کد خبر 441962

سرانجام نامشخص مالیات بر عایدی مسکن

درحالی که فضای بازار مسکن بار دیگر ملتهب شده، وعده بی سرانجام وزیر اقتصاد برای رونمایی از لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم عملاً به یک فرصت سوزی تبدیل شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، اخیراً معاون سازمان مالیاتی اعلام کرده است بر اساس قوانین بودجه‌ای و ... دو مالیات جدید از مسکن در سال جاری عملیاتی خواهد شد.

محمود علیزاده تأکید کرد، با راه اندازی و تکمیل اطلاعات سامانه شناسایی خانه‌های خالی از دی ماه سال جاری فرایند مالیات ستانی از بیش از 2.5 میلیون خانه خالی در کشور آغاز می‌شود.

این مقام مسئول همچنین به شروع مالیات ستانی از املاک لوکس بالای 10 میلیارد تومان اشاره کرد و گفت: هرچند پیشنهاد ابتدایی سازمان مالیاتی پیگیری وصول مالیات از خانه‌های بالای 5 میلیارد تومان بود اما در نهایت مجلس تنها سازمان مالیاتی را مجاز به مالیات ستانی از املاک بالای 10 میلیارد تومان کرد که این موضوع تا حدی دایره بررسی سازمان مالیاتی را محدود کرد.

به هر حال آنچه که مسلم است غفلت از مطالبه وصول مالیات از عایدی سرمایه می‌باشد. این موضوع در سالهای و دوره های مختلف مطرح شد اما همچنان هیچ خبری از اجرای و حتی بررسی و تصویب این قانون مهم در دولت نیست.

اواخر سال 97  کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیگیری تصویب یک طرح برای مالیات ستانی از عایدی سرمایه در بازار مسکن بود. اما در آن برهه وزیر جدید اقتصاد که تازه روی کار آمده بود در روز معارفه رئیس جدید سازمان مالیاتی اعلام کرد که یک طرح جداگانه برای مالیات ستانی از همه فعالیتهای کاذب اقتصادی را مد نظر دارد و اگر طرح مجلس به صورت یک جانبه و موازی اجرا شود اثرات لایحه مهم دولت خنثی می‌شود. با مطرح شدن این استدلال رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز از پیگیری طرح منصرف شد و عملا مالیات ستانی از عایدی سرمایه  فراموش شد.

دژپسند تأکید داشت مالیات ستانی از عایدی سرمایه در اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم گنجانده خواهد شد اما تا کنون هیچ خبر مؤثری از لایحه مالیاتی مذکور منتشر نشده است. فرصت سوزی که در دوره آرامش موقت بازار مسکن یک موضوع غیر قابل گذشت است و نمایندگان مجلس بایستی این دست مطالبات را نیز در دستور کار قرار دهند.

ارسال نظر

  • محمد علی
    ۰ ۰

    هیچوقت چاقو دسته خودش را نمی برد

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری