشنهادهای وسوسه انگیز دریافتی از مالکان خانه‌های خالی می‌گویند

 بررسی‌های میدانی نیز نشان می‌دهد، کم و بیش تعداد محدودی از املاکی‌ها با این ترفند آشنا شده‌اند که البته عامل اصلی شناخت آنها برای ورود به این موضوع، پیشنهادهایی بوده که مالکان واحدهای مسکونی خالی از ترس مشمول مالیات شدن، به مشاور املاک داده اند.

یک مشاور املاک در خیابان اندرزگو اظهار داشت: اخیراً یک انبوه ساز که سه سال از ساخت یکی از مجتمع‌های مسکونی اش گذشته ولی نتوانسته تعدادی از واحدها را به فروش برساند، از این واسطه ملکی درخواست کرده تا با صدور قراردادهای اجاره صوری برای این چند واحد و ثبت آنها در سامانه املاک و مستغلات، از شمول مالیات بر خانه‌های خالی خارج شود.

این مشاور املاک افزود: با توجه به اینکه لازم است برای تهیه قرارداد اجاره، کد ملی و کد پستی موجر و مستأجر ذکر شود، از پذیرش این درخواست سر باز زدم ولی برخی همکاران به من می‌گفتند امکان دریافت کارت ملی اجاره‌ای وجود دارد و می‌توان در فضای مجازی افرادی را یافت که کارت ملی خود را اجاره می‌دهند.

همچنین یک مشاور املاک در خیابان میرداماد نیز گفت: اخیراً اعضای هیئت مدیره یک مجتمع اداری که واحدهای این مجتمع را با کاربری مسکونی احداث کرده ولی تعدادی از واحدهای آن خالی مانده‌اند، از چند مشاور املاک واقع در آن منطقه خواسته‌اند تا قراردادهای اجاره صوری برای آنها با پیشنهادهایی وسوسه انگیز تنظیم کنند. علت واگذاری این قراردادها به چند مشاور نیز برای آن بوده تا ردی از آنها باقی نماند.

البته به نظر می‌رسد با توجه به اینکه قرار است قانون مالیات بر خانه‌های خالی، به واحدهایی که از سال ۹۵ به بعد خالی بوده‌اند تعلق گیرد، لذا تهیه چنین قراردادهایی به سختی می‌تواند مانع از شمول مالیات شدن این واحدها شود؛ البته این اتفاق در صورتی است که سامانه املاک و اسکان بتواند واحدهای خالی مانده از سکنه در ۳ سال گذشته را شناسایی کند؛ در غیر این صورت، ترفند اخیر مالکان این واحدها، می‌تواند کارساز باشد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک: تکذیب می‌کنیم / ‬هر مشاور املاک، سقف تعداد قرارداد دارد

مصطفی قلی خسروی با تکذیب این موضوع، اظهار داشت: مشاوران املاک سقف تعداد معاملات ثبت شده در سامانه املاک و مستغلات دارند.

وی افزود: اتحادیه مشاوران املاک با اداره آگاهی هماهنگ شده تا با مشاوران املاکی که در بازار مسکن اخلال ایجاد می‌کنند، مقابله کند.

چند مشاور املاک متخلف به پلیس آگاهی معرفی شده‌اند

خسروی تصریح کرد: برای هر دفتر مشاور املاک مشخص است که چه تعداد قرارداد می‌تواند منعقد کند؛ اگر زیاد نوشته باشد، او را به اداره آگاهی معرفی می‌کنیم؛ کما اینکه تا کنون اسامی تعدادی از مشاوران املاک را به پلیس آگاهی ارائه کرده‌ایم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • محمدی
  ۱۰ ۴

  با کنترل قبوض برق و تلفن ثابت می توان واحد خالی را شناسایی کرد و خیلی ساده می توان برای معرفی واحد خالی توسط مردم ، جایزه قابل توجهی پرداخت شود و برای آژانس املاکی که اجاره صوری بنویسد باید ابطال پروانه کسب اعمال گردد ، در ضمن قرار است از سال ۹۵ تا امروز مالیات خالی بودن دریافت شود که اگر طبق گزارش شما واحدها اجاره صوری داده میشود ، دیگر شامل گذشته نیست ،

  • ناشناس
   ۷ ۲

   یه چراغ رو شبانه روزی روشن می زارن به اضافه یه رادیاتور. اب هم معمولا مشترکه. نه عزیز اینها چاره نیست. در ضمن اگه این مستاحرها اینهمه نالان هستن و کم پول ، مشکلشون با این چیزها حل نمیشه. چون اکثر خانه های خالی لوکس هستن که این مستاجرها توان اجاره کردنشون رو ندارن. دولت باید انبوه سازی کنه و مشکل مستاجران رو از جیب خودش بپردازه.

 • امیر
  ۷ ۳

  کافی است که قرار دادخانه هایی که امسال برای اولین بار کد پستی آنها ثبت شده است ، چک شود.

 • ناشناس
  ۳ ۰

  هیچ نظارتی بر املاکی های مسکن وجود ندارد بعد از گرون کردن مسکن توسط این قشر با همدستی دلالان حالا میخواهن با اجاره نامه های ضروری دلالان را از دادن مالیات معاف کنن آیا این نان ها از گلوی زن و بچه هامون پایین خواهد رفت چنانچه نظارتی نباشد این جماعت مملکت را به فروپاشی اقتصادی خواهند رساند

 • داود جبرایل زاده
  ۷ ۲

  یعنی نمیشه استعلام کرد من که گردش مالیم ماهانه دومیلیون بیشتر نیست چطوری بالاشهر خونه کرایه کرده ام وچطور امکان داره دوتا خونه به نامم باشه اگر واقعا بخواهید راه فراری نیست

 • اکبرنورمحمدپور
  ۱۳ ۱

  مسئولین محترم به خاطر رضای خدا به فکر مستاجرین باشید آقای رئیسی قانونی را اجرا کنید که برای اجاره یک ساختمان کارشناس مربوطه بیاید و قیمت مسکن دست کاربردهای باشد

 • ناشناس
  ۱۵ ۰

  یکبار دیگه قانونی وضع میشه به اسم مردم ولی به جیب خودشون!!!!!

 • سعید
  ۷ ۰

  با سلام حالا که این طرح را در دست اقدام و اجرا دارید خواهش میکنیم از دولت محترم و دست اندرکاران و جناب رئیسی قانونی را هم جهت قیمت گذاری مسکن های اجاره وضع کنند که هر کسی هر چی دلش خواست خانه اش را اجاره ندهد یک قیمت کارشناسی شده ایی باشد ممنونیم

 • رضا
  ۵ ۰

  اگر مافیای دولتی مسکن دستش قطع بشه به امید خدا, مشکلات مسکن و جوانان و مستأجران حل خاهد شد, ان شاالله...

 • ناشناس
  ۷ ۱

  ازبنگاه ها همه چیز بر می ایدریس اتحادیه حق دفاع از بنگا ه ها را نداردتمام گرانی از بنگاه بیرون می اید

 • غلامرضا
  ۸ ۰

  از کسانی که 109 تا خونه دارن در ماه میلیاردی اجاره خونه می گیرن حتما می خواهید تقدیر کنید کسی که با زد و بند دهها خونه داره اجاره هم داده و قیمت دست خودش هست الان معضل در شیراز هست به خدا خون مردمو تو شیشه کردن به کجا شکایت ببریم از دولتمردان بی تدبیر کشور

 • علی
  ۱۰ ۰

  بااین کارها نه خانه ارزون میشه نه کرایه همه نگاه ارز و طلا و مصالح میکنن که هر روز گرون میشه وکارخانه ها هم که هبه همون قیمت که صادر میکنن به مردم بدبخت میفروشن مردم دعا کنن صادرات بشه یا دعا کنن که صادر نشه که مصالح ارزون بشه

 • رضا
  ۴ ۲

  اگر این قانون درست وهوشمندانه اجراشود مردم نفس راحتی می کشند.باید مشاور املاکی که کارغیر قانونی انجام می دهد مجازات شود .

 • ناشناس
  ۴ ۰

  سلام اقای روحانی تورو خدا یک فکری به حال گرانی واجاره مسکن کنید خیلی اوضاع خرابه من داخل یک شهر کوچیک هستم حداعقل یک وام ۴ درصد بهم ّدید تا برم یک خونه ۶۰ متری بخرم بانک مسکن میگه برو سپرده بیار بزار یک سال بخوابه بعد یک فکری میکنیم من سپردم کجا بود اخه

 • ناشناس
  ۱ ۰

  کلا ما ایرانی ها از کو
  یک و بزرگ ، مسول و غیر مسول همگی فقط دنبال دور زدن هستیم ، بعد انتظار داریم مملکت آباد شود

 • ناشناس
  ۳ ۰

  سلام جناب وزیر اخه شما میتونید از این مردم مالیات بگیرید اخه اینها سر خدا هم کلاه میزارن فردا میرن چند تا قولنامه سوری یکی به نام دایی پسر خاله دختر خاله زن عمو دختر خاله درست میکنن مالیات هم نمیدن اونایی که چند خونه دارن دارن کرایه میگیرن چطور مالیات ازشون میگیرید

 • ناشناس
  ۳ ۱

  سلام اخه این مردم سر شیطان هم کلاه میزارن الان ملکان میرن چند قولنامه به نام خاله پسر خاله پسر دایی دختر خاله درست میکنن قانون رو دور میزنن شما باید از اونهایی که چند خونه هم دادن مستاجر مالیات بگیرید تا مجبور بشن بفروشند وعرضه داخل بازار زیاد بشه وقیمت خونه بیاد پایین

 • ناشناس
  ۲ ۰

  سلام اقای روحانی اقای نوبخت حداقل وام درصد پایین به ما مسکن اولی ها بدید تا بریم یک خونه ۶۰ متری بخریم

 • حسن رشیدی
  ۱ ۰

  اگر به هر کدملی هم یک خانه تخصیص داده شود در کشوری که سی درصد خانواده ها مستاجر هستند هیچ کس بچشم سرمایه به خانه نگاه نمی‌کند

 • ناشناس
  ۱ ۰

  قیمت مسکن رهن اجاره بایددست دولت باشدتادست سودجویان قطع شودبنگاه بایدارگان دولتی شود

 • سید اسماعیل
  ۰ ۱

  سلام مالیات بر خانه های خالی کار خوبی هست ولی امکان فرار مالیات با قرار داد سوری و راههای دیگه هم وجود داره بهتر مالیات بر ثروت بجز دارایی های مولد و خدمات و مالیات بر تعداد خانه های اجرایی شود

 • سیده رعنا
  ۳ ۰

  تنها خانه های خالی را شناسایی بودنش یک طرف .اجاره خانه و پول پیش خون ناحق میگیرین با یارانه ۴۵۰۰۰ تومانی و شغل ازاد که هیچ درامدی نداریم .وظیفه صدزصد دولت از این املاکیها... و صاحب ملکهای ضالو .رفتار وحکم قضایی درستی برخورد بشه

 • رضا
  ۱ ۰

  امیدوارم آه مردم مظلوم ایران دامنتون را بگیرد.

 • شکوهی
  ۳ ۱

  مشاوران املاک عامل اصلی و اساسی در گرانی مسکن هستند ،پیشنهاد می‌شود امضا و مهر امام جماعت مساجد محل جایگزین برگه های مشاوران املاک شود تا دست این افراد شرور از سر مسکن کم شود !

 • ناشناس
  ۱ ۱

  بهترین کار اینکه قولنامه های دستی جمع بشه واعلام بشه اگر بنگاهی قولنامه دستی بنویسه پلمپ میشه وقتی قراردادها کامپیوتری باشه خود دولت متوجه میشه کدوم مالک زیادی کرایه میگیره جریمه کنه

 • ناشناس
  ۱ ۰

  شناسایی خانه های خالی رو به مردم بسپارید. سامانه ای رو معرفی کنید تا مردم شناسایی و معرفی کنند. ضمنا از مالیات بر اجاره مسکن هم نباید غافل شد.

  • شهرام یغمایی
   ۰ ۰

   اگر کسی واقعا مشکل داره چرا باید به صاحبخانه گیر بده؟؟ چرا مثل قدیم نباید پدر و مادر آدم یه اتاق بدن و آدم دسته جمعی دور هم زندگی کنن و با کمک هم و تلاش همدیگه بعدا طرف کم کم خونه یا زمینی ارزان بخره و جدا شه؟ بهتر نیست مشکل آدم رو فامیل و خانواده حل کنند؟ به جای اینکه به غریبه ای به نام صاحبخانه گیر بدید از فامیل و هم خون خودتون کمک بخواید. اگه نزدیکان شما کمکتون نمی کنن چه توقعی از صاحبخانه غریبه دارید. اگه همه اینکار رو کنن قیمت خونه و اجاره به سرعت پایین میاد.

 • فاطمه
  ۰ ۰

  سلام فقط قشر متوسط و فقیر هستند که تو این بازی‌های دولت و مالکین و مشاوران آشیب می بینن. آه مظلوم بالاخره دامنگیر خواهد شد

 • ن
  ۰ ۰

  اگه قسمتی از جریمه خانه خالی به مردم یا املاکی ها تعلق بگیره، دیگه با مالکین همراهی نمی‌کنند. اونوقت خیلی راحت تر هم میشه پیدا کردن این ساختمان ها، چون مردم همه جا هستند

 • مستاجرجوان
  ۰ ۰

  درکشور ما متاسفانه نظارتی بر افزایش اجاره بها وجود ندارد و صاحبخانه ها هر چه توان داشته باشند واحد خودشون رو اجاره میدهند.در کشورهایی که اتفاقا مسمان هم نیستند با نظارت دولت تنها 2 درصد سالیانه به اجاره بها افزوده میشود ولی در کشور ما قانونی تصویب شد که 25 درصد امکان افزایش را دارند و صاحبخانه ای که قصد افزایش کمتری را داشت برای افزایش بیشتر دستش بازتر شد...متاسفانه تنها کشوری هستیم که ودیعه باید پرداخت کنیم و یک جوان برای اینکه بتواند ازدواج کند چندسال باید کارکند تا ودیعه را فراهم کند البته اگر با تورم ارزش پولش صفر نشود....حال مابا کشوری که هکتارها زمین خالی دارد نمیتوانیم یک چهار دیواری برای خودمان داشته باشیم...کاش همدل بودیم وشعر سعدی بزرگوار را سرلوحه قرار دهیم که بنی آدم اعضای یکدیگرند...