کد خبر 435782

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد:

افزایش قیمت بلیت هواپیما/ فاصله‌گذاری اجتماعی در پروازها رعایت نمی‌شود

دبیر انجمن شرکت‌هاى هواپیمایی گفت: هنوز از طرف وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا ابلاغیه‌ای مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی داخل کابین هواپیما مطرح نشده است.

اقتصاد آنلاین- محبوبه قرمزچشمه؛ فاصله گذاری اجتماعی در حمل‌و‌نقل بین شهری با ابلاغ حضور تنها 2 نفر در یک کوپه ( مگر این که مسافران عضو یک خانواده باشند) اجرایی می‌شود. در هواپیما هنوز هیچ قانون و یا ابلاغیه ای در این ارتباط صادر نشده است. 

گزارش میدانی اقتصاد آنلاین در مصاحبه با آژانس‌های هواپیمایی نشان می‌دهد، قیمت بلیت هواپیما و پروازها در اردیبهشت 99 نسبت به اسفند 98 و فروردین 99 به طور چشم‌گیر افزایش یافته است. 

به گفته کارشناسان پرواز یکی از شرکت‌های هواپیمایی در برخی از مسیرهای هوایی همچون تهران – مشهد ، تمامی صندلی‌های هواپیما فروخته می‌شود. در مسیرهای خلوت هوایی، جانمایی مسافران در فاصله‌های بیشتر از یکدیگر است اما زمانی که مسافر بیشتر باشد، این مصلحت نیز در نظر گرفته نمی‌شود. تنها 10 صندلی فروخته نمی‌شود که آن هم اگر پای پرواز متقاضی داشته باشد، فروخته می‌شود.

درمقابل درخواست مسافران به این که آیا فاصله اجتماعی در پرواز‌ها رعایت می‌شوند، کارشناسان فروش بلیت صندلی‌های بیزینس را به مسافران پیشنهاد می‌کنند. صندلی کلاس پروازی بیزینس در دو ردیف جداگانه و گران‌ است، دلیل گرانی آن، بیشتر بودن فاصله صندلی‌ها نسبت به هم و امکاناتی است که برای این بخش از هواپیما در نظر گرفته می‌شود. 

 مسافرانی که در بخش اکونومی( که برای مسافران عادی ) هستند در ردیف‌های کنار هم و به فاصله نزدیک هم می‌نشینند. در این بخش از  هواپیما بیش از 150 مسافر با فاصله کمتر از نیم متری قرار دارند.

این بررسی های میدانی در حالی است که مسعود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت هاى هواپیمایی در پاسخ به این پرسش که چرا فاصله گذاری اجتماعی در داخل کابین هواپیمای مسافری انجام می‌شود، به اقتصاد آنلاین اظهار کرد: قانونی مبنی بر این که در داخل کابین هوپیما فاصله اجتماعی رعایت شود، وجود ندارد .

وی در ادامه گفت: این روزها چندان استقبالی از پروازها نمی‌شود و اغلب هواپیماها با 50 درصد ظرفیت به سمت مقصد پرواز می‌کنند، حتی در برخی موارد این آمار به 12 درصد ظرفیت پرواز می‌رسد. پروازهای معدودی است که با بیش از 80 درصد ظرفیت انجام شده است.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه هنوز از طرف وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا ابلاغیه‌ای مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی داخل کابین هواپیما مطرح نشده است، گفت: اقداماتی که در زمینه مقابله با شیوع کرونا انجام می‌شود بر اساس دستورالعمل پروتکل‌های بهداشتی مطرح شده و مربوط به تب سنجی مسافران قبل از ورود به هواپیما، ضدعفونی هواپیما قبل از مسافرگیری، توزیع ماسک و دستکش بین مسافران داخل کابین هواپیماست. 

وی در ادامه گفت: بر اساس آمار ثبت شده در سالنامه آماری شرکت هواپیمایی، در سال 98 و وضعیت غیر کرونایی شرکت‌های هواپیمایی با 80درصد ظرفیت پرواز کرده‌اند. این آمار بعد از شیوع کرونا به شدت کاهش یافت و محدود شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • پیام
    ۰ ۰

    اصلا امنیت در پرواز نیست که بخوای با هواپیما بری